Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
K Veci Svet kresťanstva
22. jún 2019

Vatikánska kongregácia: Transgenderizmus je v protiklade k pravde

Svätá stolica v novom dokumente tvrdí, že dialóg znamená uznať, že niektorí ľudia zápasia so silnými citmi, no treba im prezentovať základné pravdy o sexualite.
Vatikánska kongregácia: Transgenderizmus je v protiklade k pravde

Demonštrácia za práva transrodových osôb 27. októbra 2018 v San Diegu v Kalifornii, USA. Foto: wikimedia.org (Laurel Wreath of Victors)

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Je mnoho dôvodov čítať Danteho Božskú komédiu, v neposlednom rade pre radosť zo stretnutia s absolútnym imaginatívnym géniom. No najdôležitejším dôvodom je napokon ten, ktorý Dante identifikuje v liste svojmu patrónovi Can Grandemu della Scala: „Predmetom [básne] je človek, ktorý si podľa svojich zásluh či previnení pri výkone svojej slobodnej vôle spravodlivo zasluhuje odmenu či trest.“

Toto rozhodovanie sa stáva úplne zrejmým v prípade osudu Lucifera. Človek sa môže zamotať, keď sa snaží zistiť, ako si niektorí hriešnici v Danteho Pekle zasluhujú konkrétne tresty. No Satan u Danteho predstavuje jedno veľké rozhodnutie.

Americkí Otcovia zakladatelia mali starosť, aby sa sloboda nezvrhla na „neviazanosť“. Podobne ako veľkí starovekí a stredovekí myslitelia vedeli, že bez cnosti a pravdy by sloboda mohla zničiť samu seba. Zdieľať

Nie je to Miltonov romantický rebel v Stratenom raji či nejaký prešibaný pokušiteľ ako Krutodlak u C. S. Lewisa. Je to bytosť, ktorá – radikálne, úplne a večne – odmietla Boha a celý poriadok vesmíru, ktorý Boh stvoril. Satan si myslí, že sa vydal na cestu k úplnej slobode od tohto všetkého, no nemôže byť väčšmi na omyle, a to doslova.

Dante to ukazuje nezabudnuteľným spôsobom. Satan je zamrznutý v ľade na samotnom dne vesmíru, v najväčších hlbinách pekla. Máva svojimi netopierími krídlami a snaží sa vyslobodiť. No vietor, ktorý tieto krídla vytvárajú, ho iba viac primŕza. Je to ako stará „čínska pasca na prsty“, s ktorou sme sa hrávali ako deti. Strčíte prsty do otvorov na koncoch rúrky a čím viac sa ich snažíte vytiahnuť, tým viac sa pasca sťahuje.

Rebeli proti Bohu na tom nemôžu byť inak. Satan uteká pred Bohom a jeho kozmickým poriadkom, no nemá kam utiecť. Je len jeden Boh, jeden vesmír, jedna realita. Kto ich odmietne, odmietne všetko vrátane zdroja svojho vlastného bytia – a slobody. Môže sa stále zúrivejšie snažiť získať „slobodu“ podľa svojich predstáv, no snaží sa o čosi, čo je doslova nemožné – o dokonalú slobodu bez vzťahu k čomukoľvek skutočnému. A stále viac a viac sa uzatvára do seba.

Thomas More napísal ako motto k svojej Utópii: „Diabol, pyšný duch, neznesie výsmech.“ Tu sa mu dostáva výsmech gigantických rozmerov a môže si zaň sám.   

Toto všetko sa môže zdať príliš vzdialené od nášho každodenného života. No katolíkovi v Amerike dnes sloboda kladie zásadnú otázku. Sloboda – možno presnejšie tá politická – je podľa väčšiny Američanov takmer na špičke toho, o čom Amerika je. Americkí Otcovia zakladatelia mali starosť, aby sa sloboda nezvrhla na „neviazanosť“. Podobne ako veľkí starovekí a stredovekí myslitelia vedeli, že bez cnosti a pravdy by sloboda mohla zničiť samu seba.

Kongregácia pre katolícku výchovu o „transgenderizme“: „Chápanie pohlavnej identity a rodiny sa často zakladá len na zmätenom poňatí slobody v oblasti pocitov a potrieb či momentálnych túžob, ktoré sú v protiklade s čímkoľvek založeným na pravdách existencie.“ Zdieľať

Kongregácia pre katolícku výchovu práve vydala dokument o „transgenderizme“ („Muža a ženu ich stvoril“), ktorý si uvedomuje, ako toto ideologické hnutie upadlo do radikálnej straty kontaktu nielen s biológiou, ale i s kozmickým poriadkom: „V tomto chápaní vecí začalo chápanie pohlavnej identity a rodiny podliehať rovnakej ,likvidite‘ a ,fluidite‘, ktorá charakterizuje aj iné aspekty postmodernej kultúry, často sa zakladá len na zmätenom poňatí slobody v oblasti pocitov a potrieb či momentálnych túžob, ktoré vyvolávajú citové hnutia a vôľa jednotlivca, a sú v protiklade s čímkoľvek založeným na pravdách existencie.“

Keď som počul, že obhajuje aj dialóg – čo je pre niektorých zázračný koberec, ktorý im pomôže uniknúť od potreby povedať áno či nie – myslel som si, že možno bude váhať povedať to, čo je podstatné. Prekvapivo však tvrdí, že dialóg znamená uznať, že niektorí ľudia zápasia so silnými citmi a potrebujú rešpekt ako ľudské bytosti, no treba im prezentovať základné pravdy o sexualite.

Dalo by sa povedať oveľa viac – a možno sa aj čoskoro povie. Kongregácia pre náuku viery pripravuje k týmto istým témam teologickejší komentár. No existujúci dokument je návod pre vzdelávacie inštitúcie, a preto je úmyselne praktickejší než teoretickejší.

Inzercia

Náš priateľ Robbie George tiež komentoval očakávateľné reakcie ľudí ako P. James Martin SJ, podľa ktorých moderná sociológia a psychológia zničili tradičné chápania rodu. Takéto tvrdenia recyklujú starú gnostickú herézu, podľa ktorej našu identitu definuje určitá vnútorná realita nesúvisiaca s fyzickým telom. Toto protirečí nielen katolíckej viere, ale i židovskému, islamskému a dokonca aj dobrému sekulárnemu mysleniu. Sotva je vedecké zrušiť úlohu pozorovateľných štruktúr, akými sú mužské a ženské gény, ktoré existujú v každej bunke ľudského tela, len pre to, čím niekto podľa svojich vlastných slov „je“.

Dr. Paul McHugh, bývalý šéf psychiatrie v Nemocnici Johnsa Hopkinsa, robil výskum u ľudí, ktorí podstúpili „transgendering“, a zistil, že obvykle nie sú o nič šťastnejší, než boli predtým. Zdieľať

Dr. Paul McHugh, bývalý šéf psychiatrie v Nemocnici Johnsa Hopkinsa, robil výskum u ľudí, ktorí podstúpili „transgendering“, a zistil, že obvykle nie sú o nič šťastnejší, než boli predtým: „V jadre problému je zmätok nad povahou transrodových. ,Zmena pohlavia‘ je biologicky nemožná.“

Sv. Augustín zhrnul celú biblickú tradíciu takto:

Večný Bože, ty si svetlom mysle, ktorá ťa pozná, radosťou srdca, ktoré ťa miluje, a posilou vôle, ktorá ti slúži; daj nám poznať ťa, aby sme ťa mohli skutočne milovať, a milovať ťa tak, aby sme ti úplne slúžili, lebo slúžiť tebe je dokonalá sloboda v Ježišovi Kristovi, našom Pánovi.
(Modlitba za poznanie Boha)

Pravda prebýva tam, kde sa stretáva a prestupuje časné a večné, sloboda a poriadok, ako aj ostatné zdanlivé protiklady. Kráľ kráľov a Pán pánov je tiež Dobrý pastier, ktorý kladie život za svoje ovce. Najvyšší sa rodí ako ponížené ľudské dieťa v maštali. Prví budú poslednými a poslední prvými. A jedinou možnou slobodou je žiť v súlade so skutočným poriadkom sveta.

Toto dnes chápe len málokto. Naše chápanie slobody pochádza od neviazaných zabávačov, politikov hľadiacich len na vlastné záujmy, sebeckých a výstredných akademikov a z médií, ktoré rozprávajú len samy o sebe. No napriek oslavám identity, individuality, diverzity a jedinečnosti tu nemáme bohatú, harmonickú a súdržnú spoločnosť a slobodu, ale zjavný chaos a konflikt v súkromí i na verejnosti, ako vidia tí, ktorí majú oči na pozeranie.

Robert Royal
Autor je šéfredaktor The Catholic Thing a prezident Faith & Reason Institute (Inštitút pre vieru a rozum) vo Washingtone, D. C. Jeho najnovšia kniha A Deeper Vision: The Catholic Intellectual Tradition in the Twentieth Century (Hlbší pohľad: Katolícka intelektuálna tradícia v dvadsiatom storočí) vyšla vo vydavateľstve Ignatius Press.

Pôvodný text: Transgenderism and Perfect Freedom​.

Rubrika K veci je tvorená autorskými článkami prestížneho amerického magazínu The Catholic Thing, vychádza s podporou Kolégia Antona Neuwirtha. Článok nie je vyjadrením názoru Kolégia Antona Neuwirtha.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Odporúčame

Čo nás môže zachrániť

Čo nás môže zachrániť

U nás doma sme si v poslednom čase čítali o postave, ktorú svet väčšinou nepozná – tak ako takmer každého z nás –, ale je odvážna, svätá a pozoruhodná: o Silvestrovi Krčmérym.