Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
16. máj 2015

Polícia nacvičuje nové spôsoby ochrany pápeža

Bezpečnostné zložky musia reagovať nielen na vyhrážky organizovaných skupín, ale aj na bezprostredný štýl pápeža Františka. aptopix_vatican_pope652398237984.jpg Generálnu audienciu pápeža Františka využila talianska polícia, aby otestovala sprísnené opatrenia na ochra...

Polícia nacvičuje nové spôsoby ochrany pápeža

Bezpečnostné zložky musia reagovať nielen na vyhrážky organizovaných skupín, ale aj na bezprostredný štýl pápeža Františka.

Generálnu audienciu pápeža Františka využila talianska polícia, aby otestovala sprísnené opatrenia na ochranu hlavy Katolíckej cirkvi. Informovala o tom agentúra TASR. Audiencie, ktorá sa koná každú stredu, sa zúčastňujú desaťtisíce veriacich.

Rozsiahla policajná akcia mala byť prípravou na očakávaný príchod veľkého množstva ľudí do Vatikánu v decembri tohto roka, keď pápež otvorí mimoriadny Svätý rok milosrdenstva.

Svätá stolica potvrdila konanie policajnej akcie, ale zároveň vyvrátila dohady, že ide o reakciu na konkrétnu hrozbu.

V minulosti sa vyhrážky od rôznych skupín objavili už niekoľkokrát. "Hrozba existuje. To vyplýva z rozhovorov, ktoré vediem s talianskymi i zahraničnými kolegami. Avšak niečo iné je hrozba a niečo iné je plánovaný útok. Momentálne môžem povedať, že nemáme žiadnu informáciu o plánoch útoku na Vatikán alebo na Svätého Otca," povedal koncom februára Domenico Gianni, ktorý velí 130-člennému Žandárskemu útvaru Mestského štátu Vatikán.

Bezpečnostných hrozieb si je vedomý aj samotný pápež. “Najlepší spôsob, ako reagovať na vyhrážky, je miernosť,” povedal František počas januárovej návštevy Srí Lanky a Filipín. “Mám obavy o veriacich, ale čo sa mňa týka, mám jeden nedostatok, a tým je veľká dávka bezstarostnosti,” uviedol pápež. Zároveň priznal, že sám už uvažoval nad možným atentátom. “Požiadal som Pána len o tú milosť, aby to veľmi nebolelo,” dodal František.

Inzercia

Pápežove slová potvrdil aj kapitán Giani. “Svätý Otec nezamýšľa zmeniť štýl svojho pontifikátu, ktorý je založený na priamom kontakte s čo najväčším počtom ľudí. Aj ako pápež zostal kňazom, ktorý nechce stratiť kontakt so svojím stádom,” uviedol Gianni a dodal: My, ktorí sme poverení starať sa o jeho bezpečnosť, sa teda musíme prispôsobiť jemu, a nie naopak.”

Okrem Žandárskeho útvaru Mestského štátu Vatikán zodpovedá za bezpečnosť hlavy Katolíckej cirkvi aj 110-členná Pápežská švajčiarska garda. O vonkajšiu bezpečnosť Vatikánu sa stará Inšpektorát verejnej bezpečnosti pri Vatikáne, ktorý je súčasťou talianskej polície.

Zatiaľ najväčšia kritika sa na adresu vatikánskej bezpečnosti zniesla na Vianoce v roku 2009 po tom, čo psychicky labilná žena strhla Benedikta XVI. počas polnočnej omše na zem. Švajčiarku Susannu Maiolo spacifikoval práve Domenico Giani. Viac tu.

Imrich Gazda

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Pred 25 rokmi Slovensko navštívila Matka Tereza

Pred 25 rokmi Slovensko navštívila Matka Tereza

Návštevu Matky Terezy si pripomenú v Žiline, Bratislave a Čadci. 599237_1249964.jpg Presne pred 25 rokmi na Slovensko zavítala Matka Tereza, zakladateľka Kongregácie misionárok lásky. V sprievode biskupa Pavla Hnilicu a vtedajšieho nitrianskeho biskupa Jána Chryzostom...

Nemci sú radi, že František nahradil Benedikta XVI.

Nemci sú radi, že František nahradil Benedikta XVI.

Viac ako 60 percent Nemcov pochybuje, že súčasný pápež presadí reformu cirkvi. benedikt_2.jpg Až 68 percent Nemcov považuje za dobré, že hlavou Katolíckej cirkvi je František. Medzi katolíkmi je toto číslo ešte o štyri percentá vyššie. Návrat Benedikta XVI. by si pria...

Kresťania slávia sviatok Nanebovstúpenia Pána

Kresťania slávia sviatok Nanebovstúpenia Pána

Sviatok Nanebovstúpenia Pána sa slávi 40 dní po Veľkej noci. Pre katolíkov je to prikázaný sviatok. nanebovstupenie.jpg Veriaci si v dnešný deň pripomínajú udalosť, keď sa Ježiš Kristus na štyridsiaty deň po svojom vzkriesení posledný raz stretol s učeníkmi a pred ich...