Biskup Stolárik prevzal vedenie Rožňavskej diecézy

Doterajšieho pomocného biskupa Košickej arcidiecézy Stanislava Stolárika uviedli do úradu biskupa Rožňavskej diecézy. Do funkcie ho koncom marca vymenoval pápež František.

Slávnosť sa uskutočnila v Katedrále Nanebovzatia Panny Márie v Rožňave na slávnosť svätého Jána Nepomuckého, patróna diecézy.

Na začiatku slávnosti prečítali pápežskú bulu o menovaní nového rožňavského biskupa v latinskom a slovenskom jazyku. V mene prítomných kňazov a veriacich mu vzdal prejav úcty kňaz Rastislav Suchý. Novú hlavu diecézy odprevadil k biskupskej katedre košický arcibiskup – metropolita Bernard Bober.

"Po 60 rokoch má Pán znova privádza do rodného mesta,“ povedal v homílii biskup Stolárik, ktorý je rodákom z Rožňavy. Celý život však pôsobil v Košickej arcidiecéze. „Spoločne kráčajme v ústrety Roku milosrdenstva s predsavzatím uzdravenia boľavých rán a oživenia všetkého, čo prinášalo požehnanú úradu. Hľadajme a nachádzajme spoločnú reč - Božiu reč," dodal biskup Stolárik, ktorý pripomenul aj svojich bezprostredných predchodcov – Vladimíra Fila a Eduarda Kojnoka.

K téme
Kto bude novým rožňavským biskupom?

Zdieľať

Stanislav Stolárik sa narodil 27. februára 1955 v Rožňave. V rokoch 1973 – 1978 absolvoval filozoficko-teologické štúdiá na Rímskokatolíckej cyrilometodskej bohosloveckej fakulte v Bratislave. Kňazskú vysviacku prijal 11. júna 1978 v Dóme sv. Martina v Bratislave za vtedajšiu Košickú diecézu. Pôsobil v Trebišove, Humennom, Prešove, Obišovciach, Čani a Humennom.

V januári 2004 bol menovaný za titulárneho biskupa barikského a pomocného biskupa Košickej arcidiecézy. Biskupskú vysviacku prijal 20. marca 2004. Následne bol menovaný za generálneho vikára diecézy a predsedu Liturgickej komisie Konferencie biskupov Slovenska. Svätý Otec František ho 21. marca 2015 menoval za diecézneho biskupa Rožňavskej diecézy.

TK KBS, ig

Foto: TK KBS/Peter Zimen

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo