Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska presbyteriánska cirkev chce rozhodnúť o možnosti stať sa duchovným pre homosexuálnych manželov.

Generálne zhromaždenie škótskej národnej presbyteriánskej cirkvi schválilo svätenie homosexuálnych duchovných, ktorí žijú v civilných partnerstvách. Informovala o tom stanica BBC.

Vrcholný orgán Church of Scotland o tom rozhodol hlasovaním v pomere 309 ku 183. Hlasovaniu delegátov predchádzala rozsiahla diskusia a konzultácie s jednotlivými farnosťami.

Podľa stúpencov návrhu sa škótska cirkev musí v tomto smere prispôsobiť modernému svetu. Oponenti zase varujú, že rozhodnutie spôsobí rozbroje vo vnútri cirkvi. 

Hovorca Church of Scotland zdôraznil, že cirkev stále považuje manželstvo za zväzok muža a ženy. Povolila však jednotlivým kongregáciám, aby si podľa vlastného uváženia mohli ustanoviť za pastora alebo diakona osobu, ktorá žije v registrovanom civilnom partnerstve s partnerom rovnakého pohlavia. 

Príslušnú zmenu podporilo 31 z celkového počtu 45 farností. Ešte tento týždeň by generálne zhromaždenie škótskej cirkvi malo rozhodnúť, či umožní aj svätenie duchovných žijúcich nielen v civilných, ale aj v v homosexuálnych manželstvách, ktoré boli v Škótsku zlegalizované len vlani.

TASR

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo