František podráždil Židov. Palestínskeho prezidenta prirovnal k anjelovi pokoja

Izrael znepokojilo aj rozhodnutie Svätej stolice podpísať všeobecnú zmluvu s palestínskym štátom.

Pápež František prijal na audiencii palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorý sa zúčastnil nedeľného svätorečenia dvoch rehoľníčok pochádzajúcich z Palestíny. Pri vzájomnej výmene darov mu František venoval medailu zobrazujúcu anjela mieru. „Anjel mieru ničí zlého ducha vojny. Pomyslel som na vás, že aj vy môžete byť anjelom mieru,“ povedal podľa portálu Vatican Insider František Abbásovi.

Na pápežove slová podráždene reagovali niektorí židovskí predstavitelia a izraelské médiá. „Všetci potrebujeme anjelov mieru, ale musia to byť praví anjeli a pravý mier. Okrem nádeje treba aj konkrétne skutky,“ napísal na Twitteri hlavný rímsky rabín Riccardo Di Segni.

Na kritiku reagoval hovorca Svätej stolice Federico Lombardi slovami, že medaila s anjelom mieru je darom, ktorý František často dáva hlavám štátov. „Význam daru je jasným prianím a pozvaním usilovať sa o mier,“ povedal Lombardi pre portál Il Sismografo. Zároveň priznal, že rozhovor medzi pápežom a palestínskym prezidentom prebiehal v dôvernej blízkosti, takže sám presne nepočul, čo si obaja predstavitelia povedali.    

K téme
František izraelskému a palestínskemu prezidentovi: Rozpoznajte v sebe synov jediného Otca 
František peacemaker

Zdieľať

František nazval Mahmúda Abbása „mužom pokoja“ aj počas minuloročnej návštevy Betlehema. Rovnaké slová krátko nato adresoval aj izraelskému prezidentovi Šimonovi Peresovi v Jeruzaleme. Začiatkom júna 2014 sa s oboma stretol vo Vatikáne pri spoločnej modlitbe za mier na Blízkom východe.

Počas dvadsaťminútového stretnutia pápež hovoril s palestínskym prezidentom aj o texte všeobecnej zmluvy medzi Svätou stolicu a Palestínou, ktorá bude podpísaná v nasledujúcich týždňoch. Novou zmluvou Vatikán uzná Palestínu ako suverénny štát, keďže doteraz mala Svätá stolica podpísanú len základnú zmluvu s Organizáciou pre oslobodenie Palestíny. Rezort diplomacie židovského štátu prejavil sklamanie z prípravy dokumentu.

Napriek týmto udalostiam sa nedeľného svätorečenia palestínskych rehoľníčok zúčastnil aj izraelský veľvyslanec pri Svätej stolici Zion Evrony.

Imrich Gazda   

Foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo