Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
18. máj 2015

František podráždil Židov. Palestínskeho prezidenta prirovnal k anjelovi pokoja

Izrael znepokojilo aj rozhodnutie Svätej stolice podpísať všeobecnú zmluvu s palestínskym štátom. vatican_palestinians733750251865.jpg Pápež František prijal na audiencii palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorý sa zúčastnil nedeľného svätorečenia dvoch rehoľníč...

František podráždil Židov. Palestínskeho prezidenta prirovnal k anjelovi pokoja

Izrael znepokojilo aj rozhodnutie Svätej stolice podpísať všeobecnú zmluvu s palestínskym štátom.

Pápež František prijal na audiencii palestínskeho prezidenta Mahmúda Abbása, ktorý sa zúčastnil nedeľného svätorečenia dvoch rehoľníčok pochádzajúcich z Palestíny. Pri vzájomnej výmene darov mu František venoval medailu zobrazujúcu anjela mieru. „Anjel mieru ničí zlého ducha vojny. Pomyslel som na vás, že aj vy môžete byť anjelom mieru,“ povedal podľa portálu Vatican Insider František Abbásovi.

Na pápežove slová podráždene reagovali niektorí židovskí predstavitelia a izraelské médiá. „Všetci potrebujeme anjelov mieru, ale musia to byť praví anjeli a pravý mier. Okrem nádeje treba aj konkrétne skutky,“ napísal na Twitteri hlavný rímsky rabín Riccardo Di Segni.

Na kritiku reagoval hovorca Svätej stolice Federico Lombardi slovami, že medaila s anjelom mieru je darom, ktorý František často dáva hlavám štátov. „Význam daru je jasným prianím a pozvaním usilovať sa o mier,“ povedal Lombardi pre portál Il Sismografo. Zároveň priznal, že rozhovor medzi pápežom a palestínskym prezidentom prebiehal v dôvernej blízkosti, takže sám presne nepočul, čo si obaja predstavitelia povedali.    

Inzercia

K téme
František izraelskému a palestínskemu prezidentovi: Rozpoznajte v sebe synov jediného Otca 
František peacemaker

Zdieľať

František nazval Mahmúda Abbása „mužom pokoja“ aj počas minuloročnej návštevy Betlehema. Rovnaké slová krátko nato adresoval aj izraelskému prezidentovi Šimonovi Peresovi v Jeruzaleme. Začiatkom júna 2014 sa s oboma stretol vo Vatikáne pri spoločnej modlitbe za mier na Blízkom východe.

Počas dvadsaťminútového stretnutia pápež hovoril s palestínskym prezidentom aj o texte všeobecnej zmluvy medzi Svätou stolicu a Palestínou, ktorá bude podpísaná v nasledujúcich týždňoch. Novou zmluvou Vatikán uzná Palestínu ako suverénny štát, keďže doteraz mala Svätá stolica podpísanú len základnú zmluvu s Organizáciou pre oslobodenie Palestíny. Rezort diplomacie židovského štátu prejavil sklamanie z prípravy dokumentu.

Napriek týmto udalostiam sa nedeľného svätorečenia palestínskych rehoľníčok zúčastnil aj izraelský veľvyslanec pri Svätej stolici Zion Evrony.

Imrich Gazda   

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Polícia nacvičuje nové spôsoby ochrany pápeža

Polícia nacvičuje nové spôsoby ochrany pápeža

Bezpečnostné zložky musia reagovať nielen na vyhrážky organizovaných skupín, ale aj na bezprostredný štýl pápeža Františka. aptopix_vatican_pope652398237984.jpg Generálnu audienciu pápeža Františka využila talianska polícia, aby otestovala sprísnené opatrenia na ochra...

Kláštory otvoria svoje brány

Kláštory otvoria svoje brány

V týchto dňoch prebieha na Slovensku príprava na Deň otvorených kláštorov (skratka DOK). Tento deň bude najväčším podujatím, ktoré organizujú rehoľníci na Slovensku pre širokú verejnosť v rámci Roka zasväteného života, ktorý vyhlásil pápež František. vizual_dok.jpg Or...

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska cirkev odsúhlasila homosexuálnych duchovných

Škótska presbyteriánska cirkev chce rozhodnúť o možnosti stať sa duchovným pre homosexuálnych manželov. .@churchscotland votes in favour of allowing ministers in same sex civil partnerships: http://t.co/Il6LKhHncy pic.twitter.com/aUwipqiiwZ — Church of Scotland (@churchscotland) May 16, 2015 Generál...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.