Vatikánske futbalistky mali odohrať zápas. Pokazili im to pro-choice aktivistky

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vatikánske futbalistky mali odohrať zápas. Pokazili im to pro-choice aktivistky

Vatikánsky ženský futbalový tím. Foto – Facebook/World Football News

Rakúsky klub sa za správanie svojich hráčok ospravedlnil.

Odkaz od redakcie POSTOJA: Potrebujeme vás!

Články na Postoji nie sú spoplatnené, aby ich mohlo čítať čo najviac ľudí. Vznikajú najmä vďaka pravidelnej mesačnej podpore od čitateľov, ľudí, ako ste vy. Budeme si veľmi vážiť, ak nás budete podporovať. Aby sme sa my mohli naplno venovať tvorbe článkov, ako je tento. 

Ďakujeme!

 

Vatikánsky ženský futbalový tím, ktorý vznikol iba nedávno, mal 22. júna odohrať svoj prvý medzinárodný zápas. Išlo o priateľské stretnutie s tímom viedenských futbalistiek z klubu FC Mariahilf.

Duel sa mal uskutočniť pri príležitosti dvadsiateho výročia založenia klubu. Skončil sa však skôr, ako došlo k prvému výkopu.

Niektoré rakúske hráčky a aj niektorí diváci v hľadisku využili situáciu na propagáciu potratovej agendy. Počas znenia hymny pred začiatkom stretnutia zdvihli futbalistky z rakúskeho klubu svoje dresy a na telách ukazovali heslá propagujúce potrat alebo iné praktiky, ktoré odporujú postojom cirkvi.

Jedna z hráčok mala napríklad na chrbte nápis v znení „Moje telo, moje pravidlá“, čo je často opakované heslo aktivistov obhajujúcich právo žien na potrat.

Podobné transparenty sa objavili aj na tribúnach medzi divákmi. Na niektorých vyjadrovali aktivisti podporu LGBTI agende.

O incidente informovali lokálne médiá aj Vatican News.


Nápis na chrbte jednej z hráčok rakúskeho klubu. Foto – Facebook/Alice Frick

Vatikánske futbalistky, rovnako ako aj apoštolský nuncius v Rakúsku Pedro Lopez Quintana, ostali zaskočení. Po dohode so športovým manažérom sa rozhodli, že zápas neodohrajú.

„Vatikánske hráčky očakávali jednoduchú športovú udalosť. So svojím manažérom prijali rozhodnutie nezačať zápas, aby sa podujatie ďalej nezneužívalo,“ informuje Vatican News.

Podľa rakúskeho verejnoprávneho vysielateľa ORF aktivisti rozdávali pred začiatkom stretnutia prítomným novinárom letáky, na ktorých písali, že nesúhlasia s názorom cirkvi na potraty a manželstvá osôb rovnakého pohlavia. Dodáva, že aktivisti si neboli vedomí dôsledkov, ktoré ich správanie môže spôsobiť.

Klub FC Mariahilf zverejnil dva dni po udalosti ospravedlňujúce stanovisko. „Skutok troch hráčok sa udial nezávisle a nebol organizovaný. Úprimne sa ospravedlňujeme hráčkam vatikánskeho tímu a ďalším hosťom, že sa zápas neodohral,“ uviedol klub.

Poznamenal tiež, že tolerancia, rozmanitosť a mierové spolužitie je dôležité, a preto chápe požiadavky a odkaz svojich hráčok. Načasovanie ich vyjadrenia však považuje za nevhodné.

Ako pripomína Vatican News, pápež František iba nedávno pri stretnutí s Talianskym zväzom športových centier povedal, že „šport je v skutočnosti veľkou školou, pod podmienkou, že ho človek prežíva so sebakontrolou a s rešpektovaním druhého...“


Pápež František drží loptu s podpismi hráčov, ktorú mu odovzdal generálny riaditeľ Bayernu Mníchov. Foto – TASR/AP

Vatikánsky ženský futbalový tím vznikol v máji tohto roku. Podľa britského The Guardian tvoria viac ako polovicu družstva pracovníčky Vatikánu alebo manželky a dcéry zamestnancov najmenšieho štátu na svete. Väčšina z nich hráva iba na amatérskej úrovni, no tri z nich hrávali v minulosti aj profesionálne.

„Pápež František dal tejto iniciatíve impulz,“ vraví Danilo Zennaro, zástupca vatikánskeho športového združenia. „Mužský tím máme už 48 rokov a bolo správne ponúknuť možnosť aj ženám pracujúcim vo Vatikáne.“

Svoj vôbec prvý zápas odohrali vatikánske futbalistky proti hráčkam z rímskeho klubu AS Roma, v ktorom prehrali 0:10.

„Aj keby prehrali 0:30, na tom  nezáleží,“ povedal ešte predtým Danilo Zennaro. „Ide o vytváranie spojení a priateľstiev.“

Vatikán začiatkom roka založil športový tím so zámerom zúčastňovať sa na medzinárodných súťažiach vrátane olympijských hier. Jeho členmi sú kňazi, rehoľné sestry, zdravotníci či príslušníci švajčiarskej gardy.

Akou sumou podporíte POSTOJ vy?

Veľká časť našich čitateľov nás pravidelne podporuje. Pridajte sa k nim a pomôžte tvoriť POSTOJ. Ďakujeme!

 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo