Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
25. 05. 2015, 07:15

Američania prestávajú veriť, rastie počet ateistov a agnostikov

Sedem z desiatich Američanov sa hlási ku kresťanstvu. Ich rady sa však zmenšujú. k.jpg Počet Američanov, ktorí sa nehlásia k žiadnemu konkrétnemu náboženstvu, vzrástol v uplynulých rokoch na 56 miliónov, v dôsledku čoho sa táto skupina stala druhou najväčšou za protes...

Američania prestávajú veriť, rastie počet ateistov a agnostikov

Sedem z desiatich Američanov sa hlási ku kresťanstvu. Ich rady sa však zmenšujú.

Počet Američanov, ktorí sa nehlásia k žiadnemu konkrétnemu náboženstvu, vzrástol v uplynulých rokoch na 56 miliónov, v dôsledku čoho sa táto skupina stala druhou najväčšou za protestantmi. Vyplýva to zo štúdie americkej expertnej skupiny Pew Research Center, ktorú citovala agentúra AP.

Kresťanstvo je stále dominantným vierovyznaním v USA, hlási sa k nemu sedem z desiatich Američanov. Ich rady sa však zmenšujú, pretože sa rozširuje segment ľudí nehlásiacich sa k žiadnemu náboženstvu.

Pew Research Center uskutočnil v rokoch 2007 - 2014 dva veľké prieskumy náboženského života v USA. Podiel Američanov, ktorí sami seba označili za ateistov, agnostikov alebo uviedli, že sa nehlásia k žiadnej konkrétnej viere, vzrástol zo 16 na takmer 23 percent. Podiel kresťanov súčasne klesol zo 78 na necelých 71 percent populácie. Protestanti tvoria v súčasnosti 46,5 percenta populácie krajiny, ktorá bola kedysi prevažne protestantská.

"V roku 2007 sa ku katolicizmu hlásila štvrtina Američanov. V roku 2014 už len pätina."

Zdieľať

Výskumníci dlho debatovali, či majú ľudí bez príslušnosti ku konkrétnemu náboženstvu definovať ako sekulárnych, keďže táto kategória zahŕňa aj ľudí veriacich v Boha. Štúdia Pew Research Center však zaznamenala nárast dôkazov ich sekularizmu.

Vlani sa označilo za ateistov alebo agnostikov 31 percent ľudí zo skupiny "žiadne náboženstvo" v porovnaní s 25 percentami v roku 2007. Podiel tých, ktorí povedali, že je pre nich náboženstvo dôležité, klesá.

Greg Smith z Pew Research Center upozornil, že sekulárne skupiny sa lepšie organizujú a s pomocou súdnych žalôb a lobovania poslancov vytláčajú náboženstvo mimo verejného života. Rast ľudí bez náboženstva má podľa neho aj politický význam, pretože majú tendenciu voliť demokratov, tak ako "skalní" protestanti, ktorí v súčasnosti tvoria štvrtinu Američanov, majú tendenciu voliť republikánov.

K téme
USA: Pápežovi Františkovi dôverujú neveriaci aj protestanti

Zdieľať

Z prieskumu vyplynulo, že 13 percent dospelých Američanov sú bývalí katolíci. V súčasnosti sa ku katolíckej viere hlási v USA 51 miliónov dospelých Američanov, čo je niečo viac než jedna pätina populácie, a predstavuje to trojpercentný pokles za sledované sedemročné obdobie. V roku 2007 tvorili katolíci štvrtinu Američanov.

Štúdia zaznamenala nárast iných ako kresťanských vierovyznaní, čo je dôsledok nárastu počtu moslimov a hinduistov v americkej populácii. Napriek tomu tvoria moslimovia, rovnako ako hinduisti, každý menej ako jedno percento populácie. Počet židov v sledovanom období mierne stúpol z 1,7 na 1,9 percenta Američanov.

Prieskum zahrnul 35 000 ľudí a uskutočnil sa od 4. júna do 30. septembra 2014. Výsledná štúdia nesie názov "America's Changing Religious Landscape".

TASR

Foto: Simona Plávková

Odporúčame

Schäuble: Grécko možno bude musieť zaviesť paralelnú menu

Schäuble: Grécko možno bude musieť zaviesť paralelnú menu

Nemecký minister financií túto alternatívu pripúšťa, ak sa Grékom nepodarí dosiahnuť dohodu s medzinárodnými veriteľmi. Nemecký minister financií Wolfgang Schäuble nevylúčil, že Grécko možno bude musieť zaviesť k euru paralelnú menu, a to v prípade, že sa mu nepodarí dosiahnuť dohodu s medzinárodný...

Vlk reaguje na Vatikán: O Bezákovi som hovoril pravdu

Vlk reaguje na Vatikán: O Bezákovi som hovoril pravdu

Kardinál Miloslav Vlk na svojej webovej stránke zareagoval na stanovisko Vatikánu, v ktorom Štátny sekretariát odmietol medializované informácie o stretnutí pápeža Františka s arcibiskupom Bezákom a kardinálom Vlkom.  vlk.jpg Kardinál Vlk poukázal na to, že pod vatik...

Kresťania slávia svätodušné sviatky

Kresťania slávia svätodušné sviatky

Kresťania slávia Zoslanie Ducha Svätého (v gréčtine Pentecoste). Svätodušné sviatky sú známe aj pod názvom Turíce či Letnice. Po Vianociach a Veľkej noci sú tretími najvýznamnejšími kresťanskými sviatkami. Zoslanie Ducha Svätého sa slávi 50 dní po Veľkej noci a 10 dní po sviatku Nanebovystúpenia Pán...

Proces blahorečenia Munkovcov pokračuje v Ríme

Proces blahorečenia Munkovcov pokračuje v Ríme

V aule Bohosloveckej fakulty na Kapitulskej ulici sa uskutočnilo slávnostné záverečné zasadnutie tribunálu, ktorým sa ukončila diecézna fáza procesu blahorečenia Tomáša Munka, novica Spoločnosti Ježišovej, a jeho otca Františka. Zasadnutiu predsedal bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvol...

Biskupi chcú monitorovať dodržiavanie náboženskej slobody

Biskupi chcú monitorovať dodržiavanie náboženskej slobody

Konferencia biskupov Slovenska chce v spolupráci s Inštitútom pre ľudské práva a rodinnú politiku zistiť, ako je u nás zachovávaná náboženská sloboda. zvolensky_2.jpg Obe inštitúcie pozývajú k vypracovaniu dotazníka, ktorý obsahuje zoznam otázok k téme náboženskej sl...