Američania prestávajú veriť, rastie počet ateistov a agnostikov

Sedem z desiatich Američanov sa hlási ku kresťanstvu. Ich rady sa však zmenšujú.

Počet Američanov, ktorí sa nehlásia k žiadnemu konkrétnemu náboženstvu, vzrástol v uplynulých rokoch na 56 miliónov, v dôsledku čoho sa táto skupina stala druhou najväčšou za protestantmi. Vyplýva to zo štúdie americkej expertnej skupiny Pew Research Center, ktorú citovala agentúra AP.

Kresťanstvo je stále dominantným vierovyznaním v USA, hlási sa k nemu sedem z desiatich Američanov. Ich rady sa však zmenšujú, pretože sa rozširuje segment ľudí nehlásiacich sa k žiadnemu náboženstvu.

Pew Research Center uskutočnil v rokoch 2007 - 2014 dva veľké prieskumy náboženského života v USA. Podiel Američanov, ktorí sami seba označili za ateistov, agnostikov alebo uviedli, že sa nehlásia k žiadnej konkrétnej viere, vzrástol zo 16 na takmer 23 percent. Podiel kresťanov súčasne klesol zo 78 na necelých 71 percent populácie. Protestanti tvoria v súčasnosti 46,5 percenta populácie krajiny, ktorá bola kedysi prevažne protestantská.

"V roku 2007 sa ku katolicizmu hlásila štvrtina Američanov. V roku 2014 už len pätina."

Zdieľať

Výskumníci dlho debatovali, či majú ľudí bez príslušnosti ku konkrétnemu náboženstvu definovať ako sekulárnych, keďže táto kategória zahŕňa aj ľudí veriacich v Boha. Štúdia Pew Research Center však zaznamenala nárast dôkazov ich sekularizmu.

Vlani sa označilo za ateistov alebo agnostikov 31 percent ľudí zo skupiny "žiadne náboženstvo" v porovnaní s 25 percentami v roku 2007. Podiel tých, ktorí povedali, že je pre nich náboženstvo dôležité, klesá.

Greg Smith z Pew Research Center upozornil, že sekulárne skupiny sa lepšie organizujú a s pomocou súdnych žalôb a lobovania poslancov vytláčajú náboženstvo mimo verejného života. Rast ľudí bez náboženstva má podľa neho aj politický význam, pretože majú tendenciu voliť demokratov, tak ako "skalní" protestanti, ktorí v súčasnosti tvoria štvrtinu Američanov, majú tendenciu voliť republikánov.

K téme
USA: Pápežovi Františkovi dôverujú neveriaci aj protestanti

Zdieľať

Z prieskumu vyplynulo, že 13 percent dospelých Američanov sú bývalí katolíci. V súčasnosti sa ku katolíckej viere hlási v USA 51 miliónov dospelých Američanov, čo je niečo viac než jedna pätina populácie, a predstavuje to trojpercentný pokles za sledované sedemročné obdobie. V roku 2007 tvorili katolíci štvrtinu Američanov.

Štúdia zaznamenala nárast iných ako kresťanských vierovyznaní, čo je dôsledok nárastu počtu moslimov a hinduistov v americkej populácii. Napriek tomu tvoria moslimovia, rovnako ako hinduisti, každý menej ako jedno percento populácie. Počet židov v sledovanom období mierne stúpol z 1,7 na 1,9 percenta Američanov.

Prieskum zahrnul 35 000 ľudí a uskutočnil sa od 4. júna do 30. septembra 2014. Výsledná štúdia nesie názov "America's Changing Religious Landscape".

TASR

Foto: Simona Plávková

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo