Blahorečili arcibiskupa zavraždeného počas omše

Proces blahorečenia arcibiskupa Oscara Romera brzdili výhrady k jeho ľavicovosti a prepojeniu na teológiu oslobodenia.

Viac ako 200-tisíc ľudí sa v San Salvadore zúčastnilo blahorečenia Oscara Romera. Bývalého arcibiskupa San Salvadoru zavraždili 24. marca 1980 v kaplnke nemocnice Božej Prozreteľnosti počas slúženia omše. Ozbrojenci boli prepojení na vtedajšiu pravicovú juntu, ktorú dráždili sociálne postoje arcibiskupa Romera.

„Obratom v živote tichého a takmer ostýchavého pastiera bolo zavraždenie salvadorského jezuitského kňaza Rutilia Grandeho 12. marca 1977, ktorý zanechal prednášanie na univerzite, aby sa stal farárom vidiečanov (campesinos), utláčaných a vytlačených na okraj,“ povedal pre Vatikánsky rozhlas kardinál Angelo Amato, prefekt Kongregácie pre kauzy svätých, ktorý na slávnosti zastupoval pápeža Františka.

K téme
Hrozil Ján Pavol II. arcibiskupovi Romerovi prstom?
František o zavraždenom biskupovi Romerovi: Bol to Boží muž

Zdieľať

Proces blahorečenia arcibiskupa Romera sa začal ešte v roku 1996, ale dlho ho brzdili výhrady niektorých skupín k Romerovej ľavicovosti a prepojeniu na teológiu oslobodenia. K odblokovaniu procesu došlo po zvolení pápeža Františka a intervencii salvádorských biskupov.

„Nesmieme zabudnúť, že pápež Benedikt XVI. už v roku 2007 pri návšteve Brazílie jasne uviedol, že považuje arcibiskupa Romera za osobnosť, ktorá si blahorečenie zaslúži,“ povedal kardinál Gerhard Ludwig Müller, prefekt Kongregácie pre náuku viery.

„Jeho rozhodnutie sa v prospech chudobných nebolo ideologické, ale evanjeliové,“ myslí si aj kardinál Amato. Romerovu schopnosť vidieť a počuť utrpenie svojho ľudu ocenil v liste súčasnému arcibiskupovi San Salvadoru aj pápež František.

Imrich Gazda

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo