Pápežov latinčinár: Kardináli latinčinu neovládajú

Jedným z najlepších znalcov latinčiny je emeritný pápež Benedikt XVI. Napriek tomu urobil chybu v jednom z najdôležitejších prejavov.

Vatikánsky Úrad latinských listov je dôkazom, že latinčina nie je mŕtvy jazyk. Sedem zamestnancov – kňazov používa latinčinu nielen pri príprave alebo preklade dokumentov, ale aj pri bežnej konverzácii.

Špeciálne poslanie má medzi nimi 45-ročný Američan Daniel Gallagher, ktorý prekladá pápežove tweety do latinčiny. „Hovorí sa, že František ju nemá rád. Naopak, ovláda ju veľmi dobre a vie sa sám opraviť. Ale používa ju pomenej,“ cituje portál Vatican Insider amerického kňaza.

K téme
Latinčina už má v cirkvi vlastnú akadémiu
Latinčina je v cirkvi na vzostupe
Zabudnite na latinu. Jazykom cirkvi je taliančina

Zdieľať

Pápežovo latinské konto na Twitteri sleduje viac ľudí ako nemeckú či arabskú verziu – okolo 353 000. Gallagher priznáva, že Františkova terminológia mu dáva zabrať. Preložiť termíny ako „low costové kresťanstvo“ alebo „zapáchajúca korupcia“ je skutočným umením. Keď však nejaké moderné slovo v latinčine neexistuje, treba ho podľa Gallaghera jednoducho vymyslieť.  

Dôkazom, že latinčina stále žije, je asi päť miliónov ľudí, ktorí ju ovládajú na veľmi dobrej úrovni. Prekvapuje, že drvivá väčšina z nich sú laici. Kňazov je podľa Gallaghera len okolo 200 a kardináli by sa dali spočítať na prstoch jednej ruky.

Skutočným majstrom latinčiny je emeritný pápež Benedikt XVI. To však neznamená, že sa nikdy nepomýli. Malej chyby sa dopustil dokonca pri oznámení, že sa vzdáva vedenia Katolíckej cirkvi. Dodnes to niektorí zneužívajú na spochybňovania platnosti jeho odstúpenia a zvolenia jeho nástupcu.

Adam Takáč

Ilustračné foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo