Pakistanský kresťan pálil noviny. Chceli ho zlynčovať za rúhanie

Mladý pakistanský kresťan pálil uplynulú nedeľu staré noviny. Podľa moslimov však niektoré stránky obsahovali verše z Koránu. Po obvinení z rúhania chcel dav mladíka zlynčovať, no ten už bol v rukách polície. Píše o tom Catholic News Agency.

Láhaur

Incident sa stal v druhom najväčšom meste Pakistanu Láhaur. Otec dvoch detí, 27-ročný Humayun Faisal Masih, je mentálne labilný. Pred rozzúreným davom ho ochránila policajná cela. Moslimovia však zaútočili na jeho dom a tiež miestny kostol.

Zničili dvere, okná a elektrické zariadenia. Výtržnosti pokračovali blokádou dopravy, do kresťanských príbytkov hádzali kamene. Zasiahnuť musela polícia, použila slzotvorný plyn, napriek tomu sa niektorí policajti zranili.

Podľa miestnych zdrojov je situácia pokojná, no v komunite panuje strach a obavy. Polícia napokon obvinila z násilností viac ako 150 moslimov, Masih je vo väzbe.

K téme:
Policajti sa prizerali, ako dav zlynčoval ženu obvinenú zo spálenia koránu

Zdieľať

V Pakistane platí zákon proti rúhaniu. Za znesvätenie Koránu alebo urážku Mohameda hrozí prísny trest, zväčša poprava.

Arcibiskp z Láhaur Sebastian Shaw sa vyjadril, že pri obvineniach z rúhania ide o nespravodlivosť. „Ak je z rúhania obvinený moslim, znáša následky ako jednotlivec. No v prípade kresťana berú na zodpovednosť celú komunitu,“ povedal pre humanitárnu organizáciu Cirkev v núdzi.

Keď nevedia, čo pália

Na tomto prípade je však zaujímavá aj otázka, či všetci Pakistanci vedia, čo spaľujú. „Zákon o rúhaní neberie ohľad na úmysel obvineného. Na uznanie viny stačí vyhodiť kópiu Koránu alebo náhodne šliapnuť na stránku novín, kde sú z neho verše,“ vysvetlil odborník na islam Shahid Mobeen z Pápežskej Lateránskej univerzity v Ríme.

„Navyše, v Pakistane je úroveň gramotnosti okolo 60 percent, čo znamená, že zvyšných 40 percent populácie môže páliť noviny bez vedomia toho, že sú v nich verše z Koránu,“ dodal profesor Mobeen.

Catholic Herald pripomína, že len pred dvomi mesiacmi sa odohral samovražedný útok na dva kostoly v Youhanabade, kresťanmi najviac osídlenej časti mesta Láhaur. Zahynulo vtedy 17 ľudí a 70 utrpelo zranenia.

Vlani v novembri dav upálil zaživa kresťanský pár, obvinili ich zo znesvätenia Koránu.

Pavol Rábara
Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo