Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. august 2019

Do Bratislavy prídu dve stovky teológov, diskutovať budú o nádeji

Koncom augusta sa Bratislava stane hlavným mestom teológie. Na medzinárodný kongres o nádeji zavíta viac ako 220 odborníkov od Litvy po Maltu.
Do Bratislavy prídu dve stovky teológov, diskutovať budú o nádeji

Viceprezident Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu Miloš Lichner. Foto – Postoj/Mária Jakušová

Hlavným organizátorom podujatia, ktoré sa uskutoční 28. – 31. augusta, je Európska spoločnosť pre katolícku teológiu (ECST). Prvého septembra sa funkcie prezidenta spoločnosti ujme slovenský jezuita Miloš Lichner, dekan Teologickej fakulty Trnavskej univerzity v Trnave.

„Naše vzťahy zakladáme nielen na dôvere, ale aj na nádeji. Nádej je súčasťou ľudskej skúsenosti, ale aj celej spoločnosti. Je zaujímavé, že všetky tri monoteistické náboženstvá stoja na nádeji vo večnosť. Je dobré venovať sa nádeji a viesť o nej dialóg nielen vnútri cirkvi, ale aj navonok,“ zdôvodnil tému konferencie Lichner.

Prečítajte si rozhovor s Milošom Lichnerom
Každý kresťan musí mať sociálne cítenie Zdieľať

Na kongrese bude o nádeji zo starozákonného pohľadu hovoriť dekan Pápežského biblického inštitútu v Ríme Peter Dubovský, o Jóbovej nádeji bude prednášať Pierre Van Hecke z Katolíckej univerzity v Leuvene, novozákonné aspekty nádeje predstaví Amy-Jill Levine z USA, ktorá je prvou židovkou vyučujúcou Nový zákon na Pápežskom biblickom inštitúte, jezuita Zbigniew Kubacki z Poľska bude hovoriť o nádeji v medzináboženskom dialógu a Herta Nagl Docekal z Rakúska o tom, ako nádej chápal Immanuel Kant.

Okrem hlavných rečníkov vystúpia v paralelných sekciách desiatky ďalších odborníkov. Program kongresu nájdete tu.

ESCT, ktorá sa venuje interdisciplinárnemu výskumu a usiluje sa stáť na priesečníku medzi cirkvou a spoločnosťou, existuje už tridsať rokov a združuje viac ako 800 teológov. Súčasnú prezidentku Marie-Jo Thiel zo Štrasburgu po kongrese vystrieda doterajší viceprezident spoločnosti Miloš Lichner.

Inzercia

Odporúčame