Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
29. august 2019

V Číne vysvätili prvých dvoch biskupov so súhlasom pápeža Františka

Na konci augusta sa v Číne uskutočnili dve biskupské vysviacky odobrené Svätou stolicou.
V Číne vysvätili prvých dvoch biskupov so súhlasom pápeža Františka

Skupinka čínskych pútnikov so soškou Panny Márie čaká na pápeža Františka pred generálnou audienciou na Námestí sv. Petra vo Vatikáne. Foto TASR/AP

V Číne bol v pondelok 26. augusta po prvýkrát vysvätený biskup so súhlasom pápeža Františka po tom, ako Vatikán a Peking minulý rok podpísali prelomovú dohodu o vymenúvaní čínskych katolíckych biskupov. S odvolaním sa na utorkové vyhlásenie hovorcu Vatikánu Mattea Bruniho o tom informovala agentúra AP.

Bruni vo svojom vyhlásení potvrdil, že monsignor Antonio Jao Šun prijal od pápeža mandát, čím bol oficiálne vysvätený za biskupa obvodu Ťi-ning v autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko. 

Išlo o prvú vysviacku katolíckeho biskupa pápežom v Číne po tom, ako Vatikán a Peking 22. septembra podpísali dohodu o vymenúvaní biskupov. 

Svätá stolica podľa AP dúfa, že daná dohoda pomôže ukončiť desaťročia odcudzenia vo vzťahoch s komunistickou Čínou, zjednotí čínskych katolíkov a integruje čínskych biskupov s cirkvou.

Prečítajte si
Vatikán ťahá pri rokovaniach s Čínou za kratší koniec Zdieľať

Dva dni po tejto konsekrácii sa v Číne konala ďalšia biskupská vysviacka. Za biskupa kadjútora diecézy Hanzhong bol v stredu 28. augusta vysvätený Štefan Xu Hongwei. Pochádza zo spomenutej diecézy ležiacej v severozápadnej provincii Shaanxi.

Na slávnosti jeho vysviacky boli prítomní všetci biskupi z oblasti čínskej provincie Shaanxi.

Hovorca Svätej stolice Matteo Bruni potvrdil, že aj v tomto prípade išlo o vysviacku spĺňajúcu cirkevné kritériá. Ako uviedol, biskup koadjútor diecézy Hanzhong „dostal pápežský mandát a jeho vysviacka prebehla v rámci Predbežnej dohody medzi Svätou stolicou a Čínskou ľudovou republikou, podpísanej v Pekingu 22. septembra 2018“.

Stav rozdelenia v katolíckej cirkvi v Číne nastal v roku 1951, keď Peking prerušil diplomatické vzťahy s Vatikánom. Mnoho čínskych katolíkov sa následne stiahlo do podzemia. Verejne bolo možné praktizovať svoju vieru v 80. rokoch, keď náboženstvo v Číne začalo byť opäť tolerované.

Čínski veriaci si môžu vybrať, či sa pridajú k Vlasteneckému združeniu čínskych katolíkov, ktoré čínska komunistická strana založila v roku 1957, alebo sa prihlásia k podzemnej cirkvi. Tá ako najvyššiu autoritu uznáva pápeža, zatiaľ čo čínska štátna cirkev nie.

Inzercia

Odporúčame