Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. september 2019

František ukončil na ostrove Maurícius návštevu Afriky

V utorok odlieta pápež späť do Ríma.
František ukončil na ostrove Maurícius návštevu Afriky

Foto – TASR/AP

Len vďaka podpore od našich čitateľov vám prinášame aktuálne spravodajstvo. Podporte nás, prosíme.

Základné informácie o apoštolskej ceste pápeža Františka

Mozambik (4. – 6. 9.)
Počet obyvateľov: 27 miliónov
Počet katolíkov: 7,6 milióna (28 %)
Počet kňazov: 659
Hlavné body programu: stretnutie s prezidentom a politickými predstaviteľmi; medzináboženské stretnutie s mládežou; stretnutie s biskupmi, kňazmi a zasvätenými; návšteva nemocnice; svätá omša na štadióne

Madagaskar (6. – 9. 9.)
Počet obyvateľov: 24 miliónov
Počet katolíkov: 8,2 miliónov (35 %)
Počet kňazov: 1 747
Hlavné body programu: stretnutie s prezidentom a politickými predstaviteľmi; návšteva kláštora bosých karmelitánok; stretnutie s biskupmi; návšteva hrobu blahoslavenej Victoire Rasoamanarivovej; stretnutie s mladými; nedeľná svätá omša; modlitba za pracujúcich vo výrobnej dielni; stretnutie s kňazmi a zasvätenými

Maurícius (9. – 10. 9.)
Počet obyvateľov: 1,3 milióna
Počet katolíkov: 368-tisíc (28 %)
Počet kňazov: 95
Hlavné body programu: svätá omša a obed s biskupmi; návšteva svätyne blahoslaveného otca Lavala; stretnutie s prezidentom a politickými predstaviteľmi

Zdroj: vatican.va


Pápež František vyjadril v pondelok znepokojenie nad rastúcim počtom mladých ľudí užívajúcich drogy na Mauríciu, informovala agentúra AFP. Ostrovný štát, ktorý sa radí medzi najstabilnejšie a najprosperujúcejšie africké krajiny, bol pápežovou poslednou zastávkou, po tom, čo navštívil Mozambik a Madagaskar.    

František, na ktorého čakali davy veriacich, slúžil omšu pod sochou Panny Márie Kráľovnej mieru. Podľa odhadov organizátorov sa na omši zúčastnilo 100 000 ľudí. Krajina zažila predchádzajúcu pápežskú návštevu ešte v roku 1989, keď ju navštívil Ján Pavol II.

„Nevraví sa to ľahko, ale mladí ľudia sú tí, ktorí vo vašej krajine trpia najviac, a to aj napriek ekonomickému rastu krajiny za posledné desaťročia. Trápi ich nezamestnanosť, ktorá nielenže prináša neistoty týkajúce sa budúcnosti, ale takisto im bráni veriť, že zohrávajú významnú úlohu vo vašej spoločnej histórii. Neistota týkajúca sa budúcnosti im dodáva pocit, že sa nachádzajú na okraji spoločnosti. Robí ich zraniteľnými a bezmocnými voči novodobým formám otroctva 21. storočia. Nedovoľme obchodníkom so smrťou ukradnúť prvé ovocie tejto zeme,“ povedal František v súvislosti s narastajúcim zneužívaním drog, nezamestnanosťou a nerovnosťou medzi mladými v krajine.

Podľa správy z roku 2018 sa na ostrove zvýšila intenzita pašovania a konzumácie drog ako heroín, marihuana, kokaín a metamfetamín.

Na ostrove žije približne 1,3 milióna obyvateľov. Kresťanov je približne jedna tretina, pričom väčšinu z nich tvoria rímskokatolíci. Najrozšírenejším miestnym náboženstvom je hinduizmus.
 

František slávil na Madagaskare omšu pre milión veriacich

V nedeľu pápež František slávil v Antananarive na Madagaskare svätú omšu na otvorenom priestranstve diecézneho areálu Soamandrakizay s účasťou veriacich odhadovanou okolo milióna.

Niektorí z prítomných tvrdili, že omša, ktorá sa začala približne o 9. hodine miestneho času bola vôbec najväčším verejným zhromaždením v histórii Madagaskaru.  

Svätého Otca v mene miestnej cirkvi pozdravil antananarivský arcibiskup Odon Marie Arsène Razanakolona. 

Pri oltári boli vystavené relikvie bl. Rafaela Luisa Rafiringu (1856 – 1919), malgašského člena rehole Školských bratov, blahorečeného pred desiatimi rokmi v Antananarive. Ako vychovávateľ, katechéta a mediátor mieru bol oporou v ťažkom období pre miestnu Cirkev.

„Rozhliadnime sa okolo seba: koľko mužov a žien, mladých ľudí, detí trpí a sú úplne zbavení všetkého! Toto nie je súčasť Božieho plánu. Ako naliehavé je toto Ježišovo pozvanie zbaviť sa našej uzavretosti, nášho povýšeneckého individualizmu a dovoliť, aby tak duch bratskej lásky zvíťazil a aby každý sa mohol cítiť milovaný, lebo je prijatý, akceptovaný a vážený vo svojej dôstojnosti,“ povedal František v homílii.


Pápež František v papamobile zdraví veriacich počas príchodu na celebrovanie svätej omše v Antananarive. Foto – TASR/AP

Dávajte pozor na falošné ilúzie, upozornil František mladých

V sobotu večer slávil pápež František na Madagaskare vigíliu s vyše stotisíc mladými ľuďmi.

Plochu prírodného areálu Soamandrakizay pripravili špeciálne pre túto apoštolskú cestu a bola aj miestom slávenia omše v nasledujúci deň. Mladí v tomto priestore prenocovali do nedele. Na večernú vigíliu s pápežom pripravili piesne a hromadné tance inšpirované bohatou ľudovou kultúrou ostrova.

Svätý Otec strávil medzi mladými asi hodinu. Vypočul si ich svedectvá a prihovoril sa im po taliansky za pomoci prekladateľa. Vyvrcholením bola spievaná modlitba Otčenáša a zverenie všetkých mladých ostrova Panne Márii.

„Všetci vieme, aj z osobnej skúsenosti, že sa môžeme stratiť a utekať za ilúziami, ktoré nám sľubujú a očarujú nás honosnou, rýchlou, ľahkou a okamžitou radosťou, ale nakoniec opustia srdce, pohľad a dušu na polceste. Dávajte pozor na tých, ktorí vám dovolia ísť po ľahkej ceste a potom vás opustia na polceste! Na tie ilúzie, ktoré, keď sme mladí, nás zvádzajú sľubmi, ktoré nás znecitlivujú, zbavujú nás vitality, radosti, robia nás závislými a uzatvárajú nás v kruhu zdanlivo bez úniku a plného horkosti,“ upozornil František mladých.


Pápež František počas vigílie s mladými na Madagaskare. Foto – TASR/AP

Pápež zasadil baobab a vyzval na ochranu miznúcich pralesov

Pápež František vyzval v sobotu na ochranu vzácnych tropických dažďových pralesov na Madagaskare. Apel zaznel počas pápežovej návštevy tohto ostrova v Indickom oceáne, ktorý je druhou zastávkou jeho apoštolskej cesty po troch afrických krajinách.

Svoju výzvu pápež demonštroval zasadením baobabu spoločne s madagaskarským prezidentom Andrym Rajoelinom. Tento strom dožívajúci sa až 800 rokov je symbolom Madagaskaru, píše server Vatican News.

„Váš nádherný ostrov Madagaskar je bohatý na biodiverzitu flóry a fauny a toto bohatstvo je zvlášť ohrozené nadmerným odlesňovaním v prospech iba niekoľkých; jej degradácia ohrozuje budúcnosť krajiny a nášho spoločného domova,“ uviedol pápež počas prejavu, ktorý predniesol v areáli prezidentského paláca v hlavnom meste Antananarivo.

Ešte existujúce madagaskarské pralesy podľa neho ničia požiare, pytliactvo, nekontrolovaný výrub vzácneho dreva a pašovanie vzácnych rastlín a živočíchov. Hlava katolíckej cirkvi však zároveň priznala, že mnohé tieto činnosti nateraz zabezpečujú prežitie miestnemu obyvateľstvu.

„Je preto dôležité vytvárať také pracovné miesta a činnosti generujúce príjem, ktoré by boli šetrné k životnému prostrediu a pomáhali ľuďom vymaniť sa z chudoby,“ zdôraznil František.

Podľa neho nemožno mať „opravdivý ekologický prístup ani konkrétnu ochranársku činnosť bez sociálnej spravodlivosti, ktorá bude garantovať právo na spoločné určenie dobier zeme súčasným, ale aj budúcim generáciám“.

Prevažná väčšina z približne 25 miliónov obyvateľov Madagaskaru žije v chudobe s príjmom menej než dva doláre denne.


Pápež František sadí baobab po boku prezidenta Madagaskaru Andryho Rajoelinu v záhrade paláca v Antananarive​. Foto – TASR/AP

Pápež pricestoval na Madagaskar v piatok v rámci svojej apoštolskej cesty po troch afrických krajinách.

Ako informovala agentúra DPA, lietadlo s pápežom pristálo v madagaskarskom hlavnom meste Antananarivo popoludní. Hlavu Vatikánu privítal na letisku tamojší prezident Andry Rajoelina.

Inzercia

Približne 35 percent z 26 miliónov obyvateľov Madagaskaru sú katolíci.

Na Madagaskar – ostrovný štát – dorazil pápež z Mozambiku, kam pricestoval v stredu. Pred sebou má ešte návštevu ostrovného štátu Maurícius. Jeho turné – zamerané na zmenu klímy, chudobu, konflikty a korupciu – potrvá do 10. septembra.

Stretol sa s infikovanými vírusom HIV

Návštevou nemocnice pre matky a deti infikované vírusom HIV uzatvára pápež František v piatok v hlavnom meste Maputo mozambickú časť svojho turné po troch krajinách Afriky, píše agentúra AP.

Pápež povzbudil matky s deťmi v nemocnici v maputskej štvrti Zimpeto, ktorú spravuje katolícka charitatívna organizácia. Tá v krajine okrem iného poskytuje pomoc budúcim matkám infikovaným HIV, aby sa predišlo prenosu vírusu na dieťa.

Mozambik je jednou z krajín s najväčším rozšírením epidémie AIDS na svete. Podľa údajov Spoločného programu OSN pre AIDS (UNAIDS) a Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) je subsaharská Afrika epidémiou HIV zasiahnutá najvážnejšie. Tento vírus, ktorý spôsobuje ochorenie AIDS, sa tam vyskytuje u jedného z 25 dospelých.

Sleduje cestu pápeža Františka aj na našom Instagrame Zdieľať

František v nemocnici ocenil ochotu jej personálu, ktorý sa podujal na zdanlivo nemožnú úlohu. Vyzval zamestnancov aj pacientov, aby nestrácali nádej a vždy bolí ochotní osloviť niekoho v núdzi. „Toto zariadenie nám ukazuje, že vždy sa nájdu ľudia, ktorí sú ochotní zastaviť sa a prejaviť súcit,“ povedal pápež František.

V roku 2018 evidoval UNAIDS v Mozambiku 2,2 milióna ľudí nakazených vírusom HIV, z ktorých bolo 60 percent žien.

Vrcholom pápežovho programu v Mozambiku má byť piatková omša na štadióne v metropole Maputo.

Z Mozambiku pápež v piatok odcestuje na Madagaskar. V rámci apoštolskej cesty po troch afrických krajinách, ktorá potrvá do 10. septembra, navštívi ešte ostrovný štát Maurícius.

Pápeža spoločne pozdravili katolícky prezident aj moslimský opozičný líder

Pápež František odštartoval vo štvrtok svoj prvý celý deň návštevy Mozambiku prejavom pred členmi vlády a pred príslušníkmi opozície, ktorí pred mesiacom podpísali mierovú dohodu s cieľom ukončiť dlhoročný konflikt v krajine. Informovala o tom agentúra AP.  

Pápež ocenil prezidenta Mozambiku a vodcu opozície za ich odvahu pri podpise mierovej dohody. Vyzval ich, aby Mozambiku zaistili budúcnosť, v ktorej sa zmierenie, nádej a trvalo udržateľný rozvoj stanú „zbraňami mieru“.

Ulice v hlavnom meste Maputo lemovali vo štvrtok tisícky ľudí v pestrofarebných odevoch s vytlačenými slovami „Nádej, pokoj, zmierenie“, ako znie motto dvojdňovej návštevy krajiny. Pozdravovali pápeža, ktorého kolóna smerovala na stretnutie s mozambickým prezidentom Filipem Nyusim.


Pápež František sa prihovára mladým veriacim v hlavnom meste Mozambiku Maputo. Foto – TASR/AP

Analytici upozornili na skutočnosť, že pápeža prišli spoločne pozdraviť katolícky prezident Nyusi i moslimský vodca bývalého povstaleckého hnutia Mozambický národný odpor (RENAMO) Ossufo Momade. Podľa nich ide o symbolicky silné posolstvo jednoty v rôznorodom Mozambiku, ktorý má dlhú tradíciu náboženskej tolerancie.

František vo svojom prejave ocenil odvahu mozambických lídrov vzdať sa násilia a namiesto toho pracovať pre spoločné dobro. „Odvaha prináša mier!“ povedal František v príhovore po portugalsky so španielskym prízvukom. Zároveň upozornil na potrebu pomoci tým, ktorí sa nachádzajú na okraji spoločnosti.

Mozambickej mládeži, s ktorou sa pápež stretol na športovom štadióne, dal za príklad dvoch športovcov pochádzajúcich z tejto krajiny: futbalistu Eusebia da Silvu a atlétku Mariu de Lurdes Mutulaovú. 

„Máte pred očami pekné svedectvo Marie Mutolaovej, ktorá sa naučila vytrvať, pokračovať v skúšaní, aj keď sa nenaplnila jej túžba získať zlatú medailu na prvých troch olympijských hrách, na ktorých sa zúčastnila; potom, na štvrtý pokus, táto atlétka-osemstovkárka vyhrala svoju zlatú medailu na Olympiáde v Sydney v roku 2000. Obavy ju neuzavreli do seba samej. Jej deväť svetových titulov nespôsobilo, že by zabudla na svoj ľud, na svoje korene, ale pokračovala v starostlivosti o chudobné deti Mozambiku. Ako nás šport učí vytrvať v našich snoch!“ vyhlásil pápež František.

Naposledy tu zavítal Ján Pavol II. v roku 1988

Pápež František priletel v stredu do Mozambiku, kde začne svoje turné po troch afrických krajinách vrátane ostrovných štátov Madagaskar a Maurícius v Indickom oceáne, ťažko postihnutých chudobou, konfliktmi a prírodnými pohromami.

O prílete informoval Vatikán, ktorý citovala tlačová agentúra AFP.

Hlavnými cieľmi 31. apoštolskej cesty, ktorá ide v stopách Jána Pavla II. spred 30 rokov, sú podľa slov vatikánskeho štátneho sekretára Pietra Parolina upevnenie pokoja, budovanie kultúry stretnutia a podpora starostlivosti o životné prostredie.

Poslednú pápežskú návštevu Mozambiku v roku 1988 absolvoval Ján Pavol II.


Pápež František máva davu veriacich počas svojho príchodu do Apoštolskej nunciatúry v Mapute 4. septembra 2019. Foto – TASR/AP

Pápežovo lietadlo pristálo na medzinárodnom letisku v Mapute, hlavnom meste Mozambiku, krátko po 18. hodine miestneho času (18.00 SELČ), kde ho privítal prezident Filipe Nyusi.

František ešte v lietadle vyzval na modlitbu za ľudí, ktorí pre vyčíňanie hurikánu Dorian na Bahamách „prišli o všetko“.

Pápež novinárom, ktorí ho na aktuálnej ceste sprevádzajú, na palube stroja povedal: „Chcel by som vás pozvať, aby ste sa každý vo svojom srdci modlili za obete uragánov na Bahamách. Sú to úbohí ľudia, ktorí vo chvíli, z jedného dňa na druhý prídu o dom, o všetko, dokonca i o život. Každý vo svojom srdci nech sa modlí za týchto bratov a sestry, ktorí trpia týmito uragánmi na Bahamách. Ďakujem.“

Odporúčame