Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. september 2019

Medžugorie rozkvitá, kresťania trpia, osobnosti odchádzajú (Vatikánska sedma)

Poprázdninový súhrn diania v kresťanskom svete od vedúceho rubriky Svet kresťanstva Imricha Gazdu.
Medžugorie rozkvitá, kresťania trpia, osobnosti odchádzajú (Vatikánska sedma)

Medžugorie už celé desaťročia priťahuje starých aj mladých. Foto – TASR/AP

Nejeden letný dovolenkár cestou k Jadranskému moru zašiel aj do Medžugoria.

A nejeden pútnik do Medžugoria si našiel čas aj na relax pri mori.

Platí to nielen pre Slovákov, ale aj pre Talianov či Poliakov. Práve oni tvoria najpočetnejšie skupiny medzi troma miliónmi ľudí, ktorí počas roka zavítajú na svetoznáme miesto v Bosne a Hercegovine, kde sa údajne dodnes zjavuje Panna Mária.

„Ťažko povedať, čo ich priťahuje, nie je to nič hmatateľné. Ľudia hľadajú duchovný rozmer, ktorý nachádzajú vo chvíľach modlitby, eucharistickej adorácie, uvažovania nad Božím slovom, vo sviatosti pokánia, ku ktorému v Medžugorí mnohí pristupujú,“ uvažuje 76-ročný poľský arcibiskup Henryk Hoser, ktorý je už dva roky z poverenia pápeža Františka špeciálnym apoštolským vizitátorom pre Medžugorie.

„Prežívajú silnú skúsenosť viery, približujú sa k Bohu a mnohí sa vracajú a privádzajú so sebou svojich priateľov,“ dodáva emeritný varšavský arcibiskup bývajúci v miestnom františkánskom kláštore spolu s tuctom rehoľníkov, ktorí sa starajú o masy pútnikov.

Už je to oficiálne. V posledných mesiacoch zaznamenáva Medžugorie zvýšený nápor. Je to dôsledok májového rozhodnutia pápeža Františka, ktorý – napriek tomu, že sám sa k údajným zjaveniam v Medžugorí stavia skepticky – uznal Medžugorie za oficiálne pútnické miesto. Veriaci preto môžu prichádzať na toto miesto nielen súkromne, ale aj v rámci oficiálnych farských či diecéznych pútí.

Na Mladifest, letný duchovný festival mládeže, tak tento rok dorazil aj kardinál Angelo De Donatis, arcibiskup Rino Fisichella, predseda Pápežskej rady na podporu novej evanjelizácie či apoštolský nuncius v Bosne a Hercegovine Luigi Pezzuto.

Neznamená to však, že by Vatikán uznal pravosť zjavení Panny Márie šiestim miestnym vizionárom. Napriek ich dôslednému opätovnému skúmaniu, do ktorého bol zainteresovaný aj slovenský kardinál Jozef Tomko, dodnes nebolo prijaté záverečné stanovisko.


Na archívnej snímke z roku 2006 sa veriaci modlia pri soche Panny Márie pred kostolom sv. Jakuba v Medžugorí. Foto - TASR/AP

Strom poznať po ovocí. Aj keď poslaním arcibiskupa Hosera nie je skúmať pravosť zjavení, ale len podporovať pastoračnú starostlivosť o pútnikov, vo viacerých rozhovoroch otvorene povedal, čo si o zjaveniach v Medžugorí myslí.

„Ani v jednom zo zverejnených zjavení nevidíme žiadne doktrinálne bludy. A toto je prvé kritérium, ktoré sa vždy berie do úvahy, keď cirkev schvaľuje zjavenia. Druhým kritériom sú účinky,“ povedal Hoser, podľa ktorého sa v Medžugorí zrodilo viac ako 700 kňazských a rehoľných povolaní a vznikli tu viac ako dve desiatky duchovných spoločenstiev.

„Miestni spovedníci tvrdia, že obrátenia, s ktorými sa do veľkej miery zaoberajú, sú spoveďami navrátenia. Sú ľudia, ktorí majú vyše šesťdesiat rokov a naposledy sa spovedali pred prvým svätým prijímaním,“ konštatuje poľský arcibiskup a s jasným presvedčením dodáva: „Strom sa posudzuje podľa ovocia, to je základný evanjeliový princíp. A v Medžugorí sú účinky mimoriadne pozitívne.“

Každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je ohrozený pre vieru

Tento rok sme si 22. augusta prvýkrát pripomenuli Medzinárodný deň spomienky na obete náboženského násilia. Iniciátorom bola OSN, ktorá priznala „bezprecedentný nárast násilia voči náboženským komunitám“.

Najprenasledovanejšou náboženskou komunitou na svete sú podľa pápežskej nadácie ACN – Pomoc trpiacej cirkvi práve kresťania. Prenasledovaním pre vieru trpí 300 miliónov kresťanov. Ináč povedané, každý siedmy kresťan žije v krajine, kde je pre vieru ohrozená jeho kariéra, zdravie či život.

Aj uplynulé mesiace priniesli až desivé množstvo tragických udalostí, ktoré potvrdzujú predchádzajúce slová.

Eritrea: V poslednom období dochádza v tejto päťmiliónovej krajine k masovému zatýkaniu kresťanov. Podľa niektorých odhadov je ich vo väzení až okolo tritisíc. Viac si môžete prečítať v článku kolegu Jána Krupu.

Nigéria: Islamskí nomádi zastrelili kňaza Paula Offu. Obeťou etnických nepokojov sa stal aj kňaz David Tanko.

Uganda: Obeťou lúpežnej vraždy sa stal generálny predstavený Kongregácie bratov sv. Karola Lwangu Norbert Emmanuel Mugarura.

Filipíny: Na ostrove Mindanao bola pri lúpežnom prepadnutí zavraždená 24-ročná jezuitská dobrovoľníčka Genifer Bucklyová. Jej 30-ročná kolegyňa Anne Kathleenová bola v ťažkom stave prevezená do nemocnice.

India: Hinduistickí radikáli napadli približne 40-člennú skupinu katolíckych pútnikov počas tradičnej púte do mariánskej svätyne v meste Velankanni v štáte Tamil Nadu.

Sýria: V polovici júla zasiahol pravoslávny chrám Panny Márie v Qamishli bombový útok, ktorý sa obišiel bez obetí na životoch. Zranených bolo 12 osôb.

Mexiko: Za posledných sedem rokov prišlo v tejto krajine o život už 29 kňazov. Nateraz poslednou obeťou bol koncom augusta 55-ročný kňaz José Martín Guzmán. Násilie sa netýka len katolíckych duchovných – v polovici augusta bol zastrelený protestantský pastor Alfrery Lictor Cruz Canseco.

Nekrológy

Ján Janok († 26. august)

Vo veku 90 rokov zomrel kňaz-redemptorista a lekár Ján Janok.


Foto - redemptoristi.sk

Narodil sa v roku 1929 vo východoslovenskej obci Dlhé Klčovo. Po gymnaziálnych štúdiách vstúpil v roku 1946 do noviciátu Kongregácie najsvätejšieho Vykupiteľa (redemptoristi) v Českých Budějoviciach.

Pred zatvorením kláštorov ešte stihol zložiť prvé rehoľné sľuby. „Keď nás brali do tých zelených antonov, že som tak rozmýšľal, ktovie, či tým kňazom budeš, ale som si hovoril to, že som rehoľník, už som mal sľuby, to mi oni nemôžu zobrať. To je v mojom vnútri. Rehoľníkom budem do konca života,“ povedal páter Janok v minulosti pre archív Ústavu pamäti národa.

Keďže odmietol nastúpiť do štátom zriadeného seminára, bol internovaný a pričlenený k PTP. Po prepustení vyštudoval medicínu na Karlovej univerzite v Prahe.

V príprave na kňazstvo pokračoval v seminári v Litoměřiciach, kde bol 28. februára 1971 vysvätený biskupom Štěpánom Trochtom. Po získaní štátneho súhlasu pôsobil v Košiciach, Liberci, Bíline a v Košickej Novej Vsi. V roku 1986 bol zvolený za viceprovinciála redemptoristov a po Nežnej revolúcii sa podieľal na obnovení života rehole na Slovensku.

Aj v dôchodkovom veku sa aktívne zapájal do života bratislavskej komunity, angažoval sa v hnutí Fokoláre a slúžil chorým v nemocniciach.

Emília Bihariová († 12. august)

Pri dopravnej nehode v africkej Tanzánii zahynula vo veku 37 rokov etnologička a laická misionárka Emília Bihariová.


Foto - TASR/Pavol Remiaš

Pochádzala zo Smoleníc, bola doktorandkou na Katedre etnológie a mimoeurópskych štúdií Filozofickej fakulty UCM v Trnave. Niekoľko rokov predtým žila a pôsobila ako dobrovoľníčka v Tanzánii.

V roku 2011 s ďalšou laičkou Zuzanou Ďuríkovou založila škôlku a školu v tanzánskej dedinke Shelui, ktorá fungovala vďaka podpore mnohých Slovákov. Obe dobrovoľníčky tam vyučovali miestne deti angličtinu.

Do Shelui sa dostali na pozvanie miestneho farára, ktorý bol Emíliiným dlhoročným priateľom z čias pôsobenia v Ríme. Za podpory rektora bratislavskej Vysokej školy zdravotníctva a sociálnej práce sv. Alžbety Vladimíra Krčméryho sa im neskôr podarilo v Shelui vybudovať i zdravotné stredisko.

V poslednom čase sa venovala podpore vzdelávania pastierskeho etnika Datoga, ktoré vedecky skúmala.

„Tragédiou nie je, že zomrie mladý človek. Tragédiou je, keď človek svoj život premárni. Ty si ho nepremárnila,“ povedal v pohrebnej kázni dlhoročný známy zosnulej, kňaz Juraj Vittek.

Miloš Kovačka († 6. august)

Vo veku nedožitých 79 rokov zomrel evanjelický intelektuál a bibliograf Miloš Kovačka.


Foto - Ľubo Bechný

Narodil sa v roku 1940 v Sklabini pri Martine. Od roku 1966 pracoval v Bibliografickom ústave Matice slovenskej v Martine, ktorý sa neskôr transformoval na Národný bibliografický ústav Slovenskej národnej knižnice v Martine. V rokoch 1991 – 2011 bol jeho riaditeľom.

Vyučoval na Univerzite Mateja Bela v Banskej Bystrici, na Žilinskej univerzite v Žiline a v Biblickej škole v Martine. Od roku 1993 bol presbyterom martinského evanjelického zboru.

Je autorom desiatok publikácií z oblasti bibliografie, knižnej kultúry a dejín reformácie.

„My evanjelici by sme dnes mali byť omnoho energickejší, mali by sme zaujímať jednoznačnejšie stanoviská k spoločenským nešvárom, k degradácii politiky na porušovanie Božích prikázaní. Lebo všetky politické či ekonomické kauzy, ako aj stav morálky v našom štáte sú vlastne porušovaním Desatora,“ povedal v rozhovore pre Postoj v roku 2017.

„Reformácia, to nie je len náboženská, ale aj spoločenská záležitosť. Evanjelikom na Slovensku dnes treba viac autentického Luthera,“ zdôrazňovala jedna z najvýraznejších osobností slovenskej evanjelickej cirkvi.

Inzercia

Juraj Semivan († 26. júl)

Človek, ktorý miloval slobodu, autority a spisovateľa-mnícha Thomasa Mertona. Aj takto možno charakterizovať kňaza Košickej arcidiecézy a morálneho teológa Juraja Semivana, ktorý zomrel vo veku nedožitých 58 rokov.


Foto - facebook.com/Na čom záleží

Narodil sa v roku 1961, pochádzal zo Sobraniec, po absolvovaní miestneho gymnázia vyštudoval teológiu a v roku 1985 ho vysvätili za kňaza. Až do pádu totality pôsobil ako kaplán vo Farnosti svätej Alžbety v Košiciach.

Začiatkom 90. rokov sa stal farárom v Kecerovciach, neskôr v Košiciach-Barci. Zároveň pôsobil ako náboženský redaktor Slovenského rozhlasu, moderoval diskusnú reláciu Na čom záleží, do ktorej si pozýval najrôznejšie osobnosti – od Lasicu so Satinským cez Mikuláša Dzurindu až po Petra Schutza.

V roku 1993 odišiel študovať morálnu teológiu na jezuitské teologické kolégium v Toronte. Počas tohto obdobia sa osobne stretol a diskutoval s teologickými osobnosťami ako Bernard Häring či Joseph Ratzinger.

Po návrate z Kanady pôsobil ako farár v Košiciach-Krásnej, prednášal morálnu teológiu na teologickej fakulte a pre Slovenský rozhlas pripravoval každodenné duchovné zamyslenia, spolu ich vzniklo takmer tisíc. Od roku 2012 až do hospitalizácie začiatkom júla pôsobil ako farár v Rozhanovciach.

Posledná otázka, ktorú sme Jurajovi Semivanovi počas rozhovoru pred dvoma rokmi položili, znela: „Aké ešte máte očakávania od života?“ Odpovedal: „Nechcem sa rúhať, ale mojou túžbou je už len stretnúť sa s Thomasom Mertonom.“

Jeho prianie bolo koncom júla vypočuté.

 Radi čítate Postoj?

 Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Jednou vetou

Pápež František oznámil vymenovanie 13 nových kardinálov; konzistórium, počas ktorého budú kreovaní, sa uskutoční 5. októbra.

V Číne boli so súhlasom Svätej stolice vysvätení dvaja noví biskupi.

V Bratislave sa pod záštitou Európskej spoločnosti pre katolícku teológiu konal najväčší medzinárodný teologický kongres v strednej Európe.

Predsedovia biskupských konferencií Poľska, Maďarska, Česka a Slovenska podporili krakovského arcibiskupa Marka Jędraszewského, ktorý čelil kritike za svoju kázeň o ideológii hnutia LGBT+ a jeho neadekvátnych požiadavkách.

Vláda SR schválila nový návrh zákona o finančnej podpore cirkví a náboženských spoločností.

Odvolací súd zamietol odvolanie kardinála Georgea Pella, ktorého v decembri odsúdili za zneužitie dvoch miništrantov; proti rozhodnutiu sa chce brániť na Najvyššom súde.

Pápežské misijné diela na Slovensku v roku 2019 vďaka darom dobrodincov podporili misijné projekty v Afrike a Ázii v celkovej výške takmer 810-tisíc eur.

Najstaršou Európankou je v súčasnosti 115-ročná francúzska rehoľníčka André Lucile Randonová.

Sledujte dianie v kresťanskom svete aj na našom Instagrame Zdieľať

Prvýkrát od založenia Tureckej republiky v roku 1923 bude v krajine postavený nový kresťanský kostol – základný kameň sýrskopravoslávneho chrámu v Istanbule položil prezident Recep Tayyip Erdoğan.

Takmer 70 percent amerických katolíkov neverí v skutočnú prítomnosť Ježiša Krista v Eucharistii, vyplýva z prieskumu Pew Research Center.

Kňaz Anton Ziolkovský skončil na pozícii výkonného sekretára KBS, nahradil ho Ivan Ružička.

Slovensko navštívil melchitský gréckokatolícky patriarcha Youssef Absi.

Cirkev Ježiša Krista Svätých posledných dní (mormóni) si pripomenula 90. výročie svojho pôsobenia na území bývalého Československa.

Za nového hovorcu Svätej stolice pápež František vymenoval Mattea Bruniho, jeho zástupkyňou sa stala Cristiane Murrayová

Pápež František rozhodol o svätorečení anglického kardinála a mysliteľa Johna Henryho Newmana a blahorečení amerického arcibiskupa a televízneho evanjelizátora Fultona Sheena; naopak, proces blahorečenia anglického spisovateľa Gilberta Keitha Chestertona zatiaľ nie je v pláne. 

Pápež František sa vo Vatikáne stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Odídenci z týždenníka Evanjelický posol spod Tatier, ktorý vydáva spoločnosť Tranoscius, založili konkurenčný Evanjelický posol Spolku Tranovský.

Na čele Rádia Lumen skončil dlhoročný riaditeľ Juraj Spuchľák.

Päť letných rozhovorov, ktoré by nemali ujsť vašej pozornosti

S františkánom Karolom Miroslavom Švarcom sme sa rozprávali o Jeruzaleme svätom aj rozdelenom, sprevádzaní pútnikov a piatom evanjeliu.

Bývalý predstavený vatikánskych spovedníkov Lucián Bogucki prezradil, aké to bolo spovedať v najvýznamnejšej katolíckej bazilike aj o čom žartoval s pápežom Františkom.

S dnes už bývalým riaditeľom Lumenu Jurajom Spuchľákom sme hovorili o jeho 14-ročnom pôsobení na čele rádia.

S hovorkyňou evanjelickej cirkvi Janou Nunvářovou sme sa rozprávali o aktuálnom dianí u evanjelikov aj o jej pôsobení v katolíckej televízii LUX.

Svoj pohnutý, no zároveň inšpiratívny život nám priblížil 90-ročný kňaz, vdovec a otec Marián Kolník.

Foto mesiaca


Arcibiskup z Canterbury Justin Welby, duchovná hlava anglikánov, počas spomienkovej udalosti bozkáva miesto v kostole sv. Sebastiána v srílanskej obci Katuwapitiya, kde počas tohtoročnej Veľkej noci samovražedný útočník odpálil bombu. Útoky na viacerých miestach krajiny si vtedy vyžiadali viac ako 250 obetí. Foto – TASR/AP

Filmová bodka

Umučenie Krista z roku 2004 bude mať svoje pokračovanie. Film Vzkriesenie Krista pod režisérskou taktovkou Mela Gibsona by sa mal do kín dostať počas budúcoročnej Veľkej noci.

Dej bude zachytávať udalosti od tretej hodiny Veľkého piatku po nedeľu vzkriesenia, ktoré sa doteraz v kinematografii objavili len okrajovo.

Film s rozpočtom 20 miliónov dolárov sa bude podľa Gibsona ponárať do duchovnej dimenzie. Nemôže byť totiž len obyčajným opisom toho, čo si všetci môžeme prečítať v evanjeliu. Interpretácia znamená skúmanie a hľadanie hlbších obsahov.

„Nepoviem vám, ako Gibson postupuje, ale môžem povedať, že to bude najväčší film v dejinách. Vzkriesenie je ohromná téma,“ vyhlásil herec Jim Caviezel, ktorý opäť stvárni postavu Ježiša Krista.

Vatikánska sedma ako newsletter prichádza do vašich emailových schránok vždy na konci mesiaca. Nájdete v nej nielen prehľad najdôležitejších udalostí uplynulých tridsiatich dní, ale aj odkazy na inšpiratívne texty, avízo očakávaných udalostí či aktuálny knižný alebo filmový tip.

 

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja.

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Imrich Gazda
Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame