Začína sa národná púť k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Začína sa národná púť k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne

Foto – TASR/Martin Palkovič

Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte okolo 20 000 veriacich.

Program celonárodnej púte k Sedembolestnej Panne Márii v Šaštíne sa začína v piatok a vyvrcholí v pondelok 16. septembra.

Program sa začne o 17.00 h mariánskou hodinkou, svätou omšou a hudobno-dramatickým pásmom o svätej Matke Tereze. TASR o tom informovala Konferencia biskupov Slovenska (KBS).

Program bude pokračovať v sobotu 14. septembra, zahŕňa sväté omše, modlitbu posvätného ruženca, krížovú cestu a adoráciu. V nedeľu 15. septembra sa uskutoční slávnostná svätá omša o 10.30 h za účasti slovenských biskupov. „Hlavným kazateľom bude apoštolský prefekt v Azerbajdžane Vladimír Fekete,“ uviedla KBS.

Nedeľný program bude pokračovať detským pásmom, viacerými svätými omšami a sprievodným kultúrnym programom. V pondelok sa štvordnie zakončí púťou seniorov a chorých. Hlavným celebrantom a kazateľom bude bratislavský pomocný biskup Jozef Haľko. „Počas celej púte budú k dispozícii kňazi vysluhujúci sviatosť zmierenia,“ priblížila KBS.

Celonárodná púť Slovenska k patrónke Slovenska – Sedembolestnej Panne Márii sa koná po stáročia. Oficiálne od roku 1732, keď bola socha Sedembolestnej Panny Márie vyhlásená za milostivú.

Každoročne navštívi Šaštín počas národnej púte okolo 20 000 veriacich, v jubilejnom roku Sedembolestnej Panny Márie 2014 to bolo 50 000 pútnikov. Vrcholom púte je sviatok patrónky Slovenska, ktorý pripadá na 15. septembra.

Sviatok vyplýva z dávnej tradície Slovákov

V liturgickom kalendári je sviatok Sedembolestnej Panny Márie zaznamenaný ako záväzná spomienka, len na Slovensku ako v jedinej krajine na svete je ustanovený za slávnosť.

Úctu k Sedembolestnej Panne Márii schválil v roku 1727 pápež Benedikt XIII. a ustanovil jej sviatok. Pápež Pius VII. na znak vďačnosti za šťastný návrat z Napoleonovho zajatia zvýšil v roku 1814 liturgický stupeň sviatku a jeho slávenie rozšíril na celú cirkev.

Veriaci si v tento sviatok pripomínajú sedem bolestí Matky Božej, a to: Simeonovo proroctvo o osude jej syna v jeruzalemskom chráme na 40. deň po narodení Božieho syna; útek Márie a Jozefa s dieťaťom Ježišom do Egypta pred kráľom Herodesom; hľadanie 12-ročného Ježiša v chráme v Jeruzaleme; stretnutie Márie so synom na krížovej ceste. Piatou bolesťou bol pohľad Márie na pribíjanie a zomieranie Ježiša na kríži, šiestou prijatie mŕtveho Ježiša do matkinho náručia a siedmou uloženie Ježiša do hrobu.

Skutočnosť, že na Slovensku je sviatok Sedembolestnej Panny Márie ustanovený za slávnosť, vyplýva z dávnej tradície uctievania Matky Božej, najmä Sedembolestnej Panny Márie, ku ktorej sa veriaci na Slovensku po stáročia utiekali najmä v ťažkých časoch. Tradíciou sviatku sa stala aj Národná púť do Šaštína.

Začiatok putovania veriacich do Šaštína na západnom Slovensku siaha do roku 1564, keď Angela Bakičová, manželka grófa Imricha Cobora, dala zhotoviť sochu Sedembolestnej ako splnenie sľubu za záchranu manželstva. O pomoc prosila práve pri jej obraze.

Symbolom, prostredníctvom ktorého slovenskí veriaci vyjadrujú úctu Sedembolestnej Panne Márii, sa stala šaštínska pieta - socha sediacej Matky Božej s mŕtvym Kristom v náručí.

Úcta k Sedembolestnej Panne Márii nadobudla na Slovensku takú intenzitu, že pápež Pius XI. pri príležitosti 200. výročia ustanovenia sviatku Sedembolestnej za celocirkevný sviatok (v roku 1722) vydal úradný dokument o vyhlásení Sedembolestnej Panny Márie za patrónku Slovenska aj Slovákov žijúcich v zahraničí.

V roku 1964 pápež Pavol VI. vyhlásil slovenskú národnú svätyňu v Šaštíne za menšiu baziliku (basilica minor). Šaštínsky chrám sa tak stal prvou bazilikou na Slovensku.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo