Baziliku v Nantes poškodil požiar

Zo strechy baziliky Saint–Donatien na západe Francúzska zostala len holá konštrukcia. Nikto sa nezranil.                                              

Plamene zachvátili baziliku včera v dopoludňajších hodinách po svätej omši. Ľudí, ktorí sa v tom čase nachádzali vo vnútri, museli z katedrály evakuovať. Pre televíziu MFB to potvrdil miestny reverend Benoit Bertrand.

Vrtuľníku a štyridsiatim privolaným hasičom sa oheň podarilo zlikvidovať na poludnie. „Všetko zhorelo za 30 minút,“ citovala jedného z očitých svedkov televízia TA3. Podľa BBC požiar ťažko poškodil väčšinu strechy a zadnú časť baziliky, kam siahali niektoré drevené trámy. Hasiči sa snažili pred ohňom zachrániť niekoľko vzácnych objektov vo vnútri baziliky a osobitne historický organ.

Nešťastná náhoda

Príčinou požiaru boli pravdepodobne práce na rekonštrukcii strechy. Podľa slov jedného z policajtov, ktorého citovala miestna rozhlasová stanica Radio Cote D'Amour, požiar spôsobili dvaja zvárači pracujúci na streche. Tí vyviazli bez zranení.

Starostka mesta Nantes Johanna Rollandová povedala, že dôvody vypuknutia požiaru s určitosťou potvrdí až vyšetrovanie. „Avšak vyzerá to tak, že príčinou boli strešné práce," citovala starostku agentúra TASR. Francúzsky denník Figaro však vylúčil, že by išlo o „kriminálny čin či zámer šíriť oheň“.

Plamene nenechali okoloidúcich chladnými

Medzi svedkami bol aj profesor univerzity v Nantes Brendon Jeffreys. „Spočiatku to pozostávalo z obrovských chocholov dymu, ktoré vychádzali z veže, ale po niekoľkých minútach sa plamene začali dostávať cez strechu," povedal profesor pre BBC.

„Mnohí okoloidúci boli z toho viditeľne rozrušení," potrvdil profesor. Na sociálnych sieťach sa počas celého dňa objavovali fotografie s emocionálnymi komentármi. „Je to srdcervúce vidieť nádherný chrám Saint–Donatien v Nantes vo Francúzsku v plameňoch,“ napísala Roisin O'Connor na Twitteri.

Bazilika v Nantes je zasvätená bratom sv. Donatienovi a sv. Rogatienovi, ktorí boli v meste prvými mučeníkmi. Počas revolúcie slúžila, ako nemocnica. V 19. storočí ju znova zrekonštruovali podľa pôvodného gotického štýlu.

Monika Ostrovská

Foto: TASR/AP/Laetitia Notarianni

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo