Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
21. september 2019

Desiatky pravoslávnych kňazov sa zastali moskovských demonštrantov

Otvorený list kňazov pohol k zaujatiu verejného stanoviska aj učiteľov a právnikov.
Desiatky pravoslávnych kňazov sa zastali moskovských demonštrantov

Vyše 80 kňazov Moskovského patriarchátu kritizuje neprimerané zákroky ruskej polície a prehnané rozsudky ruských súdov. Zdroj: AsiaNews

Skupina ruských pravoslávnych kňazov napísala otvorený list úradom Ruskej federácie. V ňom bránia demonštrantov, ktorí boli nedávno zatknutí pre protesty a zhromažďovanie za „demokratické voľby“ do mestskej dumy v Moskve.

List, ktorý bol zverejnený v utorok, podpísalo na začiatku len 30 duchovných. Po jednom dni počet podpisov stúpol na 80 a odvtedy rastie. Text vyjadruje obavy z represívnych opatrení, ktoré podľa kňazov nesmú byť neprimerané, ale „úmerné porušovaniu zákona“.

List začína citátom starozákonného proroka Micheáša (6,8), ktorý varoval ľudí, aby „zachovávali právo“. Hovorí o „pastoračnej povinnosti praktizovať lásku voči väzňom“. Dokument vyzýva na „prehodnotenie súdnych rozhodnutí týkajúcich sa dĺžky zadržania“ ľudí zapojených do takzvaného „moskovského prípadu“, konkrétne do nedávnej vlny protestov.

Uvádzajú sa konkrétne prípady, ako napríklad ten Konstantina Kotova, ktorý „nespáchal žiadnu násilnosť“ voči polícii alebo iným občanom. Jeho jedinou chybou bolo to, že sa pokúsil prihovoriť za zatknutých ľudí, ktorí niesli transparent, slovami zosnulého otca Alexandra Mena: „Milosrdenstvo je všetko, po čom túžime.“ Kotova odsúdili na štyri roky väzenia.

Nasledovníci otca Alexandra Mena

Autori listu vyjadrujú svoje prekvapenie, zdieľané väčšinou verejnej mienky, že súd odmietol uznať ako dôkaz videozáznamy nasnímané počas incidentu, ktoré ukazujú pokojné správanie osôb zatknutých za protest proti neoprávnenému policajnému násiliu.

Existuje riziko, že „ľudia stratia dôveru v ruský súdny systém“ a že tento systém bude príliš represívny, ak použije prostriedky na „zastrašovanie“ pokojných občanov a vytvorí atmosféru teroru, ktorá nepochybne vyvolá spomienky na tragickú sovietsku minulosť.

Za apelom stojí protojerej Oleg Batov, ktorý ho podpísal ako prvý. Tento kňaz založil Katedru teológie na Moskovskom inštitúte fyziky a technológie, čo je jeden z úspechov Moskovského patriarchátu v posledných rokoch.

Inzercia

Medzi ďalších signatárov patrí niekoľko ľudí z komunít, ktoré sú späté s pamiatkou otca Alexandra Mena, „špirituála“ disentu počas bývalého ateistickému režimu. Medzi nimi je jeho hlavný dedič otec Alexander Borisov a otec Ioann (Giovanni) Guaita, taliansko-ruský kňaz, ktorý prichýlil niekoľkých mladých demonštrantov v Chráme sv. Kozmu a Damiána v centrálnej Moskve.

Podpísali sa aj ruskí kňazi pôsobiaci v Európe. Sú medzi nimi aj takí, ktorí nedávno prešli z Ruského európskeho exarchátu do Moskovského patriarchátu, napríklad otec Vladimir Zelinskij, ktorý pôsobí v talianskej Brescii. Svoje mená pridali aj ďalší kňazi a mnísi z celého Ruska.

Uštipačná reakcia patriarchátu

Jediná reakcia moskovského patriarchátu na otvorený list prišla vo vyhlásení hovorcu Vachtanga Kipšidzeho. Podľa jeho názoru „Cirkev má právo na súcit, konkrétne právo prihovárať sa za odsúdených a aktívne ho využívať, najmä v súkromí“. Vyzýva kňazov, aby namiesto mrhania časom na listy radšej zháňali finančné prostriedky na dobrých právnikov.

Vyhlásenie vyvolalo rozličné protestné reakcie pre svoj „uštipačný tón voči toľkým kňazom, ktorí si zaslúžia našu úctu,“ konštatoval profesor pôsobiaci na Diplomatickej akadémii v Moskve.

List kňazov pohol aj ďalších do zaujatia verejného stanoviska. Vlastný list stredoškolských učiteľov dosiahol medzičasom 800 podpisov. V obehu je aj list právnikov, ale nie je známe, koľkí ho už podpísali.

Publikované pôvodne na AsiaNews.it. Z angličtiny preložil o. Ján Krupa

Inzercia

Inzercia

Odporúčame