Prvý švédsky kardinál jazdí metrom, obdivuje Gretu a bráni utečencov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prvý švédsky kardinál jazdí metrom, obdivuje Gretu a bráni utečencov

Kardinál Lars Anders Arborelius a pápež František. Foto: Vatican News

Štokholmský biskup Lars Anders Arborelius je len druhým švédskym katolíckym biskupom od čias reformácie.

Prvý a jediný švédsky kardinál Lars Anders Arborelius, ktorý pôsobí ako rímskokatolícky biskup Štokholmu, dnes oslavuje svoje okrúhle životné jubileum 70 rokov.

Na odchod do dôchodku zaiste nepomýšľa. Veď len v auguste 2019 ho pápež František vymenoval za člena Kongregácie pre východné cirkvi a v júli toho istého roka za člena Kongregácie pre klérus. Okrem toho je od decembra 2017 členom Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.

Rodený luterán

Lars Anders, potomok švédskeho rodu Arboreliovcov z Arbogy, pochádza z rodiny architekta. Narodil sa 24. septembra 1949 počas cesty jeho rodiny vo Švajčiarsku, vyrastal v meste Lund v južnom Švédsku. Jeho rodičia sa neskôr nechali rozviesť. Arborelius študoval angličtinu a nemčinu na univerzite v Lunde, okrem nich a rodnej švédčiny hovorí aj po španielsky a taliansky.

Ako 20-ročný Arborelius konvertoval zo Švédskej luteránskej cirkvi na katolicizmus a o dva roky neskôr vstúpil do karmelitánskeho kláštora Norraby v Tågarpe, kde bol aktívny ako mních v rokoch 1971 až 1998.

Filozofiu vyštudoval v belgických Brugách a doktorát z karmelitánskej spirituality obhájil na karmelitánmi zastrešovanej Pápežskej teologickej fakulte Teresianum v Ríme. Ôsmeho septembra 1979 mu v Malmö vtedajší štokholmský biskup Hubertus Brandenburg udelil kňazskú vysviacku.

Biskup a kardinál

V roku 1998 pápež Ján Pavol II. povolal Arborelia za prvého švédskeho biskupa Štokholmu a druhého katolíckeho biskupa v tejto krajine od čias reformácie. V rokoch 2005 až 2015 bol Arborelius predsedom Škandinávskej biskupskej konferencie.

Na konci októbra 2016 biskup Arborelius hostil pápeža Františka pri príležitosti prvej spoločnej evanjelicko-katolíckej spomienky na reformáciu, ktorú v evanjelickej katedrále v Lunde zorganizovali spoločne Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetový luteránsky zväz.

V júni 2017 pápež František povolal biskupa Arborelia do kardinálskeho kolégia, čo Švédov naplnilo hrdosťou. „Pre malú cirkev v diaspóre je to veľmi veľké znamenie,“ povedal vtedy Arborelius. Médiá dokonca hovorili o senzácii.


Andres Arborelius na fotografii z roku 1998, keď bolo zverejnené jeho menovanie za biskupa. Foto - TASR/AP

Za hranicami svojej vlasti sa Arborelius dostal do povedomia po tom, čo sa v jednom interview v lete 2009 vyjadril, že v novembri 2008 informoval Vatikán o popieraní holokaustu Richardom Williamsonom, exkomunikovaným biskupom schizmatického Kňazského bratstva sv. Pia X.

Príslušný kuriálny kardinál Dario Castrillon Hoyos vtedy protirečil tomuto vyjadreniu. Aby zabránil škandálu – pápež Benedikt XVI. zrušil v januári 2009 Williamsonovu exkomunikáciu a po medzinárodných protestoch vyhlásil, že nevedel o jeho popieraní holokaustu –, Arborelius najskôr zabránil publikovaniu rozhovoru, no potom v septembri 2009 predsa len súhlasil. 

Jednou z veľkých Arboreliových tém je ekumenizmus. „Ako kresťania v sekulárnej spoločnosti musíme hovoriť jedným hlasom, aby sme v dnešnej dobe ohlasovali Kristovo posolstvo,“ povedal raz.  

Popritom sa tento teológ v uplynulých rokoch angažoval aj v debate okolo utečencov. Pretože katolíkmi vo Švédsku sú z veľkej časti prisťahovalci, téma utečencov má pre Arborelia osobitnú váhu. Neustále vystupuje za humánnejšiu azylovú politiku.

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Katolícka cirkev vo Švédsku je malá a medzinárodná. Do roku 2000 bola v tejto škandinávskej krajine Švédska luteránska cirkev štátnou cirkvou. Dovtedy sa automaticky každý Švéd svojím narodením stával jej členom. Medzičasom sa ešte približne 60 percent Švédov hlási k luteranizmu.  

Vo Švédsku žije okolo 123-tisíc katolíkov, čo predstavuje 1,2 percenta z približne 10,2 milióna obyvateľov tejto severskej krajiny. Približne 80 percent z nich tvoria prisťahovalci z vyše 80 krajín, napríklad z Poľska, Filipín či Vietnamu, ale aj z východnej Európy a Blízkeho východu.

Katolícke bohoslužby sa slávia nielen v západnom, ale aj vo východných obradoch a vo vyše 25 jazykoch. Katolícka diecéza Štokholm je jediná pre celé Švédsko, jej jurisdikcia sa rozlieha na vyše 450-tisíc štvorcových kilometroch.

Skromný pastier ľudu

Arborelius, ktorý plánoval osláviť svoje narodeniny a 40 rokov kňazskej vysviacky svätou omšou v štokholmskej katedrále, je považovaný za skromného človeka, ktorý má blízko k ľudu.

V Štokholme pravidelne využíva metro. Netají sa obdivom k svojej medzičasom medzinárodne známej krajanke Grete Thunbergovej. Zvlášť si na nej cení to, že „je pokorná a neželá si pozornosť pre seba, ale len pre svoju veľkú tému, ktorou je budúcnosť našej planéty“.

V decembri 2017 bol Lars Anders Arborelius ako prvý a jediný kardinál Švédska zvolený švédskym časopisom Fokus za „Švéda roka“. Ako odôvodnenie pre toto vyznamenanie bolo uvedené jeho príkladné zaobchádzanie s migrantmi.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Ján Krupa

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo