Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
24. september 2019

Prvý švédsky kardinál jazdí metrom, obdivuje Gretu a bráni utečencov

Štokholmský biskup Lars Anders Arborelius je len druhým švédskym katolíckym biskupom od čias reformácie.
Prvý švédsky kardinál jazdí metrom, obdivuje Gretu a bráni utečencov

Kardinál Lars Anders Arborelius a pápež František. Foto: Vatican News

Prvý a jediný švédsky kardinál Lars Anders Arborelius, ktorý pôsobí ako rímskokatolícky biskup Štokholmu, dnes oslavuje svoje okrúhle životné jubileum 70 rokov.

Na odchod do dôchodku zaiste nepomýšľa. Veď len v auguste 2019 ho pápež František vymenoval za člena Kongregácie pre východné cirkvi a v júli toho istého roka za člena Kongregácie pre klérus. Okrem toho je od decembra 2017 členom Pápežskej rady pre napomáhanie jednoty kresťanov.

Rodený luterán

Lars Anders, potomok švédskeho rodu Arboreliovcov z Arbogy, pochádza z rodiny architekta. Narodil sa 24. septembra 1949 počas cesty jeho rodiny vo Švajčiarsku, vyrastal v meste Lund v južnom Švédsku. Jeho rodičia sa neskôr nechali rozviesť. Arborelius študoval angličtinu a nemčinu na univerzite v Lunde, okrem nich a rodnej švédčiny hovorí aj po španielsky a taliansky.

Ako 20-ročný Arborelius konvertoval zo Švédskej luteránskej cirkvi na katolicizmus a o dva roky neskôr vstúpil do karmelitánskeho kláštora Norraby v Tågarpe, kde bol aktívny ako mních v rokoch 1971 až 1998.

Filozofiu vyštudoval v belgických Brugách a doktorát z karmelitánskej spirituality obhájil na karmelitánmi zastrešovanej Pápežskej teologickej fakulte Teresianum v Ríme. Ôsmeho septembra 1979 mu v Malmö vtedajší štokholmský biskup Hubertus Brandenburg udelil kňazskú vysviacku.

Biskup a kardinál

V roku 1998 pápež Ján Pavol II. povolal Arborelia za prvého švédskeho biskupa Štokholmu a druhého katolíckeho biskupa v tejto krajine od čias reformácie. V rokoch 2005 až 2015 bol Arborelius predsedom Škandinávskej biskupskej konferencie.

Na konci októbra 2016 biskup Arborelius hostil pápeža Františka pri príležitosti prvej spoločnej evanjelicko-katolíckej spomienky na reformáciu, ktorú v evanjelickej katedrále v Lunde zorganizovali spoločne Pápežská rada pre napomáhanie jednoty kresťanov a Svetový luteránsky zväz.

V júni 2017 pápež František povolal biskupa Arborelia do kardinálskeho kolégia, čo Švédov naplnilo hrdosťou. „Pre malú cirkev v diaspóre je to veľmi veľké znamenie,“ povedal vtedy Arborelius. Médiá dokonca hovorili o senzácii.


Andres Arborelius na fotografii z roku 1998, keď bolo zverejnené jeho menovanie za biskupa. Foto - TASR/AP

Za hranicami svojej vlasti sa Arborelius dostal do povedomia po tom, čo sa v jednom interview v lete 2009 vyjadril, že v novembri 2008 informoval Vatikán o popieraní holokaustu Richardom Williamsonom, exkomunikovaným biskupom schizmatického Kňazského bratstva sv. Pia X.

Príslušný kuriálny kardinál Dario Castrillon Hoyos vtedy protirečil tomuto vyjadreniu. Aby zabránil škandálu – pápež Benedikt XVI. zrušil v januári 2009 Williamsonovu exkomunikáciu a po medzinárodných protestoch vyhlásil, že nevedel o jeho popieraní holokaustu –, Arborelius najskôr zabránil publikovaniu rozhovoru, no potom v septembri 2009 predsa len súhlasil. 

Jednou z veľkých Arboreliových tém je ekumenizmus. „Ako kresťania v sekulárnej spoločnosti musíme hovoriť jedným hlasom, aby sme v dnešnej dobe ohlasovali Kristovo posolstvo,“ povedal raz.  

Popritom sa tento teológ v uplynulých rokoch angažoval aj v debate okolo utečencov. Pretože katolíkmi vo Švédsku sú z veľkej časti prisťahovalci, téma utečencov má pre Arborelia osobitnú váhu. Neustále vystupuje za humánnejšiu azylovú politiku.

Inzercia

Radi čítate Postoj?

Bez vás by sme Postoj nemohli tvoriť.

Pridajte sa k našim podporovateľom na podpora.postoj.sk

Katolícka cirkev vo Švédsku je malá a medzinárodná. Do roku 2000 bola v tejto škandinávskej krajine Švédska luteránska cirkev štátnou cirkvou. Dovtedy sa automaticky každý Švéd svojím narodením stával jej členom. Medzičasom sa ešte približne 60 percent Švédov hlási k luteranizmu.  

Vo Švédsku žije okolo 123-tisíc katolíkov, čo predstavuje 1,2 percenta z približne 10,2 milióna obyvateľov tejto severskej krajiny. Približne 80 percent z nich tvoria prisťahovalci z vyše 80 krajín, napríklad z Poľska, Filipín či Vietnamu, ale aj z východnej Európy a Blízkeho východu.

Katolícke bohoslužby sa slávia nielen v západnom, ale aj vo východných obradoch a vo vyše 25 jazykoch. Katolícka diecéza Štokholm je jediná pre celé Švédsko, jej jurisdikcia sa rozlieha na vyše 450-tisíc štvorcových kilometroch.

Skromný pastier ľudu

Arborelius, ktorý plánoval osláviť svoje narodeniny a 40 rokov kňazskej vysviacky svätou omšou v štokholmskej katedrále, je považovaný za skromného človeka, ktorý má blízko k ľudu.

V Štokholme pravidelne využíva metro. Netají sa obdivom k svojej medzičasom medzinárodne známej krajanke Grete Thunbergovej. Zvlášť si na nej cení to, že „je pokorná a neželá si pozornosť pre seba, ale len pre svoju veľkú tému, ktorou je budúcnosť našej planéty“.

V decembri 2017 bol Lars Anders Arborelius ako prvý a jediný kardinál Švédska zvolený švédskym časopisom Fokus za „Švéda roka“. Ako odôvodnenie pre toto vyznamenanie bolo uvedené jeho príkladné zaobchádzanie s migrantmi.

Na konci článku vás ešte poprosím o jednu vec:

Ak radi čítate moje články na Postoji, staňte sa, prosím, členom klubu podporovateľov Postoja. 

  

Vašich 5 eur mesačne výrazne pomôže k vzniku ďalších našich článkov.
Ďakujem. Ján Krupa

Viac o podpore nájdete na podpora.postoj.sk

 

Inzercia

Inzercia

Odporúčame