František chorým: Ste mäso ukrižovaného Krista, ktorého sa môžeme dotknúť

Prvý deň apoštolskej cesty v Turíne strávil pápež medzi chorými, mladými aj robotníkmi. Modlil sa tiež pri Turínskom plátne.


Pápež František včera pricestoval do Turína pri príležitosti vystavenia Turínskeho plátna a 200. výročia narodenia zakladateľa saleziánov Dona Bosca. Počas cesty sa zastavil aj v Turínskej katedrále, kde si na niekoľko minút sadol pred plátno a v tichosti sa modlil. Potom sa ho dotkol a odišiel. Paralelu dotyku turínskeho plátna vyjadril aj počas poobedňajšej návštevy v dome Cottolengo, keď chorých a trpiacich prirovnal ku Kristovmu ukrižovanému telu. „Ste vzácni členovia cirkvi. Ste živé mäso ukrižovaného Krista, ​​ktorého je nám cťou sa dotknúť a slúžiť mu s láskou,“ citoval pápeža Vatikánsky rozhlas.  

František v príhovore zároveň odsúdil „kultúru odpadu“, ktorá neprijíma seniorov, ani chorých. „Ich dlhovekosť nie je vždy vnímaná ako Boží dar, ale niekedy ako ťažké bremeno, obzvlášť, ak je ich zdravie veľmi ohrozené,“ povedal.

Podľa jeho slov musíme rozvíjať „protilátky“ proti rozšírenému postoju, ktorý naznačuje, že životy niektorých ľudí sú menejcenné a už si nezaslúžia ďalej žiť. „Je to hriech, je to vážny spoločenský hriech!“ upozornil pápež.

Spravodlivosť ako prevencia pred sociálnym konfliktom

Na námestí v centre Turína František povzbudil robotníkov, aby sa nenechali paralyzovať strachom z budúcnosti. „Nehľadajte bezpečie v pominuteľných veciach alebo v uzavretom modeli spoločnosti, ktorá má skôr tendenciu vylučovať, než prijímať medzi seba,“ povedal obyvateľom Turína. 

Pápež vyzval Turínčanov, aby skutkami vyjadrili svoje „nie“ korupcii, ktorá sa zdá byť už normálnym postojom. „Nie mafiánskym skrytým paktom, podvodom, úplatkom a podobným veciam!“ apeloval František. „Don Bosco nás učí, že najlepšou metódou je prevencia: aj sociálnemu konfliktu treba predchádzať, a to spravodlivosťou,“ vysvetlil pápež.

K téme 
Turínske plátno: príbeh plný záhad 
Bezdomovci si pozrú Turínske plátno. Cestu im uhradí František

Zdieľať

Neuzatvárajte sa pred ťažkosťami

Pápež v homílii počas sv. omše na hlavnom námestí Turína uistil stotisícový dav veriacich, že Božia láska je vždy „verná, bezpečná a všetko tvorí nové. František v tejto súvislosti reagoval aj na otázku imigrantov. „Učeníci sú vystrašení, lebo si uvedomujú, že to nezvládnu, no Ježiš otvára ich srdcia odvahe viery. Človeku, ktorý volá: 'Som v koncoch, viac už nedokážem', Pán prichádza naproti, ponúka mu svoju lásku ako skalu, ktorej sa môže každý bezpečne chytiť a vie, že nepadne,“ povedal František.

V závere sa pomodlil, aby Duch Svätý uschopňoval veriacich neuzatvárať sa pred ťažkosťami života, ale hľadieť na budúcnosť s nádejou. „Pokoj, ktorý nám on dáva, je určený všetkým, i tým mnohým bratom a sestrám, ktorí utekajú pred vojnami a prenasledovaním hľadajúc mier a slobodu,“ dodal.

 

Monika Ostrovská

Foto: TASR/AP/Luca Bruno

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo