Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. 11. 2019, 10:43

Aj najvyšší predstavitelia cirkví v Iraku sa obávajú o osud svojej krajiny

Októbrové protestné manifestácie proti korupcii a nezamestnanosti v Iraku si vyžiadali vyše 250 ľudských obetí.
Aj najvyšší predstavitelia cirkví v Iraku sa obávajú o osud svojej krajiny

Protestujúci mladí ľudia v Iraku. Foto: DPA

V rámci generálnej audiencie v stredu 30. októbra na Námestí svätého Petra vo Vatikáne pápež František medzi iným apeloval:

„Drahí brata a sestry, moje myšlienky smerujú do milovaného Iraku, kde protestné manifestácie, ku ktorým došlo v tomto mesiaci, viedli k veľkému počtu mŕtvych a ranených. Vyjadrujem sústrasť v súvislosti s obeťami a svoju blízkosť ich rodinám i raneným a zároveň pozývam autority, aby načúvali volaniu obyvateľstva, ktoré žiada dôstojný a pokojný život. Vyzývam všetkých Iračanov, aby s oporou medzinárodnej komunity kráčali cestou dialógu a zmierenia a hľadali spravodlivé riešenia pre výzvy a problémy krajiny. Modlím sa, aby tento trýznený ľud dokázal nájsť pokoj a stabilitu po mnohých rokoch vojny a násilia, počas ktorých veľmi trpel.“

Spoločné vyhlásenie irackých cirkví

Keďže protesty v Iraku proti korupcii a veľkej nezamestnanosti prebiehajú už od začiatku októbra, natíska sa domnienka, že Svätý Otec čakal na spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov všetkých cirkví pôsobiacich v Iraku. A tí sa zišli až v utorok 29. októbra, na pozvanie chaldejského patriarchu a kardinála Mar Louisa Rafaela Saka v jeho patriarchálnom paláci Al-Mansour v Bagdade, aby sa zaoberali pretrvávajúcou krízou v krajine.

V spoločnom vyhlásení hierarchov čítame: „Zišli sme sa, aby sme diskutovali o aktuálnej situácii v našej milovanej krajine a všetkým dali na vedomie, že sú potrebné účinné opatrenia, aby sme uchránili Irak pred pádom do neznáma.“

Biskupi vyjadrili poľutovanie nad tým, že aj v noci na utorok 29. októbra došlo k „eskalácii násilia“, ktorá si vyžiadala ďalšie obete. Maskovaní útočníci strieľali na manifestujúcich v irackom meste Karbala. Počas októbra prišlo o život pri protivládnych protestoch vyše 250 ľudí a množstvo manifestujúcich bolo zranených.

Správa OSN hovorí o porušovaní ľudských práv, totiž o zabíjaní neozbrojených protestujúcich a ďalších prejavoch neprimeraného použitia sily poriadkovými jednotkami. Dokument Pomocnej misie OSN v Iraku hovorí o obmedzovaní informácií o demonštráciách a hlási prípady svojvoľného zatýkania, zastrašovania a prenasledovania občanov.

Solidarita biskupov s pokojnými manifestáciami

V spoločnom vyhlásení všetkých najvyšších irackých cirkevných predstaviteľov sa zdôrazňuje solidarita s pokojnými manifestáciami. Hierarchovia výslovne podporujú žiadosti manifestujúcich, „ktorí požadujú prácu, byty, verejné služby, sociálnu pomoc a odhodlaný boj proti korupcii, ale aj obnovenie hodnoty irackej meny“. V spoločnom vyhlásení sa ďalej uvádza: „My irackí pastieri vyzývame vo svetle našej historickej zodpovednosti pred touto civilizovanou krajinou, aby sa urobili odvážne a historicky významné rozhodnutia, ktoré dovolia zreformovať to, čo treba zreformovať, prostredníctvom zodpovedného a odvážneho dialógu, bez použitia násilia, ktoré neslúži krajine.“

Biskupi pozdravujú mladých ľudí, ktorí „predstavujú budúcnosť Iraku“ vzhľadom na ich pokojné protesty. Mladí ľudia by mali prekonať bariéry konfesionalizmu a zdôrazniť irackú národnú identitu, aby v krajine Eufratu a Tigrisu konečne „vznikla civilná spoločnosť, ktorá rešpektuje Irak a urobí ho domovom pre všetkých“. Biskupi zároveň obnovujú apel na manifestujúcich, aby zachovali pokojný charakter manifestácií a nepripustili, aby provokatéri útočili na verejný alebo súkromný majetok. Vláda nesie zodpovednosť, musí robiť všetko pre to, aby ochránila život manifestujúcich a ich práva na „pokojné verejné vyjadrenie názorov“. V závere spoločného vyhlásenia biskupi prosili o Božie milosrdenstvo pre obete na strane manifestujúcich i na strane exekutívy.

Chaldejský patriarcha navštívil ranených

Ešte pred usporiadaním spoločného stretnutia najvyšších cirkevných predstaviteľov chaldejský patriarcha a kardinál Mar Louis Rafael Sako navštívil v bagdadskej nemocnici „Al-Kindi“ civilistov i vojakov, ktorí boli ranení počas najnovších protestných demonštrácii proti vláde. Demonštrácie sa začali už 1. októbra, no zosilneli až v posledných dňoch. Chaldejského patriarchu sprevádzali obaja jeho pomocní biskupi Basil Yaldo a Robert Jarjis. Mar Louis Rafael Sako odovzdal riaditeľovi nemocnice finančný dar na nákup liekov.

Situácia v Iraku, predovšetkým v Bagdade, podnietila chaldejského patriarchu na odrieknutie cesty do Maďarska, kde sa mal v spoločenstve s ďalšími orientálnymi pravoslávnymi i katolíckymi patriarchami stretnúť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom v rámci maďarskej pomocnej akcie orientálnym kresťanom „Hungary helps“.   

Odporúčame