Aj najvyšší predstavitelia cirkví v Iraku sa obávajú o osud svojej krajiny

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Aj najvyšší predstavitelia cirkví v Iraku sa obávajú o osud svojej krajiny

Protestujúci mladí ľudia v Iraku. Foto: DPA

Októbrové protestné manifestácie proti korupcii a nezamestnanosti v Iraku si vyžiadali vyše 250 ľudských obetí.

V rámci generálnej audiencie v stredu 30. októbra na Námestí svätého Petra vo Vatikáne pápež František medzi iným apeloval:

„Drahí brata a sestry, moje myšlienky smerujú do milovaného Iraku, kde protestné manifestácie, ku ktorým došlo v tomto mesiaci, viedli k veľkému počtu mŕtvych a ranených. Vyjadrujem sústrasť v súvislosti s obeťami a svoju blízkosť ich rodinám i raneným a zároveň pozývam autority, aby načúvali volaniu obyvateľstva, ktoré žiada dôstojný a pokojný život. Vyzývam všetkých Iračanov, aby s oporou medzinárodnej komunity kráčali cestou dialógu a zmierenia a hľadali spravodlivé riešenia pre výzvy a problémy krajiny. Modlím sa, aby tento trýznený ľud dokázal nájsť pokoj a stabilitu po mnohých rokoch vojny a násilia, počas ktorých veľmi trpel.“

Spoločné vyhlásenie irackých cirkví

Keďže protesty v Iraku proti korupcii a veľkej nezamestnanosti prebiehajú už od začiatku októbra, natíska sa domnienka, že Svätý Otec čakal na spoločné vyhlásenie najvyšších predstaviteľov všetkých cirkví pôsobiacich v Iraku. A tí sa zišli až v utorok 29. októbra, na pozvanie chaldejského patriarchu a kardinála Mar Louisa Rafaela Saka v jeho patriarchálnom paláci Al-Mansour v Bagdade, aby sa zaoberali pretrvávajúcou krízou v krajine.

V spoločnom vyhlásení hierarchov čítame: „Zišli sme sa, aby sme diskutovali o aktuálnej situácii v našej milovanej krajine a všetkým dali na vedomie, že sú potrebné účinné opatrenia, aby sme uchránili Irak pred pádom do neznáma.“

Biskupi vyjadrili poľutovanie nad tým, že aj v noci na utorok 29. októbra došlo k „eskalácii násilia“, ktorá si vyžiadala ďalšie obete. Maskovaní útočníci strieľali na manifestujúcich v irackom meste Karbala. Počas októbra prišlo o život pri protivládnych protestoch vyše 250 ľudí a množstvo manifestujúcich bolo zranených.

Správa OSN hovorí o porušovaní ľudských práv, totiž o zabíjaní neozbrojených protestujúcich a ďalších prejavoch neprimeraného použitia sily poriadkovými jednotkami. Dokument Pomocnej misie OSN v Iraku hovorí o obmedzovaní informácií o demonštráciách a hlási prípady svojvoľného zatýkania, zastrašovania a prenasledovania občanov.

Solidarita biskupov s pokojnými manifestáciami

V spoločnom vyhlásení všetkých najvyšších irackých cirkevných predstaviteľov sa zdôrazňuje solidarita s pokojnými manifestáciami. Hierarchovia výslovne podporujú žiadosti manifestujúcich, „ktorí požadujú prácu, byty, verejné služby, sociálnu pomoc a odhodlaný boj proti korupcii, ale aj obnovenie hodnoty irackej meny“. V spoločnom vyhlásení sa ďalej uvádza: „My irackí pastieri vyzývame vo svetle našej historickej zodpovednosti pred touto civilizovanou krajinou, aby sa urobili odvážne a historicky významné rozhodnutia, ktoré dovolia zreformovať to, čo treba zreformovať, prostredníctvom zodpovedného a odvážneho dialógu, bez použitia násilia, ktoré neslúži krajine.“

Biskupi pozdravujú mladých ľudí, ktorí „predstavujú budúcnosť Iraku“ vzhľadom na ich pokojné protesty. Mladí ľudia by mali prekonať bariéry konfesionalizmu a zdôrazniť irackú národnú identitu, aby v krajine Eufratu a Tigrisu konečne „vznikla civilná spoločnosť, ktorá rešpektuje Irak a urobí ho domovom pre všetkých“. Biskupi zároveň obnovujú apel na manifestujúcich, aby zachovali pokojný charakter manifestácií a nepripustili, aby provokatéri útočili na verejný alebo súkromný majetok. Vláda nesie zodpovednosť, musí robiť všetko pre to, aby ochránila život manifestujúcich a ich práva na „pokojné verejné vyjadrenie názorov“. V závere spoločného vyhlásenia biskupi prosili o Božie milosrdenstvo pre obete na strane manifestujúcich i na strane exekutívy.

Chaldejský patriarcha navštívil ranených

Ešte pred usporiadaním spoločného stretnutia najvyšších cirkevných predstaviteľov chaldejský patriarcha a kardinál Mar Louis Rafael Sako navštívil v bagdadskej nemocnici „Al-Kindi“ civilistov i vojakov, ktorí boli ranení počas najnovších protestných demonštrácii proti vláde. Demonštrácie sa začali už 1. októbra, no zosilneli až v posledných dňoch. Chaldejského patriarchu sprevádzali obaja jeho pomocní biskupi Basil Yaldo a Robert Jarjis. Mar Louis Rafael Sako odovzdal riaditeľovi nemocnice finančný dar na nákup liekov.

Situácia v Iraku, predovšetkým v Bagdade, podnietila chaldejského patriarchu na odrieknutie cesty do Maďarska, kde sa mal v spoločenstve s ďalšími orientálnymi pravoslávnymi i katolíckymi patriarchami stretnúť s maďarským premiérom Viktorom Orbánom a ruským prezidentom Vladimírom Putinom v rámci maďarskej pomocnej akcie orientálnym kresťanom „Hungary helps“.   

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo