Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
05. 11. 2019, 08:28

Nemecky hovoriaci veriaci už žiadajú kňazskú vysviacku pre osvedčených diakonov

Iniciatívu viedenského pastorálneho teológa Paula M. Zulehnera jemne kritizuje viedenský arcibiskup a kardinál Christoph Schönborn.
Nemecky hovoriaci veriaci už žiadajú kňazskú vysviacku pre osvedčených diakonov

Prof. Paul M. Zulehner, iniciátor petície za kňazskú vysviacku osvedčených diakonov a diakonát pre ženy v nemecky hovoriacom priestore. Foto: Kathpress

V pondelok 4. novembra 2019 odštartovala online petícia: #AMAZONIEN AUCH BEI UNS! PRO POPE FRANCIS. Jej hlavným iniciátorom je 79-ročný emeritný viedensky profesor pastorálnej teológie Paul M. Zulehner. V texte petície, ktorú možno podporiť na internete, ale aj prostredníctvom vytlačených hárkov, sa medziiným uvádza:

Synoda o Amazónii bola historickou udalosťou pre svetovú Cirkev. Prinesie pohyb aj do našich miestnych cirkví, keď sa teraz využije tento príhodný moment! Preto vyzývame cirkevné vedenia v nemecky hovoriacom priestore, aby učinili podobné odvážne návrhy pápežovi... Aj u nás existujú živé farnosti, ktoré majú „eucharistický hlad“ a za jeho utíšenie, ako povedal pápež František, sú „zodpovední pastieri“. Ako biskupi Amazónie, tak aj naši biskupi, v Nemecku zvlášť „synodálnou cestou“ majú navrhnúť: V konkrétnych prípadoch sa má osobám, ktoré sa osvedčili v cirkevných obciach a sú nimi navrhnuté, otvoriť cez diakonát prístup ku kňazskej vysviacke. Ženám má byť umožnený prístup k diakonátu...

Keď v stredu 30. októbra profesor Zulehner ohlásil túto petíciu, kňazskú vysviacku pre osvedčených diakonov bránil medziiným odkazom na úvahy z Rakúska pochádzajúceho Erwina Kräutlera, emeritného biskupa v Xingu v Brazílii. Viedenský pastorálny teológ pripomenul aj to, čo na túto tému v roku 1970 napísal koncilový teológ Joseph Ratzinger vo svojej knihe „Viera a budúcnosť“: „Cirkev bude poznať určite aj nové formy úradu a bude vysviacať za kňazov osvedčených kresťanov, ktorí sú vo svetskom zamestnaní: V mnohých menších cirkevných obciach, resp. spolupatriacich sociálnych skupinách sa bude takýmto spôsobom uskutočňovať normálna pastorácia. – Popri tom bude nepostrádateľný ako doposiaľ kňaz na plný úväzok.“

Synodálni otcovia rokovali aj o ženách v amazónskej cirkvi

Nemálo ľudí je sklamaných z toho, že „ženy sa nevyskytujú“ v záverečnom dokumente synody o Amazónii, konštatuje Zulehner a oponuje, že „to nie je pravda“, pretože v odseku 103 sa poukázalo na „podstatnú rolu rehoľníčok a ďalších žien v amazónskej cirkvi a jej obciach“. Téma stáleho diakonátu pre ženy bola veľmi prítomná aj na synode. Synodálni otcovia pripomenuli študijnú komisiu o diakonáte ženy, ktorú v roku 2016 ustanovil pápež František. S touto komisiou by sa bolo treba podeliť o „skúsenosti a úvahy“ o tejto téme, uvádza sa v záverečnom dokumente synody o Amazónii. 

Profesor Zulehner sa domnieva: keď je plánované, že „osvedčené osoby“ dospejú cez diakonát ku kňazskému úradu, potom je „evidentne aj cesta žien do diakonátu takisto etapou ku kňazskému úradu“.

Kardinál Christoph Schönborn sa zúčastnil na synode o Amazónii

Podľa slov kardinála Christopha Schönborna celibátna forma života zostane základnou formou kňazskej služby v Katolíckej cirkvi. Predseda rakúskej biskupskej konferencie ako hosť v relácii ZIB 2 rakúskej televízie ORF v nedeľu v súvislosti so synodou o Amazónii vyhlásil, že paralelnú existenciu ženatých kňazov považuje za zmysluplnú a žiaducu, avšak normálnym prípadom zostáva cesta celibátneho nasledovania Ježiša. Na svojom zhromaždení v Ríme sa synodálni otcovia vyslovili za vysviacanie osvedčených ženatých mužov za kňazov – má ísť o výnimku pre pastoračne nedostatočne zaopatrený región Amazónia. Aj kardinál Schönborn, ako sám priznal, hlasoval za tento návrh v záverečnom dokumente synody o Amazónii. 

Kardinál Schönborn jemne kritizoval profesora Zulehnera

Kardinál vystúpil proti oklieštenému pohľadu na synodu, ktorej ústredným posolstvom bolo ohrozenie Amazónie, ktorá je rozhodujúca pre svetovú klímu. Tento problém je „oveľa vážnejší“ než otázka formy života kňazov.

V príspevku odvysielanom v ZIB 2 tesne pred interview s kardinálom Schönbornom profesor Zulehner prirovnal Amazóniu k takisto nedostatočne zaopatrenej lesnej štvrti. To je „pritiahnuté za vlasy“, zareagoval kardinál Schönborn. Amazónia predstavuje územie, ktoré je také veľké ako Európa až po ruský Ural. „V porovnaní s Amazóniou nemáme žiadny dramatický nedostatok kňazov. Máme málo kňazov, ale aj málo veriacich.“

Na viackrát položenú otázku moderátora Martina Thüra kardinál zopakoval: „Jasne som za vyslovil za to, že potrebujeme aj ženatých kňazov, tak ako máme aj ženatých diakonov. Potrebujeme však aj celibátnych kňazov.“

„Toto zostane základnou formou života katolíckeho kňaza,“ povedal kardinál. Ďalej rozprával veľmi osobne: „Dobrovoľne som si zvolil túto formu života, pretože som chcel nasledovať Ježišov model života. Dobrovoľne sa zrieknuť rodiny, aby som tu bol pre ľudí. Toto je pre mňa ideálom ešte aj dnes.“

Viedenský arcibiskup dodal, že je jurisdikčne príslušný pre okolo 30 ženatých kňazov z rozličných východných katolíckych cirkví, ktorí sa v Rakúsku pastoračne starajú o prisťahovaným veriacich zo svojich cirkví. Sú to „veľmi dobrí kňazi“.

Kardinál je zdržanlivý vo veci kňazskej vysviacky pre ženy

Na otázku kňazského úradu pre ženy kardinál odpovedal: „Táto otázka je ťažká a ani nemám pre ňu jasné riešenie.“ Súčasná náuka Katolíckej a aj Pravoslávnej cirkvi je taká, že kňazská a biskupská služba je vyhradená mužom.  

Úrad diakona existoval v dejinách Cirkvi aj ako úrad pre ženy a synodálni otcovia sa vyslovili za to – aj kardinál, ako sa sám priznal, hlasoval za to –, aby pápež František ďalej skúmal túto otázku, „lebo táto možnosť zaiste nie je definitívne objasnená“.  

Odporúčame