Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
08. 11. 2019, 09:10

Preč s náboženstvom zo škôl?

Zdá sa, že otázka, či náboženstvo do škôl patrí, problémom nie je. To, ako by jeho vyučovanie malo vyzerať, však rozhodne áno.
Preč s náboženstvom zo škôl?

Ilustračné foto – Profimedia

Keď Ondrej Prostredník napísal svoj ustarostený status o vyučovaní náboženstva na verejných školách, dozvedeli sme sa, že „neprípustne kastujeme ľudí na tých ,za život‘ a ,za smrť‘, šírime fundamentalistickú teológiu a démonizujeme existujúce ľudskoprávne štandardy v našej spoločnosti“.

Prostredníka irituje dokonca aj to, že katolícke náboženstvo sa vyučuje podľa učebných plánov a osnov, ktoré schvaľuje Konferencia biskupov Slovenska po vyjadrení Ministerstva školstva Slovenskej republiky.

Na Prostredníka už reagovali mnohí, tento stĺpček si túto úlohu nekladie. Avšak diskusia, ktorú aj jeho povrchný status otvoril, si zasluhuje pozornosť. Má katolícke náboženstvo (či iná konfesijná výuka) miesto vo vzdelávacom systéme?

Štát však má nutne povinnosť rešpektovať svetonázor rodičov a zabezpečiť aj vzdelávanie ich detí v duchu ich vyznania. Zdieľať

Pri hľadaní odpovede na túto otázku vlastne uvažujeme nad tým, ako chápeme štát. Ten chápeme ako zriadenie, ktoré slúži jeho občanom, ktorí si túto inštitúciu založili a zverili mu isté úlohy (spoločná obrana, poskytovanie zdravotnej starostlivosti a áno, napríklad aj vzdelávanie). Štát však má nutne povinnosť rešpektovať svetonázor rodičov a zabezpečiť aj vzdelávanie ich detí v duchu ich vyznania.

V súčasnosti sme svedkami narastajúcej a silnejúcej snahy štátu a rôznych lobistických skupín presadzovať do vzdelávania rôzne neprijateľné obsahy. Všimli ste si, ako sa Prostredník snaží oficiálnu náuku Cirkvi onálepkovať spojením „démonizuje ľudskoprávne štandardy“? Považujete za manželstvo len zväzok muža a ženy? A potrat považujete za barbarstvo, a nie za základné ľudské právo?

Podľa Prostredníka by takéto názory vo vzdelávacom systéme zaznieť jednoducho nemali! Štát už nie je inštitúciou pochádzajúcou od ľudí, ktorí ho vytvorili, ale je entitou, ktorá najlepšie vie a určí, v akom duchu budú deti vychovávané. Má teda konfesijná výuka miesto vo vzdelávacom systéme? Nuž, aj ustarostený status Prostredníka nám ukazuje, že zrejme ešte viac než kedykoľvek v minulosti. Či to má byť v povinnej alternácii s etikou, to ponechajme bokom.

Oveľa zaujímavejšou otázkou v našom prostredí však je, či vieme, ako a čo vlastne chceme vyučovať. Náboženstvo učím takmer 20 rokov na rôznych typoch škôl od základných, cez učňovku až po gymnáziá. Pred rokmi prešiel aj náš predmet reformou a vytvorili sa nové osnovy, plány a učebnice. Mojou skúsenosťou je poznanie, že ani my sami nevieme, čo vlastne chceme učiť.

Prečítajte si tiež:
Model života našich farností musíme nanovo premyslieť Zdieľať

Pre zjednodušenie si povedzme, že existujú dva prístupy: vyučovanie náboženstva alebo vyučovanie náboženskej výchovy. Prvý prístup kladie dôraz na to, že školské vyučovanie by sme mali vnímať ako priestor prioritne na vzdelávanie, zatiaľ čo druhý prístup prízvukuje zážitok, emóciu a skúsenosť. Do toho ešte vstupuje otázka, či má školské vyučovanie slúžiť aj ako základňa pre prípravu k sviatostiam alebo sa táto má odohrávať výslovne vo farnosti.

Isteže, vyučovanie má obsahovať oba prístupy: má byť aj vzdelávaním formujúcim životné postoje a isteže má poskytnúť zážitok a emóciu. Vieme však vôbec, na čo chceme klásť dôraz?

Keď som učil prvákov a druhákov na základnej škole, v učebnici náboženstva som dokázal nájsť čokoľvek: rozprávky namiesto posolstva Božieho slova, environmentálnu výchovu, rôzne legendy... len toho náboženstva tam bolo ako šafranu... Zdá sa teda, že otázka, či náboženstvo do škôl patrí, problémom nie je. To však, ako by jeho vyučovanie malo vyzerať, rozhodne áno.

 

Odporúčame