Necúvajte pred požiadavkami evanjelia, vyzýval pred dvadsiatimi rokmi Ján Pavol II. Slovákov

Druhá z troch návštev Jána Pavla II. na Slovensku sa uskutočnila 30. júna až 3. júla 1995. Výnimočnou bola v tom, že poľský pápež prvýkrát navštívil samostatné Slovensko.


Návšteva mariánskych miest Šaštín a Levoča, stretnutie s mladými, povýšenie Košíc na arcidiecézu, svätorečenie košických mučeníkov, návšteva gréckokatolíkov v Prešove a oddych v Tatrách. Pobyt Jána Pavla II. na Slovensku pred 20 rokmi bol plný silných okamihov.

V tom čase prechádzal mladý štát vypätým obdobím. Netajil to ani vtedajší prezident Michal Kováč. „Vítam vás v mene nás takých, akí sme – smädných po pravde a dobrej zvesti, ale aj slabých a rozvadených,“ povedal Kováč 30. júna 1995 na bratislavskom letisku.

Ešte v ten istý deň pápež pricestoval do Nitry, kde ho čakalo 400 000 mladých Slovákov. „Necúvajte pred radikálnymi požiadavkami evanjelia! Nezamieňajte si slobodu s individualizmom. Nejestvuje opravdivá sloboda bez lásky k iným,“ vyzýval ich zakladateľ Svetových dní mládeže.

Na druhý deň sa už skláňal pred Sedembolestnou Pannou Máriou, patrónkou Slovenska v Šaštíne. Dva dni na to navštívil aj ďalšie mariánske pútnické miesto – Levoču.

K téme
Slováci: Ján Pavol II. je náš pápež

Zdieľať

V druhý júlový deň ho už čakala preplnená metropola východu, kde nielen svätorečil troch košických mučeníkov, ale aj povýšil Košickú diecézu na cirkevnú provinciu. Na východe Slovenska neobišiel ani početných gréckokatolíkov. „Návšteva Jána Pavla II. v Prešove bola pre mňa jednou z najvýznamnejších udalostí v mojom živote. Ale nielen v mojom, ale všetkých gréckokatolíkov,“ zaspomínal si na tento deň prešovský pomocný biskup Milan Lach.

„Pápež bol prvýkrát v histórii v Prešove. Prišiel sa neočakávane pomodliť k hrobu bl. biskupa Pavla Gojdiča, ale aj k obetiam prešovských jatiek - bratov protestantov,“ dodal pred časom vladyka Lach pre Svet kresťanstva.

Posledný deň pobytu strávil Ján Pavol II. nielen v Levoči, ale ako milovník hôr nemohol obísť blízke Vysoké Tatry. Naobedoval sa a oddychoval v Sliezskom dome pri Velickom plese.

„A teraz sa obraciam na celý slovenský národ, ktorý chcem v tejto chvíli lúčenia privinúť k svojmu srdcu jedným veľkým objatím,“ lúčil sa podvečer na popradskom letisku.

Imrich Gazda

Foto: archív TASR/Pavol Funtál

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo