Smie sa katolík modliť s charizmatikmi z iných cirkví? Musí, vyhlásil pápež

Uplynulý víkend prišlo do Vatikánu na ekumenické modlitby chvál 30-tisíc ľudí. Jednota medzi kresťanmi sa začína spoločnou modlitbou, povedal pápež.

Pápež František sa v piatok zúčastnil na koncerte modlitieb chvál za prenasledovaných kresťanov. Ekumenické modlitby pripravili organizátori v rámci národnej charizmatickej konferencie Hnutia Obnovy v Duchu Svätom.

Členov hnutia pápež povzbudil k modlitbe a spolupráci za jednotu kresťanov. „Vy charizmatici máte osobitnú milosť modliť sa a pracovať pre jednotu kresťanov, pretože toto prúdenie milosti prechádza všetkými kresťanskými cirkvami, jednota kresťanov je dielom Ducha Svätého a musíme sa modliť spoločne. – Ale, otče, môžem sa modliť s evanjelikom, s pravoslávnym, s luteránom? – Musíš, musíš!“ apeloval František na veriacich.

Cieľom stretnutia bolo modliť sa za mučeníkov dnešnej doby a za duchovný ekumenizmus. „Krv mučeníkov z nás robí jedno. Keď kresťania zomierajú pre svoju vieru, osoba, ktorá im berie život, nerobí rozdiel medzi denomináciami. Nepýta sa ich, či sú katolíci, anglikáni, luteráni, kopti alebo ortodoxní. Sú prenasledovaní preto, že sú kresťania..." citoval Františka Vatikánsky rozhlas.

K téme 
Pápež sa modlil s pentekostálnymi pastormi

Zdieľať

„Ekumenizmom krvi“ nazval prípady kresťanov z rôznych denominácií, ktorí prišli o život bok po boku. Spomenul katolíckeho kňaza i evanjelického pastora pod tou istou gilotínou, ako aj skupinu ugandských mučeníkov z konca 19. storočia, ktorú tvorili na polovicu katolíci a anglikáni. „Prepáčte, nepohoršite sa, sú to naši mučeníci!“ povedal František prítomným.

Piesne chvál spoločne zaspievali Andrea Bocelli, izraelská speváčka Noa, členka austrálskej cirkvi Hillsong Darlene Zschech a Don Moen. Počas večera sa publiku prihovorili aj biskup Arménskej katolíckej cirkvi z Aleppa, zástupca anglikánskeho arcibiskupa z Canterbury pri Svätej stolici, luteránsky biskup zo Švédska, či pastor z USA.

Výročné stretnutie Hnutia obnovy v Duchu Svätom pokračovalo v sobotu na rímskom Olympijskom štadióne. František sa na konferencii hnutia zúčastnil aj minulý rok. Bolo to historicky prvýkrát, čo pápež prijal pozvanie na takéto podujatie.

Monika Ostrovská

Foto: TASR/AP/Alessandra Tarantino

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo