Pápež dorazil do Latinskej Ameriky

Pápež František počas osemdňovej apoštolskej cesty navštívi tri krajiny rodnej Latinskej Ameriky. Prvou zastávkou je Ekvádor.

Po trinásťhodinovom lete privítal pápeža ekvádorský prezident Rafael Correa. V otváracej reči prezident niekoľkrát použil aj Františkove slová. Podľa Catholic News Agency mu pápež poďakoval a s úsmevom dodal, že ho citoval až príliš často. 

Ide o historicky druhú návštevu hlavy Katolíckej cirkvi v Ekvádore. Prvým pápežom bol svätý Ján Pavol II., ktorý miestnych obyvateľov povzbdudil pred 30 rokmi. 

František sa bude ľuďom prihovárať v rodnej španielčine. "Jazyk je podstatou jeho návštevy. Ako ho poznáme doteraz, bude improvizovať, " povedala pre CNA bývalá mexická novinárka Valentina Alazraki.

Pápež František dnes odslúži sv. omšu za rodiny v pútnickej svätyni v Guayaquil. Potom navštívi Kolégium sv. Františka Xaverského a rezidenciu prezidenta. Na krátku modlitbu sa zastaví aj v katedrále v hlavnom meste Quito, pred ktorou v roku 1875 zavraždili ekvádorského prezidenta Gabriela Garciu Morena, keď odchádzal z adorácie. V hlavnom meste žije asi 10 % z 15 miliónov obyvateľov Ekvádorskej republiky.

Nasledujúce dni ďalej pápeža čakajú v andskej krajine Bolívia. Asi 15 percent celkovej populácie žije v extrémnej chudobe. Pápež nevynechá ani stretnutie so socialisticky zmýšľajúcim bolívijským prezidentom Evom Moralesom a navštívi aj bolívijské väzenie Palmasola s najvyššou bezpečnostnou ochranou, kde pri vzbure pred dvoma rokmi zomreli desiatky ľudí. Podľa agentúry DPA je tamojších 5000 väzňov často ponechaných, aby sa o seba postarali sami. 

Do susedného Paraguaja zavíta v piatok. Okrem slávenia sv. omší má pápež na programe aj návštevu detskej nemocnice a chudobnej štvrte Baňado Norte v hlavnom meste Asunción.

Ide o deviatu pápežovu apoštolskú cestu v poradí, ktorá je zároveň aj najdlhšia za jeho pontifikát.

TK KBS, TASR, mo

Foto: Flickr

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo