Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Spoločnosť
27. november 2019

Nemeckí odborníci: Ak sa doppler použije správne, nehrozí žiadne poškodenie

Stanovisko Nemeckej spoločnosti pre ultrazvuk v medicíne.
Nemeckí odborníci: Ak sa doppler použije správne, nehrozí žiadne poškodenie

Diskusiu odštartoval pred necelým mesiacom prednosta gynekologicko-pôrodníckej kliniky v bratislavskom Ružinove, ktorý pre Denník N uviedol, že počúvanie tlkotu srdca v prvých troch mesiacoch je pre plod nebezpečné: „Zvuk srdiečka plodu možno zachytiť iba prostredníctvom pulzného dopplerovského vyšetrenia, ktoré má vysokú ultrazvukovú energiu, ktorú sústredí do veľmi úzkej vyšetrovanej oblasti. V nej sa energia mení na teplo a môže mať vplyv na premenu bielkovín, ale aj nukleových kyselín. Táto energia výrazne presahuje bezpečnostné hladiny pre zárodky v prvom trimestri a nesmie sa používať, pretože hrozí poškodenie tkanív srdca.“

Jozef Záhumenský ešte neskôr pre TV SME túto hrozbu konkretizoval: „Doppler, ktorý počúva tlkot srdca, oteplí zárodok až o šesť stupňov, čo môže vážne ohroziť mozog, srdce alebo oko dieťaťa. Môže sa potom stať, že matka si dieťa nakoniec nechá a v piatom mesiaci zistí, že má vážne poškodený plod.“

V Postoji sme na uvedené slová reagovali týmto textom, v ktorom sme okrem iného uverejnili odporúčania aj stanoviská niektorých odborných spoločností. Jozefa Záhumenského sme sa predtým opýtali, či pozná štúdie, podľa ktorých je dopplerovské vyšetrenie v prvom trimestri neprípustné, Záhumenský sa odmietol pre Postoj vyjadriť.

V rovnakom období sme požiadali o vyjadrenie aj Nemeckú spoločnosť pre ultrazvuk v medicíne (Deutsche Gesellschaft für Ultraschall in der Medizin, v Nemecku známu aj pod skratkou DEGUM). Nemeckým odborníkom sme napísali, že v slovenskej diskusii zaznel medzi gynekológmi názor, že dopplerovské vyšetrenie, ktoré má vysokú ultrazvukovú energiu, môže viesť pri zárodku k poškodeniu srdcového tkaniva z dôvodu, že prekračuje bezpečnostné hladiny. Odborníkov sme sa preto opýtali, či sa v Nemecku takéto dopplerovské vyšetrenie používa za istých okolností aj v prípade zárodku, teda vo včasnom štádiu tehotenstva, a či ho považujú za nebezpečné.

S odstupom pár týždňov sme dostali nasledujúce stanovisko, ktoré podpísali štyria odborníci Nemeckej spoločnosti pre ultrazvuk v medicíne (PD Dr. med. Kai-Sven Heling, Prof. Dr. med. Peter Kozlowski, Prof. Dr. Klaus-Vitold Jenderka, Heiko Dudwiesus):

„Ultrazvuk s nízkou dávkou žiarenia sa v rámci prenatálnej diagnostiky používa ako primárna metóda zobrazovania viac ako 40 rokov a napriek intenzívnemu výskumu dosiaľ žiadna epidemiologická štúdia nepreukázala škodlivé účinky na vývoj a zdravie prenatálne exponovaných detí.

Pritom treba zohľadniť, že pozorované skupiny pacientov v EÚ boli vystavené iba mimoriadne nízkym hodnotám B-módu. Dopplerova, respektíve duplexná sonografia, ktorá pracuje s vyššou intenzitou žiarenia, vstúpila do diagnostického spektra prenatálnej medicíny až v neskoršom období a využívala sa – ako to platí dodnes – pomerne zriedkavo a len vo veľmi špecifických prípadoch.

Inak než v zobrazovacom móde to prebieha pri pulznom dopplerovskom vyšetrení, v ktorom je vysielaná intenzita ultrazvukového vlnenia sústredená na malý, úzko ohraničený priestor, ktorý sa nasníma mnohotisíckrát za sekundu, aby zabezpečil dostatočne presné meranie prietokov krvi.

Táto vysoká rýchlosť snímania vedie súhrnne k takému priemernému výkonu, ktorý je za nepriaznivých okolností po niekoľkých minútach spojený s miernym zahriatím exponovanej oblasti.

Na to, aby sa zahriatie udržalo na nízkej úrovni a aby sa vylúčilo zvýšenie teploty, ktoré by poškodzovalo bunky, by sa mal pulzný doppler využívať vždy len na krátky čas, teda na niekoľko sekúnd. Zachytené signály prúdenia by sa mali zaznamenať na obrazovke, aby ich bolo možné retrospektívne posúdiť.

Takýto postup garantuje, že zvýšenie teploty zostane výrazne pod hodnotou 1° C a prakticky vylučuje akékoľvek poškodenie. Odborné spoločnosti okrem toho odporúčajú, aby sa pulzný doppler obzvlášť v prvom trimestri používal len v prípade úzko vyšpecifikovaných indikácií.“

Nemeckí odborníci ďalej píšu, že pre prípad dopplerovského záznamu srdcovej aktivity na demonštratívne účely neodporúčajú časovo náročné expozície, s ktorými by mohlo byť spojené latentné riziko deštruktívnych tepelných účinkov. Na časovo náročné expozície preto skôr odporúčajú „technológiu takzvaných Fetal Puls detektorov, ktorá s pomocou veľmi nízkej dávky kontinuálneho CW dopplera akusticky reprodukuje tlkot srdca od zhruba 8.-9. týždňa tehotenstva“.

Inzercia

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.