Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. júl 2015

František dorazil do Bolívie. Privítal ho ľavicový prezident Morales

František sa v hlavnom meste Bolívie kvôli nadmorskej výške až 4 000 metrov zdržal len štyri hodiny. High Altitude welcome @Pontifex in Bolivia this evening! pic.twitter.com/BLkQztYiS0 — Thomas Rosica (@FatherRosica) July 9, 2015 Na letisku v La Paz, hlavnom meste Bolívie, Františka s objatím privít...

František dorazil do Bolívie. Privítal ho ľavicový prezident Morales

František sa v hlavnom meste Bolívie kvôli nadmorskej výške až 4 000 metrov zdržal len štyri hodiny.

Na letisku v La Paz, hlavnom meste Bolívie, Františka s objatím privítal socialistický prezident Evo Morales. Potom zavesil pápežovi na krk vlnené vrecúško, v ktorom obyvatelia Ánd zvyčajne nosievajú listy koky, pomáhajúce pri prekonávaní ťažkostí súvisiacich s vysokou nadmorskou výškou.

Františka pozdravili aj deti z 36 bolívijských domorodých kmeňov, oblečené v tradičných indiánskych odevoch. Dve z nich vzal František za ruku a spoločne s nimi odišiel z pristávacej plochy.

Pápežova návšteva v La Paze, meste ležiacom v nadmorskej výške 4000 metrov, má trvať len štyri hodiny. Dlhý pobyt v takejto výške môže totiž u ľudí, ktorí na to nie sú zvyknutí, vyvolať nevoľnosť a bolesti hlavy. Zvyšok svojho bolívijského pobytu strávi pápež v meste Santa Cruz, ktoré leží vo výške 416 metrov nad morom.

Počas letu z Ekvádoru do Bolívie 78-ročný pápež vypil čaj pripravený z listov koky, harmančeka a anízových semien. Nápoj mu mal pomôcť prekonať nevoľnosť súvisiacu s pobytom vo vysokej nadmorskej výške. Bylinkový odvar si mohli vychutnať aj novinári cestujúci spolu s pápežom.

Letisko El Alto neďaleko La Pazu, kde pristálo pápežovo lietadlo, je s nadmorskou výškou viac ako 4000 metrov najvyššie položeným medzinárodným letiskom na svete, uviedla agentúra Reuters.

František počas prejavu k veriacim pred katedrálou v Quite. Foto: TASR/AP

Pápež František sa po troch dňoch strávených v Ekvádore presunul do Bolívie. Osemdňovú cestu, ktorá je najdlhšou počas jeho pontifikátu, ukončí v Paraguaji.

Inzercia

Tri latinskoamerické krajiny, ktoré v týchto dňoch hostia hlavu Katolíckej cirkvi, nepatria medzi regionálne mocnosti. Vatikanista Andrea Tornielli upozornil, že František sa opäť rozhodol navštíviť rozvojové krajiny s množstvom politických a ekonomických problémov.

Všetky tri krajiny hlavu Katolíckej cirkvi privítali aj v minulosti. Ekvádor navštívil Ján Pavol II. v roku 1985, Bolíviu a Paraguaj v roku 1988.

"Ani ja neviem, odkiaľ sa vo mne berie tá energia, ktorú som pred dvoma rokmi nemal."
pápež František

Zdieľať

Apoštolská cesta, počas ktorej pápež môže používať svoju rodnú španielčinu, je fyzicky náročná, keďže je nutné prekonávať extrémne výškové rozdiely. Hlavné mesto Ekvádoru Quito sa nachádza v nadmorskej výške 2 000 metrov. Mesto Guayaquil, kde pápež slávil omšu pred Svätyňou Božieho milosrdenstva, zasa leží na úrovni mora. Hlavné mesto Bolívie La Paz, kam František dorazil v stredu v noci, sa nachádza v nadmorskej výške 4 000 metrov.

Podľa hovorcu Svätej stolice Federica Lombardiho však únavu na Františkovi nebadať. Práve naopak. “Ani ja neviem, odkiaľ sa vo mne berie tá energia, ktorú som pred dvoma rokmi nemal,” povedal Lombardimu v súkromnom rozhovore František.

Pápeža v Južnej Amerike hostí nezvyčajne pestré kultúrne aj geografické prostredie. Súčasťou Ekvádoru, ktorý leží na pobreží Tichého oceánu, je napríklad unikátne súostrovie Galapágy. Výnimočné sú aj domorodé kmene žijúce ďaleko od civilizácie.    

Naopak, z náboženského hľadiska ide o takmer jednofarebné krajiny. V Ekvádore sa ku katolicizmu hlási vyše 87 percent obyvateľov, v Bolívii 82,5 percent a v Paraguaji takmer 94 percent.

TASR, TK KBS, ig

Odporúčame

Aj polygamisti chcú manželstvo

Aj polygamisti chcú manželstvo

Nedávna legalizácia homosexuálnych manželstiev v USA môže zbúrať ďalšie tabu: polygamný zväzok z Montany sa po rozsudku amerického Najvyššieho súdu dožaduje, aby bol tiež štátom uznaný ako rodina manželov. O prípade informoval americký týždenník TIME. Jeho hlavnou postavou je Nathan Collier, bývalý...

Františkova encyklika vyjde aj v Braillovom písme pre nevidiacich

Františkova encyklika vyjde aj v Braillovom písme pre nevidiacich

Nová encyklika pápeža Františka Laudato si’ vyjde aj vo verzii pre nevidiacich. Na základe dohody medzi vatikánskym vydavateľstvom Libreria Editrice Vaticana a Apoštolským hnutím nevidiacich sa pripravuje jej vydanie v Braillovom písme. Prepis realizuje Braillovo centrum sv. Jakuba v Bologni. Centr...