Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Rodina Rodina
26. november 2022

Začína sa advent

Prinášame zopár tipov, ako prežiť nasledujúce dni hlbšie

Ponúkame niekoľko tipov do okienok adventného kalendára, ktoré vám nedovolia „prepásť“ čas očakávania pred Vianocami.

Prinášame zopár tipov, ako prežiť nasledujúce dni hlbšie

Foto: Profimedia.sk

V čase nákupov, hlučných vianočných trhov, blikajúcich sobíkov a vianočných večierkov je veľmi ľahké prepásť advent. No bola by to škoda! Prinášame vám knižné aj praktické tipy, aby ste sa tomu vyhli. Vložme do okienok adventného kalendára viac ako sladkosti a pripravme sa v rodine na hlbšie Vianoce.

Je viacero výborných sprievodcov, ako pomôcť prežiť advent naplno a skutočne. Skúsme dať počas 24 dní čakania na narodenie Ježiška prioritu tichu, vďačnosti a dávaniu. Máme pre vás konkrétne tipy na zrealizovanie tohto cieľa. Na začiatku všetkých dobrých vecí stojí rozhodnutie. Tak do toho!

Adventný stromček?

Dobrý materiál na duchovné prežívanie adventu ponúka americká autorka Ann Voskampová v krásne ilustrovanej knihe Odkrývanie najväčšieho daru. Autorka trefne pripomína, že Vianoce dnes prežívame ako niečo, čo môžeme vyprodukovať, kúpiť si, no v skutočnosti sú niečím, čo sa dá len prijať ako dar.

K zmene postoja môžu pomôcť práve každodenné texty zo Svätého písma, zamyslenia a podnety pre celú rodinu na stránkach knihy, ktorá je vhodná pre celú rodinu. Menším deťom treba niektoré texty skrátiť či dovysvetliť. Každá kapitola predstavuje jednu postavu z Ježišovho rodokmeňa – vetvu tzv. Jesseho stromu. Akokoľvek nedokonalé sú tieto postavy, Boh ich očisťuje a tvorí z nich rodokmeň svojho Syna.

Príprava na advent v duchu starobylej tradície Jesseho stromu má aj praktickú časť. Rodina postupne zdobí namaľovaný, vystrihnutý či skutočný zelený stromček alebo vetvu. Každý deň sa naň zavesí či prilepí symbol, ktorý vyplýva z danej kapitoly. Podrobnejší návod, ako na to, nájdete tu.

Čítajte tiež

Staré známe napínavé zápletky

Ak sa vám do rúk ešte nedostalo dielo talianskej mystičky Márie Valtorty, advent môže byť skvelou príležitosťou. Prvá z desiatich častí diela Evanjelium, ako mi bolo odhalené ponúka podrobné obrazy a opisy „adventných“ a „vianočných“ postáv a príbehov, ktoré poznáme zo Svätého písma. Valtortine texty sú niečo ako 3D okuliare k evanjeliu.

Dočítate sa v nich napríklad o pôrode Jána Krstiteľa, dozviete sa, ako vyzerala betlehemská maštaľ, ako sa svätý Jozef cítil nehodný pestovať Božieho syna, no neodolal, ale aj to, aký rozruch spôsobili v Betleheme traja králi a mnoho ďalšieho.

Skepticizmus typu „je to naozaj verné a netreba sa toho báť?“ vás prejde po prvých stranách. Dielo mystičky odporúčal aj svätý Páter Pio, pápež Pius XII. o ňom povedal: „Nie je nutné uviesť názor na jeho pôvod, či je mimoriadny alebo nie. Ten, kto číta, ten to pochopí.“   

Z Nórska do Betlehema

Príjemné rodinné chvíle s dobrou knihou ponúka každodenné adventné čítanie Vianočného mystéria – krásnej knihy nórskeho spisovateľa Josteina Gaardera. Ide o beletriu, autor fiktívne vykreslil charaktery historických postáv, ktoré poznáme aj z Biblie, do úst im vkladá viaceré hlboké myšlienky. V knihe prebiehajú paralelne dva deje, chlapec Joachim nájde s otcom v kníhkupectve starý adventný kalendár.

Podomácky ho vyrobil starý predajca ruží, ktorý v príbehu zohráva dôležitú úlohu. S kalendárom prežíva Joachimova rodina každý deň v napätí. A spolu s nimi aj tá vaša. Z okienok totiž namiesto čokoládových či plastových figúrok vypadávajú tenké lístočky popísané z každej strany pútavým príbehom. Ten sa začína v nórskom obchodnom dome pred Vianocami, odkiaľ sa stratí svojej mame dievčatko Elisabet.

Naháňa sa za ovečkou, ktorá vyskočí z hŕby plyšových hračiek v hračkárstve, lebo už nemôže počúvať drnčanie pokladníc a rozhovory o nákupoch. Elisabet sa tak s jahniatkom, anjelom Efirielom, mudrcom z východu, pastierom a ďalšími stane pútničkou do Betlehema za novonarodeným Božím Synom.

Okrem cesty z Nórska do Svätej zeme prekonávajú aj cestovanie v čase. Putovaním sa vracajú 2000 rokov dozadu. Napätie zápletky zvyšuje to, keď Joachim zistí, že v minulosti sa pred Vianocami skutočne stratilo v Nórsku malé dievčatko. Rozuzlenie na konci knihy je tak úplne nečakané. Pútavý dej je popretkávaný geografickými a historickými reáliami a pozoruhodnými ilustráciami Vladimíra Krála.

Zaujímavou knihou s (pred)vianočnou tematikou, ktorá môže poslúžiť aj ako tip na darček, je Snehová sestra od Maje Lunde. Autorka v nej spája tému hlbokej bolesti po strate člena rodiny s Vianocami. Celou knihou, ktorú tvorí 24 kapitol, sa nesie téma priateľstva a dosť pravdepodobne si pri čítaní aj poplačete. Chlapec Julián náhle príde o svoju staršiu sestru Juni. Z rodičov sú po veľkej strate len ich tiene a nemajú ani pomyslenia na vianočné prípravy. V tom čase stretne Julián ryšavé dievča Hedvigu, ktorá ho pozve do svojho vyzdobeného domu. Postupne sa dozvedá jej veľké tajomstvo... 

Menej darčekov a upratovania

Po knižných inšpiráciách prichádzajú na rad aj praktické nápady, ako mať tento rok advent, ale aj Vianoce iné ako v minulosti. Dilemou zostáva, ako sa postaviť k téme darčekov, aby nám ich zháňanie „neprebilo“ každú snahu o duchovnú prípravu. Niektoré rodiny úplne upustili od vianočných darčekov, veď obdarovať sa dá kedykoľvek počas roka.

Pri deťoch Vianoce bez darčekov mnohým pripadajú nereálne, cesta je tak darčeky redukovať, napríklad pravidlom: jeden darček pre radosť, druhý praktický. Dobrý nápad sú aj nehmotné dary typu vstupenka do herného centra, akvaparku či permanentka do divadla alebo do kina.

Pri väčších rodinách je skvelým riešením žrebovanie, ktoré určí, kto koho tento rok obdaruje, aby si nemuseli dávať darčeky všetci navzájom. Okrem darčeka venujte vyžrebovanému členovi rodiny počas adventu viac pozornosti, pravidelnú modlitbu či milý odkaz.

Skúste počet vianočných darčekov v rodine aspoň zredukovať, napríklad pravidlom: jeden darček pre radosť, druhý praktický. Eliminujete tak stres pri ich zháňaní a deťom pomôžete učiť sa skromnosti. Zdieľať

Okrem naháňania darčekov je ďalšou veľkou bojovníčkou proti pokojnému adventu nutkavá potreba mať dokonale vyčistený a vyzdobený dom. Upratať občas treba, ale prečo stihnúť vymiesť všetky kúty práve v decembri? Isto ste zažili, ako predsviatočnú náladu v rodine otrávil stres a naháňanie sa. Ako vedľajší produkt sa zaručene dostavia hádky. Naučme deti, o čom je advent, a prežime ho spolu v pokoji a radosti, aj za cenu prachu na poličkách.

Viac vďačnosti a dávania

Učiť sa byť vďačný a žiť v takom nastavení pomôže napríklad „pohár vďačnosti“ – tip, ktorý vo svojej knihe Klub nerozbitných detí ponúka Slávka Kubíková. Advent je dobrou príležitosťou na takýto tréning. Každý večer do pohára pri sviečkach adventného venca môžu členovia rodiny hodiť na papieriku napísaný dôvod, „za čo som dnes vďačný“. Pripomenieme si tak aj veci, ktoré sa nám stali všednými, no sú dôležité, a na Štedrý deň môžeme dať pohár pod stromček, kde ostane miesto po rozbalených darčekoch.

Inzercia

Do nového roka tak vstúpime s vedomím, že skutočné dary dostávame každodenne.

Vďačnosť nemusí mať len slovnú podobu. Uvedomiť si napríklad dar zdravia môžeme viac aj tým, že si zahráme hru na nevidiacich, nepočujúcich či chromých. Niektorý adventný večer vyberme dobrovoľníka z rodiny alebo ho vyžrebujme. Môžeme mu zaviazať šatku cez oči a simulovať, že nevidí a podobne. Deťom to môže pomôcť vcítiť sa do rovesníkov, ktorí napríklad stratili zrak, a okrem vďačnosti ich to naučí aj súcitu a empatii.

Z vďačnosti za to všetko, čo máme, môžeme vybrať jednu alebo viac kúskov zo svojich vecí, ktoré máme radi, a podarovať ich niekomu, koho by potešili. Na Mikuláša určite poteší rodinu, o ktorej vieme, že nežije v blahobyte, balíček, ktorý jej v tajnosti doručíme. V meste sa zas dá zorganizovať výjazd do komunitného centra alebo domu pre bezdomovcov a ponúknuť tam pomocnú ruku či materiálnu pomoc.

Ak poznáte mamu s viacerými deťmi, isto nepohrdne hodinkou, keď sa zahráte s niektorým z jej detí. Alebo vezmite deti kamarátov pohrať sa večer k tým svojim, aby si mohli s manželom po dlhom čase vyraziť na rande. Zdieľať

Darovať môžeme aj úsmev alebo medovník preťaženému šoférovi kuriérskej služby, unavenej predavačke či úradníčke. K dobrej čokoládke v adventnom vrecúšku pridajme úlohu – urobiť nákup staršej pani susede, pomôcť s upratovaním babke, ktorá už veľmi nevládze. Možno budú obe viac ako pomocnú ruku potrebovať ucho, ktoré by ich vypočulo...

Ak poznáte mamu s viacerými deťmi, isto nepohrdne hodinkou, keď sa zahráte s niektorým z jej detí. Alebo vezmite deti kamarátov pohrať sa večer k tým svojim, aby si mohli po dlhom čase vyraziť na rande. No a z vďačnosti za krásnu prírodu pozbierajte s deťmi smeti okolo svojho paneláka či domu.

V prvom rade však darujte čas Bohu a svojim najbližším. Neotvorte cez deň facebook a ušetrenú hodinu využite na rande či hru so svojím dieťaťom alebo na adoráciu či svätú omšu. Skúste urobiť krok voči ľuďom, s ktorými máte problém – pomodliť sa za nich, skúsiť sa zamyslieť, čo spôsobuje ich správanie, predstaviť si ich ako dieťa, ku ktorému sa zle správali, tajne im niečo darovať.

Opusteným starým ľuďom sa dá vyjadriť pozornosť napríklad prostredníctvom projektov Koľko lásky sa zmestí do krabice od topánok alebo Vianočná pošta. V prvom sa vytvárajú darčeky pre starkých podľa presného návodu a odovzdajú sa kontaktným osobám. Čas na to je do 5. 12. V rámci projektu Vianočná pošta dostanete po registrácii adresu starých ľudí v domovoch dôchodcov, ktorým zašlete vianočnú pohľadnicu. Potešíte tak starkých, ktorí sú zvyknutí na papierové pozdravy a priania a neraz prežívajú starobu opustení.

Nezabudnite s deťmi na svojich starých či krstných rodičov, bratrancov, kamarátov. Ak bývate ďaleko, nakreslite s deťmi obrázok, častejšie im zavolajte alebo pošlite jednoducho pohľadnicu rovno z mobilu prostredníctvom tejto služby

Zima každoročne prináša najťažšie obdobie pre ľudí bez domova. Pomôcť sa im dá napríklad prostredníctvom projektu organizácie DePaul Adoptuj si posteľ.

Reklama na ticho

Svet naokolo si určite bude žiť v zhone nákupov, nervozity a výpredajov. Ak sa dá, bojkotujte všadeprítomný predvianočný hluk reklám a kolied z reprákov a choďte s deťmi pravidelne na roráty (sväté omše skoro ráno len pri svetle sviečok) a potom si spolu zájdite na raňajky. Vyčleňte si viac času na modlitbu v tichu.

Určite si dni, keď mobily s vypnutým zvukom pôjdu večer na poličku, a zahrajte si spoločenskú hru alebo upečte medovníky. Doprajte čas v tichu členom svojej rodiny – deti môžu mamine dopriať „domáci wellness“ a otca poslať zabehať si. Manželia po tom, čo deti zaspia, môžu stráviť čas bez televízie a mobilov.

Kresťanské spoločenstvá pripravili rôzne adventné výzvy. S rehoľou saletínov sa môžete vydať na cestu s Máriou do Betlehema. Každý deň sa v rámci nej číta evanjelium určené na daný deň a uvádza sa úmysel modlitby desiatku ruženca.

Ak už dlho váhate, či sa pustiť do 90-dňovej mužskej výzvy Exodus alebo ženskej Velebím, spoločenstvo Efata pripravilo adventnú verziu programu, v rámci ktorej si výzvu môžete vyskúšať v skrátenom režime. 

Foto: FB SaletiniRozkvet

Adventný kalendár sa dá zaplniť tými najrôznejšími nápadmi. Prajeme vám, nech ten svoj vyskladáte čo najlepšie! Nech na konci adventu nezostanú pootvárané len okienka kalendára, ale aj vaše srdce – pripravené prijať ten najväčší vianočný dar.

Pôvodná verzia textu bola na Postoj.sk zverejnená 1. 12. 2019.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, ktorí prispievajú od 5,- € mesačne alebo 60,- € ročne. Pridajte sa k nim teraz, prosím.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.