Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
17. júl 2015

Svätá stolica zverejnila finančné výsledky. Najviac minula na zamestnancov

Účtovná uzávierka Svätej stolice v roku 2014 vykazuje stratu viac ako 25 miliónov eur. Naopak, Mestský štát Vatikán vykázal zisk 63 miliónov eur. Svätá stolica zamestnáva takmer 3 000 ľudí. Foto: wikipedia.org Vlastný kapitál Svätej stolice sa v uplynulom roku zvýšil o 939 miliónov eur. Vyplýva to ...

Svätá stolica zverejnila finančné výsledky. Najviac minula na zamestnancov

Účtovná uzávierka Svätej stolice v roku 2014 vykazuje stratu viac ako 25 miliónov eur. Naopak, Mestský štát Vatikán vykázal zisk 63 miliónov eur.

Svätá stolica zamestnáva takmer 3 000 ľudí. Foto: wikipedia.org

Vlastný kapitál Svätej stolice sa v uplynulom roku zvýšil o 939 miliónov eur. Vyplýva to z finančnej bilancie, ktorú vo štvrtok zverejnila Svätá stolica.

Aj keď samotná Svätá stolica vykázala deficit vo výške 25 miliónov eur (v roku 2013 to bolo 37 miliónov eur), Mestský štát Vatikán oznámil zisk viac ako 63 miliónov eur ( v roku 2013 išlo o 30 miliónov eur). Priaznivú bilanciu dosiahol najmä vďaka príjmom v oblasti kultúry, predovšetkým z prevádzky populárnych Vatikánskych múzeí, ktoré si v minulom roku pozrelo okolo šesť miliónov platiacich návštevníkov.

Najväčšie výdavky Svätej stolice išli na platy zamestnancov. Viac ako 126 miliónov eur vyplatila 2 880 pracovníkom, ktorý pracujú v 64 inštitúciách spadajúcich pod Svätú stolicu. „Svätý Otec povedal, že nechce prepustiť žiadneho z nich,“ povedal pre Wall Street Journal prefekt Ekonomického sekretariátu Svätej stolice kardinál George Pell.

Pod jeho vedením prešiel finančný manažment k novým pravidlám, ktoré mali priniesť „novú zmenu v ekonomickej politike Vatikánu“. Po zvolení pápeža Františka v roku 2013 prijala Svätá stolica reformy prispôsobené medzinárodným finančným štandardom a ochrane pred praním špinavých peňazí. 

Adam Takáč

Inzercia

Odporúčame

Emeritného rožňavského biskupa Fila museli hospitalizovať

Emeritného rožňavského biskupa Fila museli hospitalizovať

Vladimíra Fila hospitalizovali v nemocnici v Bratislave. Emeritného rožňavského biskupa prijali po zhoršení jeho zdravotného stavu. Do nemocnice ho prijali ešte minulý týždeň v Nových Zámkoch, následne ho previezli do Bratislavy, kde ho osobne navštívil jeho nástupca Stanislav Stolárik. Aktuálne je...

Na stretnutie P15 sa chystá tritisíc ľudí

Na stretnutie P15 sa chystá tritisíc ľudí

Registrácia na Národné stretnutie mládeže P15 sa skončila. Do Popradu sa chystá takmer 3 000 ľudí. p15.jpg Počas víkendu na prelome júla a augusta prídu do Popradu tisícky mladých ľudí. Stretnutie P15 otvorí rok príprav na Svetové dni mládeže v Krakove. V programe vys...