Vraždenie cirkvi v Číne či manipulácia pápežom. Kritika kardinála Zena neutícha

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Vraždenie cirkvi v Číne či manipulácia pápežom. Kritika kardinála Zena neutícha

Kardinál Joseph Zen. Foto – Pavol Rábara

Najnovšie napísal emeritný hongkonský biskup list všetkým kardinálom.

Minulý týždeň sme v súhrne diania v kresťanskom svete za uplynulý rok písali, že zmluva medzi Svätou stolicou a Čínou zatiaľ nepriniesla žiadne viditeľné ovocie. Približne v tom istom čase zverejnil vatikanista Marco Tossati list čínskeho kardinála a tvrdého kritika zmluvy Josepha Zena.

Bývalý biskup Hongkongu ho napísal ešte v júli minulého roka a adresoval ho celému kardinálskemu zboru. Tvrdí, že svoje výhrady týkajúce sa dokumentu, ktorý hovorí o usmerneniach pre čínskych kňazov v súvislosti s registráciou pred štátom, adresoval pápežovi Františkovi. Ten mu vraj sľúbil, že sa nimi bude zaoberať, no podľa Zena doposiaľ nedostal od hlavy Katolíckej cirkvi nijakú odpoveď.

Spomínaný dokument reagoval na situáciu po usporiadaní vzťahov medzi Katolíckou cirkvou a čínskymi úradmi formou predbežnej dohody. Čínsky zákon o náboženských vyznaniach totiž od biskupov, kňazov a rehoľníkov, ktorí chcú verejne pôsobiť, vyžaduje podpísať tzv. občiansku registráciu, v ktorej sa nachádza aj veta o rešpektovaní „princípu nezávislosti, autonómie a samosprávy cirkvi v Číne“. 

Viacerí biskupi sa preto obrátili na Svätú stolicu s otázkou, či podpis tohto dokumentu neznamená popretie plného spoločenstva s Rímom.

Kardinál Zen vo svojom liste píše, že dokument povzbudzuje čínskych veriacich, aby vstúpili do schizmatickej cirkvi, nezávislej od pápeža a pod kontrolou komunistickej strany.

Prečítajte si tiež:
Vatikán pristal na čínsku hru s cukrom a bičom Zdieľať

Svätá stolica vysvetlila, že chápanie tejto „nezávislosti“ nie je v absolútnom zmysle, akoby šlo o separáciu od pápeža a univerzálnej Cirkvi, ale v zmysle relatívnom pre oblasť politickú, ako sa to chápe aj v iných častiach sveta. Vatikán zároveň nechal podpísanie či nepodpísanie občianskej registrácie na slobodnom rozhodnutí každého jednotlivca s tým, že s Čínou o veci rokuje.

„Kardinál Parolin (štátny sekretár Vatikánu, pozn. red.) hovorí, že keď dnes hovoríme o nezávislej cirkvi, nemáme na mysli absolútnu nezávislosť, pretože dohoda medzi Vatikánom a Čínou uznáva postavenie pápeža,“ vraví v liste Zen. „Predovšetkým, neverím, že v dohode je toto vyhlásenie, stále som ho nevidel. Ale najmä, celá situácia po podpise dohody ukazuje, že reálne sa nič nezmenilo,“ píše ďalej a pýta sa, prečo je dohoda stále nezverejnená a nemôže si ju ani ako čínsky kardinál pozrieť.

„Môžeme sa len pasívne prizerať vraždeniu cirkvi v Číne, keď sme tými, ktorí by ju mali chrániť pred nepriateľmi?“ pýta sa v závere listu svojich „kolegov“ kardinálov.

Parolin manipuluje, tvrdí Zen

Nie sú to zďaleka jediné ostré vyjadrenia, ktoré kardinál Zen o vatikánsko-čínskej zmluve povedal. Viackrát ju kritizoval už pred uzavretím, ktoré nastalo v septembri 2018. Pár mesiacov predtým obvinil Vatikán, že predáva Katolícku cirkev v Číne.

Minulý mesiac zasa v interview povedal, že štátny sekretár Pietro Parolin má v súvislosti s dohodou neprimeraný vplyv na rozhodnutia pápeža Františka. „Mám silný dojem, že Parolin manipuluje Svätého Otca,“ vyhlásil Zen s tým, že jeho motívy nie sú jasné, ale myslí si, že Parolin koná s pýchou a túžbou po diplomatickom úspechu.

„Je naozaj záhadou, ako môže človek cirkvi, so všetkými svojimi vedomosťami o Číne a komunizme, konať tak, ako koná,“ dodal.


Vatikánsky štátny sekretár Pietro Parolin. Foto – TASR/AP

Vzťahy medzi Svätou stolicou a Čínou boli od roku 1949, keď sa k moci dostali komunisti Mao Ce-tunga, na bode mrazu. V septembri 2018 oznámil Vatikán tri dôležité rozhodnutia, ktoré boli výsledkom niekoľkoročných rokovaní.

Najvýznamnejšie bolo prijatie Predbežnej dohody o menovaní biskupov, v druhom prípade obnovenie plného cirkevného spoločenstva so všetkými čínskymi biskupmi, ktorí boli v uplynulých rokoch vysvätení bez súhlasu Svätej stolice (bolo ich spolu sedem).

V treťom šlo o zriadenie novej diecézy Chengde v čínskej provincii Hebei. Portál Vatican Insider zdôraznil, že je to historicky prvá diecéza zriadená po nástupe komunizmu. 

Odvtedy sa však zdá, že zmluva, ktorú mnohí označovali za prelomovú, nepriniesla v realite nič prevratné a Vatikán pri jej uplatňovaní ťahá za kratší koniec.

Život čínskych kresťanov sa zhoršuje

Kritici dohody často zdôrazňujú aj represívne opatrenia voči veriacim ľuďom v Číne. Aktuálne vyšla správa organizácie Open Doors, ktorá monitoruje útlak kresťanov vo svete. Ako uvádza TASR, podľa globálneho indexu prenasledovania (World Persecution Index), ktorý daná organizácia zverejňuje, bolo v priebehu uplynulého roka napadnutých, zničených alebo zatvorených takmer 9500 kostolov a cirkevných inštitúcií. To je podľa správy zverejnenej v stredu približne päťnásobne viac než rok predtým. Hovorca organizácie zdôrazňuje, že predovšetkým ide o „útok úradov na cirkevný život v Číne“.

Čína patrí dlhodobo ku krajinám, kde je situácia pre kresťanov veľmi zlá. Pre svoju vieru sú prenasledovaní, väznení či umiestňovaní do pracovných táborov.

Prečítajte si tiež:
Vatikán ťahá pri rokovaniach s Čínou za kratší koniec Zdieľať

„Prenasledovanie je v krajine najhoršie za posledných viac ako desať rokov,“ povedala vlani Henrietta Blythová, riaditeľka sekcie Open Doors v Británii a Írsku. „Súčasný stav v Číne je taký hrozný, že niektorí starší čínski pastori hovoria, že perzekúcie budú čoskoro porovnateľné s obdobím, keď vládol Mao Ce-tung.“

Koncom minulého roka štátne médiá oznámili, že vláda plánuje zaviesť nové reštrikcie voči náboženským skupinám a ich aktivitám. Podľa smernice sa musia pridŕžať vedenia komunistickej strany a implementovať hodnoty socializmu.

V ďalších článkoch sa napríklad uvádza, že náboženské organizácie musia vytvoriť vzdelávací systém, ktorý bude školiť zamestnancov v súlade s politikou strany alebo vyžaduje zapojenie vládnych orgánov do výberu rehoľníkov či riešenia rôznych záležitostí.

Napriek dohode z roku 2018 sú tamojšia podzemná cirkev a biskupi stále nútení spolupracovať s Vlasteneckým združením čínskych katolíkov. V jednej z diecéz bola za posledných päť mesiacov zatvorených viac ako stovka kostolov.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo