Festival Verím Pane oslavuje štvrťstoročie

Dnes štartuje 25. ročník najstaršieho gospelového festivalu na Slovensku Verím Pane.

Námestovo v týchto dňoch opäť hostí festival Verím Pane. Plagát 25. ročníka sľubuje 50 hodín gospelovej hudby, tvorivé dielne, filmy mladých slovenských dokumentaristov aj sväté omše.

Na koncertoch v námestovskom amfiteátri vystúpia známe kapely Christallinus, Timothy, S2G Band, The Elements, Križiaci, Poetica Musica, Simona Martausová a ďalší. Po novom budú koncerty až do nedeľnej noci.

Zakladateľ festivalu kňaz Juraj Drobný plánuje dať tento rok väčší priestor mládežníckym spevokolom. „Chceme vrátiť na festival mládežnícke spevokoly. Oni si zahrajú doma na svätých omšiach, na pútiach, ale inde moc nie. Tento festival bol pôvodne vymyslený pre nich,“ hovorí vo videoupútavke Drobný.

Ďalšou novinkou je dopredu zverejnený presný program. Organizátori priznávajú, že počas minulých ročníkov nemali do poslednej chvíle uzavretý program. „Keď sa ma ľudia na festivale pýtajú, aký je program, odpovedám, že sa dozvedia po festivale,“ vysvetlil Drobný na videu. Podľa jeho slov bol Verím Pane predovšetkým muzikantský festival fungujúci na princípe dobrovoľnosti. „Muzikanti naň prichádzajú, lebo ho považujú za svoj a hrajú bez nároku na honorár. Dohodnúť sa s nimi za takýchto podmienok na záväznom programe nie je jednoduché,“ povedal Drobný v rozhovore pre Postoy. 

K téme 
s Jurajom Drobným o jednom "dobre utajenom festivale"

Zdieľať

Okrem tradičných tvorivých dielní je pre návštevníkov pripravená čajovňa v stanovom mestečku, kde si môžu zahrať šach alebo sa porozprávať s účinkujúcimi muzikantmi. Hudobníkov čaká tiež súboj kapiel, ktoré budú súťažiť v tom, v čom nie sú doma.

Z duchovného programu si budú môcť účastníci vybrať sväté omše, adorácie či využiť duchovné poradenstvo. Záverečnú svätú omšu v nedeľu odslúži spišský biskup Štefan Sečka.

Prvý ročník festivalu Verím Pane sa konal v roku 1990  v Horných Kočkovciach. Na školskom dvore sa vtedy stretlo 10 mládežníckych spevokolov a jedna trenčianska kapela. Neskôr sa presunul do Považskej Bystrice a dnes už sa koná po osemnásty raz v Námestove.

Monika Ostrovská

Foto: Facebook Verím Pane

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo