Pápež vyzval irackého prezidenta, aby chránil kresťanov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež vyzval irackého prezidenta, aby chránil kresťanov

Pápež František a iracký prezident Barham Sálih vo Vatikáne 25. januára 2020. FOTO TASR/AP

Stretnutia Sáliha vo Vatikáne boli zamerané na podporu mieru a bezpečnosti v Iraku najmä pre kresťanské menšiny.

Pápež František v sobotu prijal na audiencii irackého prezidenta Barhama Sáliha. Pri tejto príležitosti ho vyzval, aby zaručil bezpečnosť kresťanov v Iraku a zaistil, že budú mať v tejto vojnou zničenej krajine naďalej svoje miesto, uviedla agentúra AP s odvolaním sa na vyhlásenie Vatikánu.

Sálih sa počas svojej druhej návštevy Vatikánu okrem pápeža stretol aj so štátnym sekretárom Svätej stolice kardinálom Pietrom Parolinom a sekretárom pre vzťahy so štátmi Paulom Richardom Gallagherom.

Stretnutia boli zamerané na podporu mieru a bezpečnosti v Iraku najmä pre kresťanské menšiny, z ktorých mnohé utiekli pred prenasledovaním militantmi z tzv. Islamského štátu na územiach, kde žijú už stáročia.

Vatikán vo vyhlásení tiež konštatoval, že kresťania sú neoddeliteľnou súčasťou Iraku a významne prispievajú k obnove jeho sociálnej štruktúry.

V júni minulého roka Sálih oficiálne pozval pápeža na návštevu Iraku. Samotný pápež vyjadril nádej, že tento rok Irak navštívi, ale nič také zatiaľ nie je v oficiálnom pláne apoštolských ciest. Irak a Svätá stolica udržiavajú diplomatické vzťahy od roku 1937.

Iracký prezident podaroval pápežovi na stretnutí repliku starovekého Chammurapiho zákonníka. František dal zasa Sálihovi medailón a súbor svojich dokumentov.

Kurdský politik Sálih bol za irackého prezidenta zvolený začiatkom októbra 2018. Pápež František ho už krátko potom – 24. novembra – prijal na audiencii.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo