Prekonajme čiastkové záujmy, vyzval pápež na záver ekumenického týždňa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Prekonajme čiastkové záujmy, vyzval pápež na záver ekumenického týždňa

Foto – TASR/AP

Celoslovenská ekumenická bohoslužba sa tento rok konala v Trnave.

Sviatkom Obrátenia svätého apoštola Pavla 25. januára vyvrcholil Týždeň modlitieb za jednotu kresťanov. Pápež František predsedal slávnostným ekumenickým vešperám v Bazilike sv. Pavla za hradbami.

Na slávnosti boli tak ako po iné roky prítomní reprezentanti viacerých kresťanských cirkví. Konštantínopolský ekumenický patriarchát reprezentoval metropolita Gennadios, anglikánskeho arcibiskupa z Canterbury zastupoval jeho stály reprezentant v Ríme, arcibiskup Ian Ernest.

Obaja na úvod zostúpili spolu s pápežom Františkom k hrobu apoštola Pavla pod hlavným oltárom baziliky a pomodlili sa aj pred vystavenou rakvou s relikviami svätého Timoteja.

V homílii pápež vychádzal z biblického textu Skutkov apoštolov o stroskotaní svätého Pavla na Malte. „Pomyslime na marginalizované a prenasledované kresťanské komunity. Rovnako ako v príbehu o stroskotaní Pavla, sú to často tí najslabší, ktorí prinášajú najdôležitejšie posolstvo spásy. Pretože Bohu sa tak páčilo: zachrániť nás nie silou sveta, ale slabosťou kríža,“ povedal Svätý Otec, ktorý v zhode s témou ekumenického týždňa dal dôraz na vzájomnú pohostinnosť medzi kresťanmi rozličných cirkví a vyznaní. 

„Aj medzi kresťanmi každá komunita má svoj dar na ponúknutie druhým. Čím viac hľadíme ponad čiastkové záujmy a prekonávame dedičstvá minulosti v túžbe pokročiť smerom k spoločnému cieľu, tým spontánnejšie budeme môcť tieto dary rozpoznať, prijať a zdieľať,“ dodal pápež František.

Rôzne ekumenické podujatia sa uskutočnili aj na Slovensku. V Trnave sa v nedeľu 19. januára konala celoslovenská ekumenická bohoslužba a pri spoločnej modlitbe sa zišli aj študenti rímskokatolíckej a evanjelickej bohosloveckej fakulty v Bratislave.
 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo