Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
27. január 2020

Pápež a biskupi vyzvali na modlitbu za obete koncentračných táborov

Biskupi vyzvali veriacich, aby sa v pondelok o 15. hodine pridali k modlitbe za všetkých, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch, a za ich príbuzných.
Pápež a biskupi vyzvali na modlitbu za obete koncentračných táborov

Foto – TASR/AP

Konferencia biskupov Slovenska sa pridala k vyhláseniu Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) pri príležitosti 75. výročia oslobodenia koncentračného nacistického tábora Osvienčim-Brezinka. 

„Slovenských veriacich biskupi pozývajú na oboznámenie sa s týmto vyhlásením a 27. januára 2020 o 15. hodine tiež na modlitbu za všetkých, ktorí v koncentračných táboroch zahynuli, a za ich príbuzných,“ povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS predseda biskupskej konferencie Stanislav Zvolenský.

„Auschwitz-Birkenau je výsledkom systému založeného na ideológii národného socializmu, ktorá znamenala pošliapanie dôstojnosti človeka ako obrazu Boha. Aj ďalší totalitarizmus, komunizmus, konal tým istým spôsobom a vyžiadal si milióny obetí,“ píše sa vo vyhlásení CCEE a COMECE.

„Sedemdesiate piate výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau nás v duchu slov pápeža Františka zaväzuje pevne sa vzoprieť všetkým skutkom, ktoré ohrozujú ľudskú dôstojnosť: rasizmu, xenofóbii a antisemitizmu,“ dodávajú európski biskupi, ku ktorým sa pripojili aj tí slovenskí.

Výročie oslobodenia Osvienčimu v nedeľu po modlitbe Anjel Pána pripomenul aj pápež František, ktorý rovnako ako jeho predchodcovia Ján Pavol II. a Benedikt XVI. na toto miesto osobne zavítal v roku 2016.

„Pri pohľade na túto nesmiernu tragédiu, na túto ukrutnosť, je neprípustná ľahostajnosť a je tu povinnosť pamätať. Všetci sme pozvaní na chvíľu modlitby a sústredenosti, v ktorej si každý vo svojom srdci povieme: už nikdy viac, nikdy viac!“ apeloval v nedeľu pápež František.

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame