Pápež a biskupi vyzvali na modlitbu za obete koncentračných táborov

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pápež a biskupi vyzvali na modlitbu za obete koncentračných táborov

Foto – TASR/AP

Biskupi vyzvali veriacich, aby sa v pondelok o 15. hodine pridali k modlitbe za všetkých, ktorí zahynuli v koncentračných táboroch, a za ich príbuzných.

Konferencia biskupov Slovenska sa pridala k vyhláseniu Rady európskych biskupských konferencií (CCEE) a Komisie biskupských konferencií Európskej únie (COMECE) pri príležitosti 75. výročia oslobodenia koncentračného nacistického tábora Osvienčim-Brezinka. 

„Slovenských veriacich biskupi pozývajú na oboznámenie sa s týmto vyhlásením a 27. januára 2020 o 15. hodine tiež na modlitbu za všetkých, ktorí v koncentračných táboroch zahynuli, a za ich príbuzných,“ povedal pre Tlačovú kanceláriu KBS predseda biskupskej konferencie Stanislav Zvolenský.

„Auschwitz-Birkenau je výsledkom systému založeného na ideológii národného socializmu, ktorá znamenala pošliapanie dôstojnosti človeka ako obrazu Boha. Aj ďalší totalitarizmus, komunizmus, konal tým istým spôsobom a vyžiadal si milióny obetí,“ píše sa vo vyhlásení CCEE a COMECE.

„Sedemdesiate piate výročie oslobodenia koncentračného tábora Auschwitz-Birkenau nás v duchu slov pápeža Františka zaväzuje pevne sa vzoprieť všetkým skutkom, ktoré ohrozujú ľudskú dôstojnosť: rasizmu, xenofóbii a antisemitizmu,“ dodávajú európski biskupi, ku ktorým sa pripojili aj tí slovenskí.

Výročie oslobodenia Osvienčimu v nedeľu po modlitbe Anjel Pána pripomenul aj pápež František, ktorý rovnako ako jeho predchodcovia Ján Pavol II. a Benedikt XVI. na toto miesto osobne zavítal v roku 2016.

„Pri pohľade na túto nesmiernu tragédiu, na túto ukrutnosť, je neprípustná ľahostajnosť a je tu povinnosť pamätať. Všetci sme pozvaní na chvíľu modlitby a sústredenosti, v ktorej si každý vo svojom srdci povieme: už nikdy viac, nikdy viac!“ apeloval v nedeľu pápež František.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo