Pred SDM v Lisabone sa u nás uskutoční Národné stretnutie mládeže

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pred SDM v Lisabone sa u nás uskutoční Národné stretnutie mládeže

Foto – https://narodnestretnutiemladeze.sk

Mladí sa stretli na celoslovenskej úrovni už viackrát aj v minulosti.

Pred Svetovými dňami mládeže (SDM) v Lisabone, ktoré budú v roku 2022, sa uskutoční na Slovensku Národné stretnutie mládeže (NSM) 2021.

Informoval o tom web a profil NSM.  

Stretnutia mladých v menších rozmeroch sa každý rok v rôznych mesiacoch konajú v jednotlivých diecézach, ktoré navštevujú stovky ľudí. Podnetom pre ne bola výzva sv. Jána Pavla II., aby sa mladí stretli so svojimi biskupmi. SDM sa po prvýkrát konali v roku 1986 v Ríme na podnet sv. Jána Pavla II., pápeža, ktorého jeho nástupca – dnes už emeritný pápež Benedikt XVI. – vyhlásil za blahoslaveného. V ich tradícii pokračuje aj pápež František, ktorý vyhlásil zakladateľa SDM za svätého. Naposledy sa stretol s mladými pred rokom v januári 2019 v Paname. Ďalšie SDM budú v roku 2022 v Lisabone. 

„Pred rokom sme dostali pozvanie od pápeža Františka do Lisabonu. A preto sme biskupom predložili zámer pokračovať v myšlienke celonárodných stretnutí slovenskej mládeže. Súhlasili s ideou, aby sa pred ďalšími svetovými dňami mládeže konali ďalšie národné – v roku 2021. Bude to príprava na SDM v Lisabone,“ hovorí kňaz Matúš Reiner, tajomník Rady KBS pre mládež a univerzity.

„Po tom, ako sme oznámili, že už budúci rok nás čaká ďalšie veľké podujatie, vo februári začneme modlitbovú kampaň a v marci zverejníme miesto, kde sa uskutoční. Oficiálna organizačná príprava sa začne v novembri – počas tradičného Týždňa Cirkvi pre mládež,“ dodal Matúš Reiner. 

Mladí sa stretli na celoslovenskej úrovni už viackrát aj v minulosti (napríklad v Nitre alebo v Prešove). V podobnom rozmere a v priamej nadväznosti na svetové dni mládeže však naštartovalo národné stretnutie mládeže (NSM) svoju históriu v roku 2013 v Ružomberku. Malo skratku R13. Prebiehalo paralelne so Svetovými dňami mládeže 2013 v Rio de Janeiro.

O dva roky neskôr to bolo NSM P15 v Poprade, ktoré predchádzalo SDM 2016 v Krakove. Zatiaľ posledné NSM sa konalo v roku 2018 v Prešove. Malo skratku P18, bola to pozvánka pre mladých na Svetové dni mládeže 2019 v Paname. Doteraz sa na národných stretnutiach mládeže zúčastnilo spolu vyše 12 000 ľudí, pomáhalo viac ako 1 000 dobrovoľníkov.  

„Cieľom národných stretnutí mládeže je umožniť mladým ľuďom stretnutie s Kristom v mladej Cirkvi, zažiť spoločenstvo mladých medzi sebou, okolo svojich pastierov, ako aj roznietiť v nich túžbu „vychádzať zo seba“ a prinášať evanjelium do sveta. O to sme sa snažili v Ružomberku, v Poprade i v Prešove. Veríme, že nás niečo podobné čaká aj v ďalšom meste. Hoci nás ďalší projekt čaká až v roku 2021, už teraz sme začali prvé neoficiálne prípravy. Po schválení návrhu biskupmi nás čaká výber mesta, v ktorom sa podujatie uskutoční, oficiálne oznámenie a vytvorenie tímu, ktoré stretnutie pripraví. Zároveň už teraz pozývame všetkých, aby sa za stretnutie začali modliť,“ pozýva tajomník Rady KBS pre mládež a univerzity Matúš Reiner.  

Národné stretnutie mládeže pripravuje tím z Rady pre mládež a univerzity Konferencie biskupov Slovenska a Kanet, n. o. Bližšie informácie budú postupne k dispozícii na stránke narodnestretnutiemladeze.sk


 

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo