Arcibiskup Detroitu: Kázať pre niektorých je ako sadiť do betónu

Mnohí katolíci prijali sviatosti, ale nikdy neboli zevanjelizovaní. Kázať pre nich je ako sadiť semienka do betónu, tvrdí arcibiskup Detroitu.


Arcibiskup Allen Vigneron povzbudil detroitských kňazov a diakonov, aby sa v kázňach zamerali na evanjelizáciu. „Mnoho ľudí prijalo sviatosti, ale nikdy neboli zevanjelizovaní. Aj keď stretávajú  Krista vo sviatostiach, majú o tom malé povedomie. Vedia o Bohu, ale nepoznajú ho," napísal arcibiskup v pastierskom liste s názvom Kazateľ – sluha Božieho Slova.

Podľa arcibiskupa si je potrebné pri tvorbe kázne najprv uvedomiť,  že každý človek v lavici prišiel so svojimi problémami, obavami a s vlastným životným príbehom. Preto venuje značnú časť listu opisu rôznych typov poslucháčov.

Do najväčšej skupiny zaradil arcibiskup katolíkov, ktorí prijímajú sviatosti, ale neboli skutočne evanjelizovaní. Podľa jeho slov môže táto skupina tvoriť väčšinu prítomných na nedeľnej omši.  „Kázať pre nich je ako snažiť sa zasadiť semienka do betónu – nič nerastie,“ citovala pastiersky list Catholic News Agency. „Bohužiaľ, musíme za to niesť svoj diel zodpovednosti," priznal Vigneron.

"Je smutné, že mnohí ľudia v laviciach už počuli frázu Boh Ťa miluje, ale nikdy sa s tým nestotožnili."
Allen Vigneron, arcibiskup

Zdieľať

Na bohoslužby prichádzajú podľa arcibiskupa aj „praktickí ateisti". Títo ľudia neodmietajú Boha úplne, ale rozčleňujú svoju vieru a väčšinu svojho života trávia v „sekulárnom a spotrebiteľskom svete". Sú to katolíci, ktorí žijú, ako keby Boh neexistoval alebo akoby nemal v ich živote žiadny význam.

Medzi poslucháčmi môžu byť prítomní aj kresťania, ktorí sú „zdanlivo mŕtvi". Arcibiskup ich opisuje ako tých, ktorí dorazia neskoro a odchádzajú skôr, nedávajú pozor, nezapájajú sa, sú znudení. „Títo videli len „oklieštenú a vykastrovanú“ verziu Kristovho evanjelia,“ napísal v liste.

Podľa Vignerona je povinnosťou kňaza počas homílie pomôcť ľuďom stretnúť sa s Ježišom. Kľúčom k tomu má byť práve evanjelizácia.  „Je smutné, že mnohí ľudia v laviciach už počuli frázu „Boh Ťa miluje“, ale nikdy sa s tým nestotožnili. Nedávne štatistiky ukazujú, že mnohým katolíkom ani nenapadne, že je možné mať priateľstvo s Bohom. Oni nevedia, že sú nekonečne a vášnivo milovaní Tým, ktorý všetko stvoril, " napísal v liste.

Podľa neho viera bez stretnutia Kristovej lásky vyzerá iba ako súbor pravidiel a predpisov. „Rovnako ako oceľ musia ohriať predtým než ju ohýbajú a tvarujú, tak isto musí byť ľudské srdce zahriate Božou láskou, aby prekonalo strach a bolo tvarované pravdou evanjelia,“ vysvetlil arcibiskup Detroitu.

Kľúčom k dobrej kázni je nedávať vlastné komentáre, ale pomôcť ľuďom pochopiť, čo sa deje v čítaniach. Podľa arcibiskupa je najlepšie ilustrovať príbeh na osobnom svedectve kňaza alebo aplikovať myšlienku z evanjelia na konkrétnu situáciu spoločenstva a ukázať im spôsob, akým to dať do praxe v reálnom živote.

Monika Ostrovská

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo