V Prešove inštalovali nového evanjelického biskupa

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
V Prešove inštalovali nového evanjelického biskupa

Peter Mihoč, nový biskup Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania na Slovensku. Foto: ecav.sk

Peter Mihoč bude úrad biskupa zastávať v najbližšom šesťročnom funkčnom období (2020 – 2026).

Novým biskupom Východného dištriktu Evanjelickej cirkvi augsburského vyznania (ECAV) na Slovensku sa stal Peter Mihoč. Do funkcie ho slávnostne za účasti hostí z domova aj zahraničia inštalovali v nedeľu v Chráme sv. Trojice v Prešove.

„Po verejnom sľube inštalovaného biskupa nasledovala promulgácia – vyhlásenie pred bohoslužobným zhromaždením s odovzdaním biskupského kríža. Prítomní biskupi z domova i zo zahraničia mu v duchu praxe prvotnej cirkvi vzápätí udelili požehnanie skladaním rúk, výpoveďou z Písma a bozkom na čelo,“ uviedla pre TASR Emília Mihočová z Biskupského úradu Východného dištriktu ECAV v Prešove.

Za zahraničné evanjelické partnerské cirkvi sa novozvolenému biskupovi osobne prihovoril Dušan Toth, reverend v Kanade, a cez videoprojekciu Frank Otfried July, biskup Krajinskej evanjelickej cirkvi vo Württembersku. Na slávnostnej inštalácii sa zúčastnili i zástupcovia viacerých kresťanských cirkví na Slovensku.

Uvedenie novozvoleného biskupa sa konalo na Hromnice, keď si kresťania na celom svete pripomínajú udalosť predstavenia Ježiša v chráme Simeonovi. Mihoč vo svojom príhovore na tento sviatok poukázal na to, že Ježiš Kristus je cestou k zmyslu života.

Peter Mihoč sa narodil v roku 1978 vo Vranove nad Topľou. Po absolvovaní gymnázia v Prešove študoval v rokoch 1997 až 2002 na Evanjelickej bohosloveckej fakulte Univerzity Komenského v Bratislave. Po ordinácii pôsobil ako kaplán v Bardejove a farár v Liptovskom Hrádku-Dovalove. Od roku 2009 bol tajomníkom biskupa Východného dištriktu ECAV Slavomíra Sabola. S manželkou Emíliou majú tri deti.

Mihoč bude úrad biskupa zastávať v najbližšom šesťročnom funkčnom období (2020 – 2026). V druhom kole volieb koncom roka 2019 získal 4390 z 9126 odovzdaných voličských hlasov. Ako druhá tak skončila farárka v Liptovskom Ondreji Katarína Hudáková, ktorá dostala 4234 hlasov.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo