Svetový deň chorých si pripomenú nielen v nemocniciach, ale aj v kostoloch

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svetový deň chorých si pripomenú nielen v nemocniciach, ale aj v kostoloch

Ilustračné foto – TASR/Michal Svítok

Katolícka cirkev si v tento deň v liturgickom kalendári pripomína sviatok Panny Márie Lurdskej.

Svetový deň chorých, ktorý pripadá na utorok, si môže verejnosť pripomenúť nielen v nemocniciach, ale aj v kostoloch. Ako TASR informovala Konferencia biskupov Slovenska (KBS), nielen v tento deň je možné aktívne vyjadriť solidaritu s chorými ľuďmi.

Každoročne pri príležitosti tohto dňa je pozornosť zameraná aj na návštevu nemocníc, kde sa budú slúžiť sväté omše za chorých, lekárov, zdravotné sestry a ostatný zdravotnícky personál.

Prešovský arcibiskup metropolita Ján Babjak v utorok navštívi Hospic sv. Kozmu a Damiána v Prešove, ktorý spravujú sestry z Kongregácie služobníc Nepoškvrneného Srdca Panny Márie. Spolu s chorými a starými ľuďmi sa bude o 14.30 hodine modliť ruženec a následne aj Korunku Božieho milosrdenstva.

V kostole Návštevy Panny Márie na Námestí SNP v Bratislave sa uskutoční svätá omša, hlavným celebrantom bude bratislavský arcibiskup metropolita Stanislav Zvolenský. Svätá omša sa začne o 18.30 hodine.

Tento deň si v Žilinskej diecéze pripomenú vo viacerých farnostiach, no najmä prostredníctvom duchovných správ nemocníc. Svätú omšu spolu s vysluhovaním sviatosti pomazania chorých bude sláviť aj Miloš Hlucháň, duchovný správca Kysuckej nemocnice s poliklinikou v Čadci.

Mária Červená zo sekretariátu rožňavského biskupa Stanislava Stolárika uviedla, že tento deň bude slávený v nemocničných kaplnkách a vo farnostiach na území Rožňavskej diecézy prostredníctvom svätých omší. Rovnako bude vysluhovaná chorým a starým ľuďom sviatosť pomazania chorých.

Svetový deň chorých sa každoročne slávi od roku 1992, keď ho ustanovil pápež Ján Pavol II. Tento deň je venovaný trpiacim a nevyliečiteľne chorým ľuďom na celom svete. Katolícka cirkev si v tento deň v liturgickom kalendári pripomína sviatok Panny Márie Lurdskej.

Cieľom Svetového dňa chorých a tých, ktorí im slúžia, je vytváranie podmienok pre chorých, aby mohli znášať nevyliečiteľné choroby a čeliť smrti v dôstojných podmienkach.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo