Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
04. marec 2020

Naša nová kniha o velikánoch raného kresťanstva

Naša prvá tohtoročná kniha nesie názov Na pleciach obrov. Spoznáte v nej ôsmich cirkevných otcov prvých siedmich storočí, ktorí sa vyznačovali hĺbkou svojej náuky a svätosťou.
Naša nová kniha o velikánoch raného kresťanstva

Jej autorom je páter Raniero Cantalamessa, známy pápežský kazateľ, ktorý sa už približne 40 rokov svojimi meditáciami a zamysleniami v adventnom a pôstnom období prihovára pápežovi, kuriálnym kardinálom, biskupom a zamestnancom Vatikánu.

Venoval sa v nich aj cirkevným otcom ranej Cirkvi. Vďaka jeho knihe Na pleciach obrov sa môžete v tohoročnom pôste zoznámiť s učením takých velikánov východného aj západného kresťanstva, ako boli sv. Atanáz, sv. Bazil, sv. Gregor z Nazianzu, sv. Gregor Nysský, sv. Augustín, sv. Ambróz, sv. Lev Veľký a sv. Gregor Veľký.

Páter Cantalamessa o cirkevných otcoch desať rokov vyučoval aj na Katolíckej univerzite v Miláne a keď sa do tejto knihy začítate, uvidíte, že naozaj ide o jeho srdcovú záležitosť.

Knihu vybral a preložil otec Ján Krupa, ktorý počas štúdia na Patristickom inštitúte Augustinianum v Ríme mal možnosť navštevovať prednášky výnimočných profesorov. „Vedeli veľmi pútavo a fundovane sprístupňovať dnešnému človeku svet raného kresťanstva. Pátra Cantalamessu si vážili pre jeho erudovanosť a súčasne vyjadrovali poľutovanie, že ukončil vedeckú kariéru a začal sa venovať evanjelizačnej činnosti,“ uviedol otec Krupa.

Dodal, že vďaka tomu rozhodnutiu široké masy kresťanov našli v pátrovi Cantalamessovi charizmatického kazateľa, ktorý dokáže priblížiť dnešnému človeku životnú jednotu medzi vyznávanou a žitou vierou pri cirkevných otcoch.

„Sme ako trpaslíci, ktorí sedia na pleciach obrov, takže môžeme vidieť viac vecí a ďalej ako oni, no nie pre ostrosť svojho zraku alebo pre vzrast svojho tela, ale pretože nás nosia vyššie a dvíhajú nás do obrovskej výšky.“ Zdieľať

Kniha je oproti iným Cantalamessovým dielam odbornejšia, no ide naozaj do hĺbky a aj vďaka jej prepojeniam s modernou filozofiou cítite veľkú erudovanosť jej autora.

Inzercia

Pápež František sa modlí s kuriálnymi biskupmi a kardinálmi počas omše slávenej pátrom Ranierom Cantalamessom v Kaplnke Redemptoris Mater 23. decembra 2016 vo Vatikáne. Foto: profimedia.sk

Významný anglický právnik, filozof a tajomník svätého Tomáša Becketa Ján zo Salisbury už v 12. storočí hovorieval: „Sme ako trpaslíci, ktorí sedia na pleciach obrov, takže môžeme vidieť viac vecí a ďalej ako oni, no nie pre ostrosť svojho zraku alebo pre vzrast svojho tela, ale pretože nás nosia vyššie a dvíhajú nás do obrovskej výšky.“

Jeho výrok si páter Cantalamessa prepožičal aj do názvu svojej knihy. Keď si ho čítame dnes o deväť storočí neskôr, o to viac nás udivuje jeho múdrosť. Zoči-voči súčasnej kultúre, ktorá pred všetkým starým uprednostňuje nové, nás táto kniha viac upriami na to podstatné a priblíži ku koreňom, z ktorých čerpá naša Cirkev.

Veríme, že vás zamyslenia pátra Cantalamessu obohatia a objasnia základy našej viery, ktorá po stáročia utvárala tento svet.

Odporúčame

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.