Naša nová kniha o velikánoch raného kresťanstva

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Naša nová kniha o velikánoch raného kresťanstva

Naša prvá tohtoročná kniha nesie názov Na pleciach obrov. Spoznáte v nej ôsmich cirkevných otcov prvých siedmich storočí, ktorí sa vyznačovali hĺbkou svojej náuky a svätosťou.

Jej autorom je páter Raniero Cantalamessa, známy pápežský kazateľ, ktorý sa už približne 40 rokov svojimi meditáciami a zamysleniami v adventnom a pôstnom období prihovára pápežovi, kuriálnym kardinálom, biskupom a zamestnancom Vatikánu.

Venoval sa v nich aj cirkevným otcom ranej Cirkvi. Vďaka jeho knihe Na pleciach obrov sa môžete v tohoročnom pôste zoznámiť s učením takých velikánov východného aj západného kresťanstva, ako boli sv. Atanáz, sv. Bazil, sv. Gregor z Nazianzu, sv. Gregor Nysský, sv. Augustín, sv. Ambróz, sv. Lev Veľký a sv. Gregor Veľký.

Páter Cantalamessa o cirkevných otcoch desať rokov vyučoval aj na Katolíckej univerzite v Miláne a keď sa do tejto knihy začítate, uvidíte, že naozaj ide o jeho srdcovú záležitosť.

Knihu vybral a preložil otec Ján Krupa, ktorý počas štúdia na Patristickom inštitúte Augustinianum v Ríme mal možnosť navštevovať prednášky výnimočných profesorov. „Vedeli veľmi pútavo a fundovane sprístupňovať dnešnému človeku svet raného kresťanstva. Pátra Cantalamessu si vážili pre jeho erudovanosť a súčasne vyjadrovali poľutovanie, že ukončil vedeckú kariéru a začal sa venovať evanjelizačnej činnosti,“ uviedol otec Krupa.

Dodal, že vďaka tomu rozhodnutiu široké masy kresťanov našli v pátrovi Cantalamessovi charizmatického kazateľa, ktorý dokáže priblížiť dnešnému človeku životnú jednotu medzi vyznávanou a žitou vierou pri cirkevných otcoch.

„Sme ako trpaslíci, ktorí sedia na pleciach obrov, takže môžeme vidieť viac vecí a ďalej ako oni, no nie pre ostrosť svojho zraku alebo pre vzrast svojho tela, ale pretože nás nosia vyššie a dvíhajú nás do obrovskej výšky.“ Zdieľať

Kniha je oproti iným Cantalamessovým dielam odbornejšia, no ide naozaj do hĺbky a aj vďaka jej prepojeniam s modernou filozofiou cítite veľkú erudovanosť jej autora.

Pápež František sa modlí s kuriálnymi biskupmi a kardinálmi počas omše slávenej pátrom Ranierom Cantalamessom v Kaplnke Redemptoris Mater 23. decembra 2016 vo Vatikáne. Foto: profimedia.sk

Významný anglický právnik, filozof a tajomník svätého Tomáša Becketa Ján zo Salisbury už v 12. storočí hovorieval: „Sme ako trpaslíci, ktorí sedia na pleciach obrov, takže môžeme vidieť viac vecí a ďalej ako oni, no nie pre ostrosť svojho zraku alebo pre vzrast svojho tela, ale pretože nás nosia vyššie a dvíhajú nás do obrovskej výšky.“

Jeho výrok si páter Cantalamessa prepožičal aj do názvu svojej knihy. Keď si ho čítame dnes o deväť storočí neskôr, o to viac nás udivuje jeho múdrosť. Zoči-voči súčasnej kultúre, ktorá pred všetkým starým uprednostňuje nové, nás táto kniha viac upriami na to podstatné a priblíži ku koreňom, z ktorých čerpá naša Cirkev.

Veríme, že vás zamyslenia pátra Cantalamessu obohatia a objasnia základy našej viery, ktorá po stáročia utvárala tento svet.

Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.

Novinka z vydavateľstva

Na pleciach obrov

Veľké pravdy viery, ako o nich meditovali a ako ich žili cir...

Na sklade. Odosielame ihneď.

O knihe
Cena u nás: 9,27 €

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo