Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
30. júl 2015

Svetové dni mládeže: Za 24 hodín sa prihlásilo 45-tisíc mladých

Do Svetových dní mládeže v Krakove zostáva ešte rok a už je prihlásených 45-tisíc ľudí. Organizátori momentálne chystajú „Dni v diecézach“ a priestranné plochy, kde plánujú privítať dva milióny pútnikov. wyd.jpg Pápež František budúce leto zavíta do Krakova. V poradí d...

Svetové dni mládeže: Za 24 hodín sa prihlásilo 45-tisíc mladých

Do Svetových dní mládeže v Krakove zostáva ešte rok a už je prihlásených 45-tisíc ľudí. Organizátori momentálne chystajú „Dni v diecézach“ a priestranné plochy, kde plánujú privítať dva milióny pútnikov.


Pápež František budúce leto zavíta do Krakova. V poradí druhé Svetové dni mládeže (SDM) v Poľsku sa ponesú v duchu Matúšovho blahoslavenstva „Blahoslavení milosrdní, lebo oni dosiahnu milosrdenstvo“. Ako povedal Svätý Otec, „bude to čas milosti“, „priaznivý pre zahojenie rán“ pre tých, ktorí očakávajú, že uvidia a dotknú sa znamení Božej blízkosti.

Minulú nedeľu otvoril registráciu na SDM osobne pápež František, keď elektronicky odoslal svoju prihlášku. Podľa L’Osservatore Romano sa za necelých 24 hodín prihlásilo 45-tisíc ľudí a 300 dobrovoľníkov. Registrácia prebieha v dvoch  etapách. Ako prvé sa majú registrovať tzv. makro skupiny od 150 až do 5-tisíc ľudí. Odporúčaný vek účastníka je od 14 do 30 rokov. Neplnoletí budú musieť mať pri sebe zodpovednú osobu.

Z diecéz sa stane Hora Karmel či Galilea

Momentálne organizátori chystajú „Dni v diecézach“, ktoré sú naplánované od 20. do 25. júla 2016. Poľsko sa stane „poľom milosrdenstva“ a diecézy budú symbolizovať významné mestá z Biblie. Diecéza Bielsko-Zywiec, ktorá leží 100 km od Krakova, sa premení na Horu Blahoslavenstiev.  Miestni veriaci sa chystajú prijať viac ako 10-tisíc pútnikov. Účastníci navštívia Osvienčim, rodisko sv. Jána Pavla II. Wadowice alebo Čenstochovú.

Katovice sa stanú Horou Karmel, ktorá prijme vyše 20-tisíc mladých. Účastníci si pripomenú postavu proroka Eliáša a udalosti z Hory Karmel. Poputujú do svätyne Panny Márie v Piekary.

Diecéza Włocławek v centre Poľska bude pre štyri tisícky pútnikov predstavovať biblické miesto Milosrdenstva. Na jej uzemí v meste Głogoweec sa narodila sv. sestra Faustína Kowalska, apoštolka Božieho milosrdenstva.

Inzercia

Mesto Vroclav na juhozápade Poľska privíta 50-tisíc mladých ľudí. V tom čase bude Európskym hlavným mestom kultúry, takže účastníkov SDM 2016 tu čakajú koncerty, kultúrne, športové podujatia, ktoré sa budú striedať so stretnutiami a modlitbou. V duchovnom programe bude predstavovať Galileu.

Chystajú priestranstvá pre bohoslužby

Na hlavnom námestí v Krakove spustili aj odpočítavanie do začiatku SDM. Podľa sekretára organizačného výboru Grzegorza Suchodolskeho sú už pripravené niektoré miesta, kde sa pútnici zhromaždia. „Prvým z nich je trávnatá plocha v centre Krakova, ktorá sa nazýva Błonia, o rozlohe 45 hektárov, kde sa budú konať otváracia omša v utorok, privítanie pápeža vo štvrtok a krížová cesta v piatok,“ povedal Suchodolski.

Putovné katechézy budú prebiehať v dvoch svätyniach – Božieho milosrdenstva a Jána Pavla II.  „Tu bude postavená ‚Brána milosrdenstva‘. Vedľa Baziliky Božieho milosrdenstva bude vytvorená ‚zóna odpustenia‘,“ vysvetľuje Suchodolski. Na sobotnej vigílii a nedeľnej bohoslužbe sa pútnici stretnú 12 km od centra Krakova na mieste, ktoré organizátori nazvali „Campus Misericordiae“.  

Pozvánkou pre slovenských pútnikov má byť Národné stretnutie mládeže, ktoré sa bude konať tento víkend v Poprade.  „Cirkev vníma Svetové dni mládeže ako sviatok viery, ktorý presahuje hranice krajín, kultúr aj jazykov a ukazuje univerzálny rozmer Evanjelia. Tento sviatok má zjednotiť celé ľudstvo a osobitne mladých ľudí v našom nepokojnom a rozdelenom svete,“ povedal novinárom na tlačovej konferencii krakovský arcibiskup Stanislav Dziwisz.

TK KBS, mo

Foto: TASR/AP

Odporúčame

Arménski katolíci majú nového patriarchu

Arménski katolíci majú nového patriarchu

Novým arménskym katolíckym patriarchom Cilície sa stal 80-ročný Grégoire Pierre XX. Ghabroyan. Svätý Otec František udelením tzv. „cirkevného spoločenstva“ (ecclesiastica communio) potvrdil zvolenie nového arménskeho katolíckeho patriarchu Cilície, ktorým je Grégoire Pierre XX. Ghabroyan. Nový patri...

Anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu je opäť v nemocnici

Anglikánsky arcibiskup Desmond Tutu je opäť v nemocnici

Juhoafrického duchovného a laureáta Nobelovej ceny za mier Desmonda Tutu v utorok opäť prijali do nemocnice, len týždeň po tom, ako ho prepustili po liečbe infekcie. "Jeho lekári považovali za rozumné, aby sa vrátil do nemocnice na pozorovanie," oznámila jeho nadácia po tom, ako sa 83-ročný emeritný...

Konflikt v českej cirkvi: Reakcia Tomáša Halíka

Konflikt v českej cirkvi: Reakcia Tomáša Halíka

Kardinál Duka kritizoval Tomáša Halíka, že jeho akademická farnosť pripravuje sprievodné akcie k homosexuálnemu pochodu Pride v Prahe. Tomáš Halík dnes zareagoval, jeho vyjadrenie priniesol server christnet.cz: Zprávy o údajném sporu mezi kardinálem Dukou a pražskou Akademickou farností jsou zcela ...

Denník Svet kresťanstva

Diskutovať môžu exkluzívne naši podporovatelia, pridajte sa k nim teraz.

Ak máte otázku, napíšte, prosím, na diskusie@postoj.sk. Ďakujeme.