Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
09. 03. 2020, 20:29

Omše sa zatiaľ nerušia, KBS čaká na vyjadrenie hlavného hygienika

KBS už v minulom týždni vyhlásila, že neodporúča organizovať pútnické zájazdy na Slovensku ani do zahraničia.
Omše sa zatiaľ nerušia, KBS čaká na vyjadrenie hlavného hygienika

Stanislav Zvolenský. Foto – TASR

Konferencia biskupov Slovenska si počká na vyjadrenie hlavného hygienika Jána Mikasa v súvislosti s obmedzením konania bohoslužieb pre šírenie nového koronavírusu.

Pre TASR to uviedol hovorca KBS Martin Kramara. K zrušeniu konaní svätých omší ešte nepristúpili.

KBS už v minulom týždni vyhlásila, že neodporúča organizovať pútnické zájazdy na Slovensku ani do zahraničia. Predseda KBS Stanislav Zvolenský uviedol, že spoločné podujatia okrem liturgických slávení treba obmedziť.

Veriacich, ktorí sa necítia dobre, majú zvýšenú teplotu alebo príznaky ochorenia KBS, vyzýva, aby zostali doma, kým sa ich stav nezlepší.

Kňazi majú vo zvýšenej miere dodržiavať hygienu, starostlivo si pred bohoslužbami umývať ruky a používať dezinfekčné prostriedky.

Znak pokoja v liturgii možno podľa Zvolenského zatiaľ vynechať alebo odporučiť iba vzájomný úklon hlavy namiesto podávania rúk.

Počet pacientov nakazených novým koronavírusom na Slovensku stúpol na sedem. Po pondelkovom zasadnutí ústredného krízového štábu o tom informoval dosluhujúci premiér Peter Pellegrini (Smer-SD).

Informoval tiež, že pre všetky ústredné orgány štátnej správy, miestnej samosprávy a verejnej správy platí na 14 dní zákaz organizovania akýchkoľvek verejných športových či kultúrnych podujatí.
 

Odporúčame