Zdieľať
Tweetnuť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
11. 03. 2020, 08:50

Pápež vyzval kňazov, aby išli za chorými. Vatikán pre verejnosť uzavreli

Námestie aj Bazilika sv. Petra sú do 3. apríla pre verejnosť neprístupné.
Pápež vyzval kňazov, aby išli za chorými. Vatikán pre verejnosť uzavreli

Veriaci na obrazovke umiestnenej na Námestí sv. Petra vo Vatikáne sledujú nedeľný príhovor pápeža Františka. Foto – TASR/AP

Pápež František v utorok obetoval rannú svätú omšu v Dome sv. Marty vo Vatikáne za všetkých, ktorí zápasia s koronavírusom. 

„Prosme Pána za našich kňazov, aby mali odvahu vychádzať za chorými, prinášajúc im silu Božieho slova a Eucharistiu, a sprevádzať zdravotníkov a dobrovoľníkov pri práci, ktorú konajú,“ vyzval pápež v úvode omše, ktorú opäť slúžil bez prítomnosti verejnosti. Veriaci však mohli priamy prenos sledovať na internetovej stránke Vatican News.

Od utorka sú pre verejnosť uzavreté Námestie aj Bazilika sv. Petra. Ide o rozšírenie doterajších obmedzení, ktorých cieľom je zastaviť šírenie nového koronavírusu na území Talianska.

Svätá stolica podľa agentúry AFP uviedla, že tento režim bude predbežne platiť do 3. apríla, keď sa má skončiť platnosť reštriktívnych opatrení prijatých v Taliansku na celoštátnej úrovni.


Vyprázdnené a uzavreté Námestie sv. Petra vo Vatikáne. Foto – TASR/AP

V rámci preventívnych opatrení a v snahe zabrániť zhromažďovaniu sa ľudí na Námestí sv. Petra predniesol pápež uplynulú nedeľu tradičnú modlitbu Anjel Pána, svoj príhovor i požehnanie zo sály vatikánskej knižnice, odkiaľ ho v priamom prenose vysielali na veľkoplošné obrazovky rozmiestnené na vatikánskom námestí.

K téme
Pápež František má negatívne výsledky testov na koronavírus Zdieľať

Vatikánske úrady po vydaní nariadenia talianskej vlády z nedele prijali v úradoch a ustanovizniach Svätej stolice sériu opatrení na prevenciu šírenia koronavírusu spôsobujúceho akútne respiračné ochorenie COVID-19.

Medzi nimi bolo zatvorenie Vatikánskych múzeí, nekropoly pod Bazilikou sv. Petra, múzea v letnej rezidencii pápežov v Castel Gandolfe a múzeí pápežských bazilík.

Spravodajský portál Svätej stolice Vatican News informoval, že Svätá stolica nateraz potvrdila jeden pozitívny prípad nákazy koronavírusom, a to u externého návštevníka, ktorý prišiel do vatikánskeho zdravotného strediska na lekársku prehliadku pred uzavretím pracovnej zmluvy.

Päť osôb, ktoré sa s ním dostali do blízkeho kontaktu, je v ochrannej karanténe.

Odporúčame