Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
20. marec 2020

Ak sa poučíme, budeme všetci po tejto skúsenosti iní

Rozhovor s Milanom Lachom, biskupom eparchie Parma v Spojených štátoch.
Ak sa poučíme, budeme všetci po tejto skúsenosti iní

Milan Lach. Foto – TASR/Milan Kapusta

Ako momentálne vyzerá bežný život v oblasti, v ktorej sa nachádzate?

Guvernér štátu Ohio Mike DeWine zdôrazňuje jedno – záchranu ľudských životov. Ochrániť jeden druhého. Povedal, že nechcú dopadnúť ako v Taliansku. Vyzýva všetkých obyvateľov Ohia, aby ostali doma. A aby pracujúci boli veľmi opatrní. Ak majú teplotu, nemôžu ísť do práce. Množstvo úradov dalo možnosť ľuďom home officu. 

Čo školy?

Všetky školy v štáte Ohio majú tri týždne prázdniny. Ale už sa hovorí o tom, že do konca roka deti do škôl nepôjdu. Rovnako univerzity robia online vyučovanie z domu. 

Pred týždňom v piatok som bol v obchode. Mnohé potraviny ako zemiaky, mäso alebo vajíčka boli vypredané. V lekárni som sa snažil minulý piatok kúpiť rúška, teplomer alebo sanitizér na ruky, ale neúspešne. No situácia sa zlepšuje.

Sú Američania vystrašení z toho, čo sa deje?

Tak ako všade, aj tu sa ľudia obávajú o svoje životy. Je tu neistota. Postupne im dochádza, že to nie je obyčajná chrípka. Niečo také tu ešte nikdy nezažili, podobne ako ľudia na Slovensku.

Prežívajú to starší ľudia ťažšie?

Niečo také tu ešte nikdy nezažili, podobne ako ľudia na Slovensku. Zdieľať

Žiaľ, v našom regióne sme mali aj prípad samovraždy staršieho manželského páru. Starší ľudia sa obávajú samoty. Predpokladám, že čísla nakazených sa budú výrazne zvyšovať každým dňom.

Napríklad v Kalifornii, v jednom z najľudnatejších štátov USA, je odhad, že do ôsmich týždňov sa polovica obyvateľstva, čo je 20 miliónov občanov, nakazí vírusom. Prezident Trump podporuje razantné opatrenia, čo sa týka ochrany obyvateľstva, ale aj ekonomiky USA. Pred pár dňami mal tlačovú konferenciu v Bielom dome. Dnes (štvrtok, pozn. red.) už bolo zverejnené, že každý dospelý Američan dostane od vlády do dvoch týždňov jednorazovú podporu 1000 dolárov a na dieťa 500-dolárovú podporu. Na otázku novinárky, prečo nazýva tento vírus čínskym vírusom, povedal, že preto, lebo vznikol v Číne.

Koľko prípadov nákazy zatiaľ potvrdili vo vašej oblasti?

K 19. marcu bolo v štáte Ohio 119 prípadov, 33 ľudí je hospitalizovaných. Počet prípadov narastá veľmi rýchlo. V Ohio žije 10 miliónov obyvateľov. Najviac je zasiahnutá oblasť Clevelandu, kde žijem aj ja, je tu už 54 prípadov. Od jednej zdravotnej sestry z miestnej nemocnice viem, že sa obávajú prudkého nárastu nakazených a toho, aby zvládli ťažké prípady.  

Inzercia

Sú v USA zatvorené všetky kostoly alebo len v niektorých diecézach? Ako reaguje tamojšia cirkev?

V stredu všetky katolícke diecézy a eparchie v celých Spojených štátoch vydali nariadenie sláviť Eucharistiu bez účasti verejnosti a dišpenzovali od účasti veriacich v nedele a prikázané sviatky. Tu v Ohiu sa to týka aj Veľkej noci. 

Každá katolícka diecéza či eparchia sa snaží koordinovať svojich kňazov a veriacich podľa nariadenia prezidenta a miestnych vlád. Poslal som kňazom aj veriacim email a vysvetlil som im, ako sa v tejto situácii zariadiť. Hlavne aby sa doma modlili a postili. Čaká ma online stretnutie s našimi 24 kňazmi v 8 štátoch, aby som ich hlavne povzbudil duchovne a ľudsky. Budú mať určite otázky, tak sa im budem snažiť na ne odpovedať. Chcel by som, aby aj oni povzbudzovali našich veriacich.

Vysielate bohoslužby cez internet alebo televíziu?

Áno, vďaka TV Logos budeme v nedele streamovať božské liturgie. Na Veľkú noc budeme vysielať z našej katedrály v Parme cez eparchiálnu webovú stránku, cez facebook aj YouTube. Plánujem dať kňazom usmernenie, ako individuálne spovedať, a chcem ich povzbudiť, aby boli veriacim nablízku, hlavne telefonicky či cez sociálne siete, lebo to potrebujú najviac. Musíme byť veľmi flexibilní.

Môže byť táto situácia v niečom prospešná pre duchovný život ľudí?

Osobne to beriem ako výzvu k obráteniu, aby sme žili bližšie s Bohom. Je to pozvanie byť vnímavejší k sebe aj k iným. Zdieľať

Myslím si, že Boh aj cez toto hovorí do života každého jedného z nás. Všetci cítime, že sa nás to dotýka a potrebujeme sa s tým vyrovnať sami v sebe. Predovšetkým majme dôveru v Boha. On dopúšťa, ale neopúšťa.

Osobne to beriem ako výzvu k obráteniu, aby sme žili bližšie s Bohom. Je to pozvanie byť vnímavejší k sebe aj k iným. Už to tempo života bolo neskutočné, sám som to na sebe cítil. Po tejto skúsenosti budeme všetci iní, ak sa poučíme. Budeme mať skúsenosť s Bohom. A to je dôležité. Celá Katolícka cirkev aj spoločnosť bude iná a verím, že všetkým nám to pomôže. Možno nie ekonomicky, ale ľudsky a duchovne určite áno.

Čo by ste odkázali ľuďom na Slovensko?

Od začiatku pozorne sledujem, čo sa deje u nás doma, o to viac, že som bol ešte v druhej polovici februára v Európe. V Ríme sme boli na apoštolskej návšteve Ad limina, ale i na Slovensku kvôli predĺženiu víz, diakonskej vysviacke jezuitského spolubrata a na pár hodín aj pri rodičoch.

Slovákom odkazujem: Nebojte sa, Pán Boh je s nami. Hlavu hore! Rešpektujte ustanovenia a to, čo hovoria zdravotnícki odborníci a štátni predstavitelia. Je potrebné ich počúvať. Ale najmä, nezabudnite byť ľudskí. Každý chce žiť. Neprepadajte strachu a panike, lebo to je najhoršie. Modlím sa za vás na Slovensku každý deň a žehnám vás. Mám vás rád. Prosím, modlite sa aj vy za nás v USA, lebo aj tu žije veľa Slovákov.

Inzercia

Inzercia

Odporúčame