Akých biskupov si praje pápež František?

Obraz pastiera s vôňou oviec a úsmevom otca je podľa argentínskeho jezuitu Diega Faresa centrálnou charakteristikou biskupa podľa priania pápeža Františka.

Biskupi na Námestí sv. Petra počas svätorečenia Jána Pavla II. a Jána XXIII.

Téma „ideálneho biskupa“ je pre hlavu Katolíckej cirkvi veľmi dôležitá. Často sa k nej vyjadroval už ako arcibiskup Buenos Aires.

„Ľudia túžia po pastieroch a nie po rafinovanom chytrákovi, ktorý sa stráca v sofistikovaných ,ornamentoch´ riadiacich sa podľa najnovšej módy,“ povedal kardinál Bergoglio v roku 2006 španielskym biskupom, ktorým dával duchovné cvičenia. Členom Talianskej biskupskej konferencie zasa v tomto roku pripomenul, že nemajú byť len riadiacimi pracovníkmi, ale skutočnými pastiermi.

„Ľudia túžia po pastieroch a nie po rafinovanom chytrákovi, ktorý sa stráca v sofistikovaných ,ornamentoch´ riadiacich sa podľa najnovšej módy.“
kardinál Jorge Mario Bergoglio

Zdieľať

„Keď pápež František sklonil hlavu, aby prijal požehnanie svojho ľudu, a zakaždým, keď nastúpi do papamobilu a brázdi celé námestie krížom-krážom, alebo keď si vyberá za cieľ svojich návštev oblasti na perifériách, jeho gestá nám dávajú zakúsiť, nielen vidieť, obraz biskupa, ktorý je uprostred svojho ľudu,“ napísal 60-ročný argentínsky jezuita Diego Fares, ktorý je osobným priateľom pápeža Františka, v jezuitskom dvojtýždenníku Civiltà Cattolica. Jeho text Postava biskupa podľa pápež Františka vyšiel aj v slovenskom jezuitskom dvojmesačníku Viera a život.

Jezuita Fares odmieta predstavu, že by všetci biskupi mali byť „kópiami“ rímskeho biskupa. „Neexistuje nič také ako ,štandardný pastier´, či ,šablóna biskupa´ pre všetky miestne cirkvi. Kristus vie, akými osobitnými črtami by sa mal vyznačovať konkrétny pastier pre konkrétnu miestnu cirkev, aby zodpovedal jej potrebám a podnecoval ju k uskutočňovaniu jej potenciálu,“ povedal pápež František v minuloročnom príhovore k talianskym biskupom.

Argentínsky jezuita rozvil aj ľudovú múdrosť, že cirkev má takých kňazov, akých si zaslúži a vymodlí. „Pokiaľ existujú dobré ovce, musia existovať aj dobrí pastieri: dobrí pastieri sa totiž rodia uprostred dobrých oviec,“ pripomenul Fares.

Imrich Gazda

Foto: wikipedia.org

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo