Kňaz pracuje na Mestskom úrade v Trnave. Arcidiecéza protestuje

Katolícky kňaz, ktorý bez vedomia arcidiecézy začal pracovať v trnavskej samospráve, má prísť vysvetliť svoje konanie.


Kňaz Radoslav Bazala od začiatku augusta vedie organizačný odbor Mestského úradu v Trnave. Informovala o tom agentúra SITA. Podľa primátora Petra Bročku bol zo všetkých uchádzačov, ktorí sa prihlásili do výberového konania, jednoznačne najlepší.

„Jednoducho som sa prihlásil do výberového konania a vyhral som,“ povedal pre agentúru SITA kňaz Bazala, ktorý bol v minulosti blízkym spolupracovníkom odvolaného trnavského arcibiskupa Róberta Bezáka. Naznačil, že ako kňaz by rád pôsobil aj naďalej. „Všetky povinnosti výpomocného duchovného si plním a naďalej budem plniť. Všetko ostatné je na pánovi arcibiskupovi."

Hovorca Arcibiskupského úradu v Trnave Dušan Kolenčík pre Svet kresťanstva uviedol, že o pracovnom pomere svojho kňaza sa arcidiecéza dozvedela až z médií. Bazala pritom od 1. júla pôsobí aj ako výpomocný duchovný vo Vrbovom pri Piešťanoch. Predtým bol farárom v Dechticiach.

„Menovaný kňaz – absolvent cirkevného práva a bývalý súdny vikár Trnavskej arcidiecézy veľmi dobre pozná Kódex kánonického práva, podľa ktorého sa bez predchádzajúceho výslovného súhlasu svojho ordinára (biskupa) klerikom zakazuje prevziať verejné úrady, s ktorými je spojená účasť na vykonávaní občianskej moci a nesmú preberať svetské úrady (Kán. 285 KKP),“ uviedol hovorca Kolenčík.  

„Je nám ľúto, že kňaz – cirkevný právnik, ktorý má dbať na dodržiavanie a ochranu cirkevných zákonov, ich sám cieľavedome porušuje,“ dodal Kolenčík, podľa ktorého si vedenie Trnavskej arcidiecézy pozvalo kňaza, aby vysvetlil svoje konanie. Na otázku, či bude vyzvaný zanechať miesto na mestskom úrade, nevedel odpovedať.

Imrich Gazda

Foto: trnava.sk

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo