Odporučiť
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
19. apríl 2020

Christos voskrese! Pravoslávni kresťania slávia Veľkú noc (+ fotogaléria)

Pravoslávne veľkonočné sviatky sú nielen duchovne a liturgicky bohaté, ale i vizuálne príťažlivé. A to aj v čase koronakrízy.
Christos voskrese! Pravoslávni kresťania slávia Veľkú noc (+ fotogaléria)
Zdieľať
Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Pravoslávne veľkonočné sviatky sú nielen duchovne a liturgicky bohaté, ale i vizuálne príťažlivé. A to aj v čase koronakrízy.

Pravoslávni kresťania na Slovensku i vo svete, ktorí sa riadia podľa juliánskeho kalendára, vstúpili v pondelok do Strastného týždňa, počas ktorého si pripomenuli utrpenie, smrť a pochovanie Isusa Christa.

V dnešnú nedeľu oslavujú najväčší kresťanský sviatok Christovo zmŕtvychvstanie – Paschu.

„Kým pre obdobie Veľkého pôstu sú charakteristické dlhé kajúcne bohoslužby a temný interiér chrámu, Veľká noc – Pascha prináša do pravoslávnych chrámov množstvo zmien. Svetlý interiér chrámu a radostný spev počas paschálnych bohoslužieb vyjadrujú duchovnú radosť z Christovho zmŕtvychvstania,“ povedal pre TASR tajomník tlačového odboru Úradu metropolitnej rady Pravoslávnej cirkvi na Slovensku Vasyľ Kuzmyk.

V noci alebo skoro ráno v deň Paschy sa koná takzvaná Utreňa zmŕtvychvstania, pred začiatkom ktorej veriaci so sviecami v rukách obchádzajú chrám. Po svätej liturgii sa požehnávajú pokrmy, ktorým sa kresťania v priebehu pôstu vyhýbali. Ide o rôzne druhy mäsa, syr, maslo či vajcia. Nesmie chýbať ani sladký koláč nazývaný pascha.

V súvislosti s pandémiou nového koronavírusu sa tohtoročné oslavy konali s rešpektovaním výnimočnej situácie a nariadení príslušných štátnych orgánov.

„Možno viac ako po iné roky budú tieto oslavy pravoslávnym kresťanom pripomínať a sprítomňovať vzkriesenie nášho Spasiteľa ako víťazstvo nad diablom, hriechom a smrťou a poslinia ich vo viere a v nádeji na večný život v kráľovstve nebeskom,“ uzavrel Kuzmyk.


Patriarcha Ruskej pravoslávnej cirkvi Kirill slávil veľkonočnú bohoslužbu tradične v Chráme Krista Spasiteľa v Moskve.

„Pre pandémiu nákazlivej choroby sa v našich chrámoch dočasne nekonajú verejné bohoslužby a nám sa zdá, že sa spoločne nemôžeme radovať ako Cirkev – ako spoločenstvo bratov a sestier, zhromaždených okolo eucharistických Darov Tela a Krvi Bohočloveka. Naozaj nemôžeme?“ napísali v posolstve k Pasche Christovej členovia Posvätnej synody Pravoslávnej cirkvi v českých krajinách a na Slovensku vedení arcibiskupom prešovským Rastislavom, metropolitom českých krajín a Slovenska.

„Alebo práve teraz nastal čas veľkej Božej milosti, kedy si môžeme bytostne uvedomiť, že všetko to, čo sme doteraz vo svojom živote považovali za samozrejmé a za čo sme si už odvykli Bohu ďakovať – vrátane možnosti zúčastňovať sa na bohoslužbách – že všetko toto je v skutočnosti obrovským Božím darom,“ pokračujú v odpovedi na položenú otázku pravoslávni biskupi Rastislav, Michal, Simeon, Juraj a Izaiáš.

„Možno je načase, aby sme prestali našu Cirkev vnímať ako nejakú inštitúciu a aby sme ju opäť začali prežívať ako spoločenstvo bratov a sestier, kde jednému skutočne záleží na druhom,“ vyzvali biskupi a veriacich pozvali k modlitbám za všetkých chorých a postihnutých pandémiou i tých, ktorí sa o nich starajú.

Pravoslávnym kresťanom zablahoželal pápež aj Putin

Pápež František zablahoželal pravoslávnym kresťanom v závere nedeľnej svätej omše. „Spoločne ohlasujme: ,Pán naozaj vstal z mŕtvych!‘ (Lk 24,34). Predovšetkým v tomto čase skúšky pociťujeme, aký veľký dar je nádej, ktorá sa rodí z toho, že sme vzkriesení s Kristom!“ vyhlásil pápež. 

Zároveň ocenil tie východné katolícke komunity, ktoré z dôvodu ekumenizmu slávia Veľkú noc spolu s pravoslávnymi komunitami. „Toto bratstvo nech je útechou tam, kde sú kresťania malou menšinou,“ uviedla hlava katolíckej cirkvi.

„Sviatok Veľkej noci napĺňa srdcia ľudí radosťou a nádejou, vierou vo všemocnú silu života, vo víťazstvo dobra, lásky a spravodlivosti. Tieto trvalé ideály a hodnoty držia našich ľudí pohromade a pomáhajú nám vydržať ťažké skúšky,“ oslovil pravoslávnych kresťanov aj ruský prezident Vladimir Putin, ktorého citovala agentúra TASS.

Vyzdvihol tiež prínos Ruskej pravoslávnej cirkvi a ďalších kresťanských denominácií, ktoré „orientujú svoje nezištné služby na posilňovanie duchovných a morálnych základov spoločnosti a zväčšovanie historického a kultúrneho dedičstva Ruska“. Dodal tiež, že sa podieľajú aj na výchove mladej generácie a posilňovaní inštitúcie rodiny.


Veriaci v ochranných oblekoch rozsvecujú sviece a sledujú veľkonočnú bohoslužbu v jednom z pravoslávnych chrámov v Bukurešti.

Slávenie tohtoročných veľkonočných sviatkov výrazne poznačili opatrenia súvisiace so šírením koronavírusu. Ani tie ale nezabránili tomu, aby sa v sobotu v Chráme Božieho hrobu v Jeruzaleme uskutočnil tradičný obrad zapálenia posvätného ohňa. Zúčastnila sa ho však len malá skupina duchovných a veriacich, informovala agentúra DPA.

Jeruzalemský patriarcha Theofilos III. vždy na Veľkú sobotu vstupuje do jeruzalemskej kaplnky Božieho hrobu so zväzkom sviec. Po jeho modlitbe tam – ako sú presvedčení pravoslávni veriaci – schádza z neba posvätný oheň, ktorý sviece zapáli.

Tento tzv. blahodatný oheň je podľa pravoslávnych svedectvom víťazstva Spasiteľa nad hriechom a smrťou.

Obrad sa zvyčajne koná za účasti stoviek veriacich, ktorí naplnia priestory Chrámu Božieho hrobu. Izraelské úrady však v rámci prísnych karanténnych opatrení tento rok povolili účasť len malej skupine osôb.

Všetky kostoly v Izraeli aj v Predjordánsku sú v súčasnosti pre obavy zo šírenia nákazy uzavreté pre verejnosť. Prenos z tohtoročného rituálu zapálenia ohňa vysielala palestínska televízia.

Svätý oheň má byť ako tradične letecky prepravený v špeciálnych kontajneroch do viacerých prevažne pravoslávnych krajín vrátane Grécka, Ruska, Bulharska či Ukrajiny. Zástupcovia jednotlivých pravoslávnych cirkví sa však tento raz rozhodli, že na oheň budú čakať vo svojich lietadlách a ani z nich nevystúpia.

Na rozdiel od iných rokov však viaceré krajiny zakázali distribúciu prineseného blahodatného ohňa do jednotlivých domácností. Cyperská pravoslávna cirkev dokonca tento rok v súvislosti s pandémiou úplne upustila od jeho prinesenia s vysvetlením, že momentálne „nie je ohrozená viera, ale veriaci“.

Za pomoci posvätného jeruzalemského ohňa sa po celom svete zapaľujú sviece počas pravoslávnych veľkonočných bohoslužieb.

Inzercia

Väčšina verejných obradov bola zrušená

K pravoslávnym cirkvám sa po celom svete hlási vyše 300 miliónov veriacich. Agentúra AP informovala, že prevažná väčšina náboženských obradov a verejných zhromaždení, ktoré sa mali konať počas nadchádzajúceho veľkonočného víkendu, musela byť pre pandémiu zrušená.

Veľkonočné obrady sa väčšinou konali len za prítomnosti kňaza a pár ďalších osôb a boli vysielané v televízii alebo na internete.

Neodporúčali sa ani stretnutia v širokom kruhu rodiny, ktorá sa zvyčajne – napr. v Grécku – schádza na opekanie jahňaťa do obcí a miest, odkiaľ daný rod pochádza.

V Grécku, kde sa k pravosláviu hlási viac ako 90 percent obyvateľstva, vláda v posledných dňoch zdôrazňovala, že tohtoročné veľkonočné sviatky musia byť iné ako zvyčajne. Hovorca vlády Stelios Pecas zdôraznil, že „aby sme mohli byť v budúcnosti spolu, musíme tento rok zostať osve“.

V snahe predísť prudkému nárastu počtu nakazených po sviatkoch grécka vláda počas víkendu obmedzila voľný pohyb ľudí po krajine, zvýšila pokuty za porušenie tohto nariadenia na 300 eur a na cestách dala rozostavať zátarasy.


Veriaci sledujú veľkonočnú bohoslužbu pred Chrámom svätého Alexandra Nevského v Sofii.

Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej vyzval veriacich, aby dodržiavali vládne opatrenia a usmernenia Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO).

Udržať ľudí mimo kostolov však nebude ľahké, vopred konštatovala AP. Kým v Srbsku a Severnom Macedónsku úrady vyhlásili celoštátny zákaz vychádzania, a to od Veľkého piatku do Veľkonočného pondelka, v iných pravoslávnych krajinách, napríklad v Gruzínsku a Bulharsku, sa bohoslužby v chrámoch uskutočnili, i keď s obmedzeným počtom veriacich.

Bulharské hlavné mesto Sofia bolo v rámci boja proti šíreniu nového koronavírusu pred pravoslávnymi veľkonočnými sviatkami uzavreté pre dopravu na neurčito. Od piatku tak mesto nesmeli nijaké vozidlá opustiť ani doň vojsť, informuje agentúra DPA.

V Grécku po dňoch vyjednávania s pravoslávnou cirkvou vláda zakázala prítomnosť verejnosti na všetkých bohoslužbách. Vedenie pravoslávnej cirkvi totiž predtým schválilo iba obmedzenia bohoslužieb, ale nie zákaz ich verejného slávenia.

Vláda tiež veľmi rýchlo stopla plány niektorých starostov, že svätý oheň sa v sobotu v noci bude roznášať od dverí k dverám domácností, keď už si poň veriaci nemôžu prísť do chrámu počas veľkonočnej vigílie.  

Aj pravoslávna cirkev v Rusku bola na začiatku epidémie choroby COVID-19 neochotná rešpektovať obmedzenia, ktoré od nej žiadala vláda. Argumentovala pri tom, že zákaz verejného slávenia bohoslužieb je porušením náboženskej slobody.

Neskôr však patriarcha moskovský a celej Rusi Kirill verejne vyzval veriacich, aby „prísne dodržiavali predpisy uložené zdravotníckymi orgánmi“ a „zdržali sa návštev chrámov“.


Konštantínopolský ekumenický patriarcha Bartolomej počas veľkonočnej bohoslužby. 


Patriarcha Ukrajinskej pravoslávnej cirkvi Filaret požehnáva veľkonočné jedlá.


Veriaca žena sa modlí po požehnaní veľkonočných jedál v pravoslávnom chráme vo Vilniuse.


Pravoslávny kňaz sa prihovára veriacim počas live streamu z jedného z moskovských chrámov.


Pravoslávny kňaz kráča prázdnym chrámom v Solúne.


Veriaca žena bozkáva ikonu v pravoslávnom chráme v bosnianskom meste Zenica.


Veľkonočná procesia okolo jedného z moskovských pravoslávnych chrámov.


Mladý kňaz drží ikonu pred Chrámom Svätej Trojice v Tbilisi.

Ešte viac zaujímavých fotografií z kresťanského sveta nájdete na instagramovom profile Sveta kresťanstva.

Foto – TASR/AP

Odporúčame

)