Kde to majú kresťania najťažšie?

Organizácia Caritas Italy sa vo svojej štúdii pozrela na životy viac ako stovky miliónov prenasledovaných kresťanov. Výslednú správu uverejnila rok po veľkom exode kresťanov z irackého Mosulu.

Začiatkom minuloročného augusta zobudil Iračana Khayra Yossufa Abooda a jeho rodinu o pol šiestej ráno buchot na dvere. Boli to muži z Islamského štátu, ktorí ovládli dedinu Hamadania neďaleko mesta Mosul. „Dali nám tri možnosti – prestúpiť na islam a vyhlásiť vernosť Islamskému štátu, zaplatiť džizju (daň z hlavy) alebo prijať smrť sťatím hlavy. Keď to hovorili, čepeľ meča mi pritlačili k  hrdlu,“ vracia sa k trpkým chvíľam 55-ročný Khayra.


Radikáli ho s rodinou držali zajatých v dome desať dní bez vody a bez jedla. „Varili len pre seba a keď dojedli, hodili zvyšky ženám z mojej rodiny ako nejakým psom,“ spomína Khayra. S rodinou ho nakoniec po zaplatení výkupného pustili na slobodu.

K téme 
Islamský štát zmenil iracký Mosul na nepoznanie

Zdieľať

Vyrazili do Mosulu s nádejou, že sa dostanú do mesta Dohuk, ktoré nie je v moci islamistov. Na hraniciach však narazili na pešmergu, kurdské vojenské jednotky, ktoré ich ďalej nepustili kvôli podozreniu, že sú teroristickými špiónmi. Museli sa vrátiť späť do Hadamanie, kde ich znova ako rukojemníkov zajali islamskí radikáli a vzali im všetky doklady. „Našťastie bol medzi nimi muž, ktorý nám zachránil život,“ prezrádza Kharya.

Viac ako 4 300 zabitých kresťanov

Príbeh prenasledovanej irackej rodiny priniesla talianska organizácia Caritas Italy, ktorá nedávno zverejnila správu o prenasledovaní viac ako sto miliónov kresťanov zo strany totalitných režimov a prívržencov iných náboženstiev.

Správa potvrdila, že kresťania sú najohrozenejšou náboženskou skupinou  planéty. Somálsko, Irak, Sýria, Afganistan, Sudán, Irán, Pakistan, Eritrea a Nigéria sú krajiny s najvyššou mierou ich perzekúcie. 

V období od novembra 2013 do októbra 2014 bolo zabitých 4 344 kresťanov „z dôvodov úzko spojených s vierou“. Viac ako tisícka cirkví čelila útokom. „Zaznamenali sme tiež znepokojivý nárast ohrozenia mnohých ďalších náboženských skupín a etnických menšín,“ píše sa v analýze.

V Severnej Kórei je stále 50-tisíc až 70-tisíc kresťanov zajatých vo väzenských táboroch. 

Ohrození sú aj moslimovia

Najväčšie utrpenie podľa správy zažívajú menšiny a etnicko-náboženské skupiny v Sýrii. Krajina je od roku 2011 dejiskom občianskej vojny. „Náboženské presvedčenia sú tu v súčasnosti chápané ako možná politická oponentúra,“ vysvetľuje štúdia. „Kresťania nie sú dnes v Sýrii prenasledovaní ani tak kvôli viere, ako tvrdia medzinárodné médiá. Skôr je to dôsledok ich väčšej účasti v politických konfliktoch.“

K téme
Kresťania sú najprenasledovanejšou skupinou na svete

Zdieľať

K nestabilnej situácii dopomáha rastúci počet prívržencov Islamského štátu, ktorí sú nebezpečenstvom nielen pre odlišné náboženské a etnické menšiny, ale aj pre samotných moslimov, ktorí nesúhlasia s extrémizmom.

V poslednom období sa situácia najviac zhoršila na Ukrajine a v Číne. Naši východní susedia sa v rebríčku dostali na 21. miesto a posunuli sa tak o 39 miest vyššie. Čína sa vyšplhala o 29 pozícií na 15. miesto. 

„Naším cieľom bolo vydať svedectvo o mnohých veriacich, ktorí pokračujú v praktizovaní viery napriek riskovaniu životov,“ uviedli podľa portálu The Christian Post autori správy.

Adam Takáč

Ilustračné foto: TASR/AP

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo