Pred dvesto rokmi sa narodil don Bosco. Oslavujú aj saleziáni na Slovensku

Nový kostol, poštová známka, medzinárodné stretnutie v Turíne. Saleziáni dona Bosca oslavujú 200. výročie narodenia svojho zakladateľa, ktoré pripadá na dnešnú nedeľu.


Vrcholom osláv dvestoročnice dona Bosca je medzinárodné stretnutie Saleziánskeho mládežníckeho hnutia „SMH Don Bosco 2015“, ktoré v nedeľu vyvrcholí v Turíne. Vyše 5 000 mladých prišlo z 53 krajín, niečo vyše sto zástupcov má aj Slovensko.

„Je to veľká úprimná manifestácia toho, ako sú mladí vďační Bohu, že im dal dona Bosca ako otca a učiteľa mladých. Bude to aj univerzálne vyjadrenie toho, ako sa don Bosco stále dotýka sŕdc všetkých mladých,“ povedal o stretnutí don Ángel Fernández Artime, hlavný predstavený saleziánov.

Nový kostol v Dubnici nad Váhom

Na Slovensku sa oslavy narodenia dona Bosca sústredia v Dubnici nad Váhom, kde bude posvätený nový kostol venovaný tomuto svätcovi.

„Na jar tohto roku padlo rozhodnutie, že posviacka bude na dvojsté výročie dona Bosca. Bolo to také gesto viery, že to dovtedy dokončíme,“ hovorí salezián kňaz Marián Bielik, správca farnosti v Dubnici nad Váhom.


Plány na nový kostol sa zrodili v 90. rokoch. Dubničanom bolo od začiatku zrejmé, že nový kostol bude zasvätený donovi Boscovi, keďže saleziáni, ktorých on založil ako rehoľu, pôsobia v tomto meste už od roku 1969.

So stavbou kostola v Dubnici nad Váhom začali v roku 2012. Po troch rokoch prác kostol posvätí žilinský biskup Tomáš Galis. Pri posviacke kostola bude do oltára umiestnená relikvia svätého dona Bosca, ktorú zachránil pred komunistami pri zatváraní kláštorov v 50. rokoch už nebohý salezián Bernardín Šipkovský. Ten v Dubnici nad Váhom dlhé roky pôsobil a sám navrhol myšlienku nového chrámu.

Don Bosco na slovenskej poštovej známke

Hold donovi Boscovi a reholi saleziánov vzdala aj Slovenská pošta. Pri príležitosti výročia jeho narodenia vydala poštovú známku s jeho podobizňou.

S poštovou známkou v piatok vyšla aj obálka prvého dňa s jedinečnou pečiatkou, ktorá sa dala získať na hlavnej pošte v Bratislave. Motívom potlače tejto obálky je Panna Mária Pomocnica. Motívom pečiatky je monogram Panny Márie Pomocnice, vytvorený podľa vitrážneho okna v bazilike v Turíne, ktorú dal postaviť don Bosco.

Autorom výtvarných návrhov poštovej známky, obálky a pečiatky je akad. mal. Karol Felix. Autorom líniovej rytiny poštovej známky a potlače obálky je František Horniak. Do prípravy známky boli zapojení aj samotní slovenskí saleziáni – poradcom pre tvorbu známky sa stal don Tibor Haluška.


Odpustky v deň dvestoročnice dona Bosca

V nedeľu dona Bosca je podľa usmernení Apoštolskej penitenciárie možné získať úplné odpustky za obvyklých podmienok (svätá spoveď, eucharistické prijímanie a modlitba na úmysly Svätého Otca), a môžu byť aplikované aj ako pomoc dušiam zosnulých veriacich, ktoré sa nachádzajú v očistci.

Veriaci získa úplné odpustky ak sa plne zúčastní na niektorom svätom slávení na počesť svätého Jána Bosca alebo aspoň zotrvá istý čas v nábožnom uvažovaní pred relikviou alebo obrazom svätca, a zakončí modlitbou Pána, vyznaním viery a vzývaním Panny Márie a svätého Jána Bosca.

Ak si veriaci chcú osobitne uctiť v tento deň tohto svätého patróna vychovávateľov, otca a učiteľa mládeže, môžu navštíviť kostoly a kaplnky v saleziánskych strediskách, kde budú sväté omše na počesť dona Bosca. Kostoly zasvätené donovi Boscovi sú aj v diecéznych farnostiach po celom Slovensku (napr.  Bratislava - Trnávka, Dubnica nad Váhom, Humenné, Námestovo, Prešov, Žilina, Šaštín-Stráže, Orovnica, Brezno – Mazorníkovo).

Svätý Ján Bosco (1815 – 1888) bol turínsky kňaz, ktorý celý život venoval predovšetkým výchove chudobnej mládeže. Pre pokračovanie svojho diela založil mužskú aj ženskú rehoľu a tiež laické združenie. Jeho nasledovníci, Saleziáni dona Bosca (SDB), sú na Slovensku prítomní od roku 1924. Pôsobia v 18 mestách Slovenska, majú tiež dve komunity v Rusku a jednu v Azerbajdžane. Na východnom Slovensku sa dlhodobo venujú aj práci s Rómami v Bardejove – Poštárke a na sídlisku Luník IX v Košiciach.

Rastislav Hamráček, SDB
Autor je hovorca saleziánov.

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo