Tweetnuť
Kopírovať odkaz
Čítať neskôr
Pre uloženie článku sa prihláste alebo sa ZDARMA registrujte.
Svet kresťanstva
01. máj 2020

Máme návrh, ako by mohol návrat k bohoslužbám vyzerať, tvrdí hovorca biskupov

Komunikujeme s konzíliom vlády aj s krízovými štábmi. Konečné rozhodnutie však ešte nie je k dispozícii, tvrdí Martin Kramara.
Máme návrh, ako by mohol návrat k bohoslužbám vyzerať, tvrdí hovorca biskupov

Hovorca KBS Martin Kramara. Foto – TASR

Hovorca Konferencie biskupov Slovenska Martin Kramara zverejnil stanovisko o plánovanom uvoľňovaní opatrení v súvislosti s verejnými bohoslužbami. Prinášame ho v plnom znení:

Bohoslužieb sa uvoľňovanie opatrení má dotknúť v druhej fáze: jej začiatok je avizovaný na stredu 6. mája. O konkrétnej podobe uvoľňovania v tejto chvíli prebieha diskusia medzi odborníkmi. A tí sú v priamom kontakte s predstaviteľmi cirkví.

Hoci médiá už vopred prinášajú rozličné vyjadrenia o počtoch, veku atď., treba počkať na výsledok vedeckého konzília a následné rozhodnutie vlády. Sporiť sa a špekulovať o tom, akú bude mať uvoľňovanie podobu, je málo užitočné.

Jedno však zrejmé je: ešte nepôjde o úplné zrušenie opatrení. Stále bude platiť viacero obmedzení. Preto zostane pre veriacich v platnosti aj dišpenz od povinnej účasti na bohoslužbách. Ten bude pokračovať až do chvíle, keď zákazy zhromažďovania definitívne pominú. To treba mať na pamäti, nech už sa predstavia akékoľvek pravidlá.

Zároveň treba mať na pamäti aj potrebu veľkej trpezlivosti a ohľaduplnosti. Je vopred jasné, že každé čiastočné uvoľnenie bude mať aj svoje nedostatky. Bude však na nás, ako sa k dočasným pravidlám postavíme a ako ich dokážeme využiť na dobré.

V kontexte niektorých komentárov treba zopakovať, že KBS zostáva v rozhovoroch s odborníkmi a vládou aktívna: môžeme potvrdiť korektný vzájomný dialóg. Mediálne šíriť jeho obsah by však za týchto okolností osoh neprinieslo. Rozumný pochopí…

Takisto pochopiteľné a zrejmé je aj to, že biskupom veľmi záleží na tom, aby sa verejné slávenie mohlo obnoviť. Berú však ohľad na to, že posúdenie epidemiologickej situácie je v rukách vedcov, z ktorých mnohí sú napokon členmi kresťanských spoločenstiev a na situácii cirkví im úprimne záleží.

Hlasy, ktoré volajú po tvrdom cirkevnom „lobingu“ za zrušenie obmedzení, sú mediálne zaujímavé, ignorujú však varovania vedcov, že oslavovať koniec pandémie je priskoro. Samozrejme, že na odborníkov pravidelne apelujeme kvôli primeranosti a znesiteľnosti opatrení pre ľudí, lebo situácia sa neustále vyvíja. Zároveň však platí, že do rozhodnutí odborníkov vkladáme dôveru.

K téme:
Cirkev nesmie mlčať, ani keď má rúško na tvári Zdieľať


Je prirodzené, že naši biskupi spoločne uvažujú, ako očakávané uvoľňovanie uskutočniť v praxi. Keďže vedci a politici ešte rokujú, boli zo strany KBS podané podnety, ako by návrat k verejnému sláveniu mohol vyzerať. Áno, existuje komunikácia s konzíliom vlády aj s krízovými štábmi. Konečné rozhodnutie však ešte nie je k dispozícii.

Musíme nateraz akceptovať to, že publikovanie konkrétnych detailov nových opatrení sa očakáva na začiatku budúceho týždňa a ich uvedenie do praxe v stredu 6. mája. Že sa ešte nebude naplno využívať kapacita chrámov alebo že sa odporučí aj slávenie v exteriéri, že budú povinné rúška, odstupy, dezinfekcia atď... to sa dá povedať už teraz. Ostatné: prosím, počkajme.

Možno na záver pripomenúť, že v takej (relatívne) dobrej situácii, v akej sa nachádzame, sme aj vďaka včasnému prijatiu a dodržiavaniu opatrení, k čomu svojou zodpovednosťou prispela Cirkev. Snaha chrániť ľudské životy a zároveň vytrvalosť v modlitbách sa ukázala ako najrozumnejšia a najlepšia cesta. Túto rozumnosť a vytrvalosť bude treba zachovať aj na ceste k normálnemu stavu. Aj na nej môžu práve veriaci zohrať kľúčovú úlohu.

Martin Kramara

Inzercia

Inzercia

Inzercia

Odporúčame