Vymeňte "like" za "amen". Kresťanská sociálna sieť chce konkurovať Facebooku

Za mesiac fungovania sa na sociálnej sieti FaceGlória zaregistrovalo 100-tisíc užívateľov. Na portáli sa nesmie nadávať, zverejňovať odhalené selfie alebo prejavovať homosexuálnu orientáciu.


Brazílčania vymysleli nový "facebook" - bez násilného a obscénneho obsahu. Na sociálnej sieti FaceGlória, ktorú vytvorili kresťania z evanjelikálnych letničných zborov, neexistuje tlačidlo „like“. Pozitívne reakcie môžu užívatelia vyjadriť tlačidlom „amen“.

„Na Facebooku je mnoho násilia, pornografie, tak nám napadlo založiť sieť, kde by sme mohli hovoriť o Bohu, láske a zdieľať jeho slovo,“ citoval týždenník Time webdizajnéra Atillu Barrosa.

Na sociálnej sieti FaceGlória je zakázaný profánny, násilný a erotický obsah. Neprípustné sú aj príspevky naznačujúce homosexualitu. Na publikovaný obsah dohliada viac ako dvadsiatka dobrovoľníkov. „Chceme byť morálne a štrukturálne lepší než Facebook,“ povedal Barros.

Za mesiac od spustenia projektu sa na sieti zaregistrovalo 100-tisíc užívateľov. Cieľom tvorcov je však na FaceGlóriu dostať desať miliónov kresťanov. K tomu má dopomôcť aj pripravovaná mobilná aplikácia. „To, čo chceme, je migrácia celej brazílskej evanjelikálnej verejnosti na FaceGlóriu,“ vysvetlil.

Hoci sa dve tretiny Brazílčanov hlásia ku katolíckemu náboženstvu, evanjelikálne letničné cirkvi sa v posledných rokoch rozrastajú. Zo šiestich percent v roku 1980 stúpol ich počet do roku 2010 na 22 percent. Môže to byť spôsobené aj rozšírenými konverziami katolíkov na protestantizmus.

Projekt s podobnou myšlienkou funguje aj na Slovensku. V roku 2009 inicioval vznik kresťanskej sociálnej siete Moja Komunita Róbert Krett. Portál spája jednotlivcov s farnosťami, poskytuje priestor pre blogovanie či možnosť vytvoriť vlastný web pre spoločenstvo. Momentálne má viac ako 10-tisíc členov.

Monika Ostrovská

Foto: Flickr.com

Pozrieť diskusiu

Fungujeme vďaka finančnej podpore našich čitateľov a pravidelných podporovateľov. Ďakujeme.

Podporte nás aj vy, aby sme vám mohli priniesť ďalšie kvalitné články.

Podporiť pravidelnou sumou Podporiť jednorazovo